BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Pedodonti

Pedodonti çocuklarda görülen ağız sağlığı sorunlarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisine odaklanan diş hekimliği uzmanlığıdır. Çocuk diş hekimleri, çocukluk dönemi boyunca sürekli gelişen çocuk diş ve diş etlerine bakım sağlama konusunda uzmanlık eğitimi almış kişilerdir. Çocuk diş hekimleri önleyici tedavilerden çeşitli ağız hastalıkları ve yaralanmalara kadar kapsamlı bakım sağlar. Çocuk diş hekimleri ayrıca ebeveynlere çocuklarının beslenme ve hijyen alışkanlıkları hakkında danışmanlık yapar.

İyi bir ağız hijyenine sahip olmak çocukların yalnızca harika bir gülümsemeye sahip olmalarına yardımcı olmaz, aynı zamanda birçok başka sağlık sorununun görülmesinin önüne geçmeye de yardımcı olur.

Pedodonti Hangi Yaş Aralığı ile İlgilenmektedir?

Pedodonti doğumdan ergenliğe kadar olan yaş gruplarının tedavileri ile ilgilenmektedir. Çocukların bir yaşından hemen sonra çocuk diş hekimi ziyaretine başlamaları önerilir, ilk ziyaret sonrası diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önlemek için diş hekimini düzenli aralıklarla ziyaret etmeye devam etmelilerdir.

Bebeklerde Diş Bakımı

Bebeklik döneminde ilk dişler ortaya çıkmadan önce bile yaşam boyu sürecek ağız sağlığı başlar. Çocuklarının diş sağlığı konusunda iyi eğitim almış ebeveynler çocuklarının ağız bakım ihtiyaçlarının karşılanmasını daha iyi sağlayabilir.

Çocuk diş hekimleri küçük yaşlardan itibaren ağız sağlığının korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde faydalı bilgiler sağlayan ortaklar olarak görev yapar. Ebeveynler bebeklerinin ağız sağlığı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için dişlerini nemli ve yumuşak bir bezle hafifçe silebilirler. Çocuklar iki ya da üç yaşına geldiklerinde ise diş fırçalama alışkanlığı yavaş yavaş kazandırılmaya başlanmalıdır.

Çocuklarda Diş Çürümelerinin Önüne Geçmek için Neler Yapılmalıdır?

Diş çürümelerine çoğu zaman fırçalama eksikliği ve şekerli gıdalardan oluşan bir beslenme programı neden olmaktadır. Çocuklarda beslenme düzeni değiştirilerek ve fırçalama alışkanlığı kazandırılarak diş çürümelerinin önüne geçmek mümkündür.

Çocuklarda Diş Dolgusu

Altı yaşından büyük çocukların yarısından fazlasında diş çürümesi görülmektedir. Diş çürükleri tedavi edilmediğinde ağrıya, enfeksiyona ve hatta diş kaybına neden olabilir. Dolgu gibi tedavi yöntemleri ile çürüklerin kötüleşmelerini ya da komplikasyonlara neden olmalarını önlemek mümkündür. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler diş rengindeki dolguları mümkün kılmıştır. Diş rengindeki dolgular sayesinde çocuklar dişlerindeki işlevselliği yeniden kazanırken aynı zamanda estetik açıdan da hoş bir görüntüye kavuşurlar.

Dolgu İşlemi Ne içerir?

Dolgu işlemi öncesi işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulacaktır. Diş hekimi öncelikle diş çürüklerini giderir ve bölgeyi temizler. Sonrasında özel bir malzeme diş yüzeyine yapıştırılır ve sertleştirilir. Son olarak dolgunun yüksekliği ayarlanacaktır. Çocukların çoğu bu süreçte hiç rahatsızlık hissetmese veya çok az rahatsızlık duysa da prosedür sırasında biraz baskı hissedilmesi normaldir. Çocukları diş hekimine gitme konusunda ciddi şekilde endişe taşıyorsa ebeveynler diş hekimi ile sedasyon seçenekleri hakkında konuşmayı tercih edebilirler.

Çocuğumun Diş Dolgusuna İhtiyacı Var mı?

Çocuğunuz diş çürüğü problemi yaşıyorsa diş dolgusuna ihtiyacı olabilir. Her ne kadar bazı diş çürükleri belirgin olsa ve ağrıya sebep olmasa da bazı diş çürüklerinin farkına varılmayabilir ve bu durum türlü sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tüm çocuklar profesyonel diş muayenesi için yılda iki kez çocuk diş hekimi ziyaretinde bulunmalıdır. Diş sorunlarının düzenli muayeneler ile erken teşhis edilmesi çocuk için daha kolay bir tedavi ve iyileşme süreci anlamına gelir.

Çocuklarda Sedasyon Kullanımı

Sedasyon, pedodonti ziyaretlerinin genç hastalarının konforlu bir süreç yaşamasına ve tedaviden etkili bir sonuç almasına yardımcı olmaktadır. Çocuklar diş hekimi ziyaretlerinden endişe duyabilirler ya da uzun süreler oturma konusunda sabırlı davranamayabilirler. Sedasyon çocuk diş hekiminin güvenli gözetimi altında uygulandığında diş muayeneleri sırasında görülen endişeyi en aza indirmeye ve çocukları rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

WhatsApp
Top