BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Periferik Damar Hastalıkları

Periferik damar hastalıkları, periferik arterde gerçekleşen damar hastalıklarını belirtmektedir. Periferik damar hastalıkları süreç olarak oldukça yavaş ilerleyen bir seyre sahiptir. Hastalığın yaşandığı noktanın ve yaşanan daralmanın şiddetine göre, değişik komplikasyonların oluşmasına sebep olur. Periferik damar hastalıklarında çok sayıda damar etkilenebilir. Genelde ilerleyen yaşla birlikte görülmeye başlar, dolayısıyla yaşı ilerlemiş kişilerin risk grubunda olduğu bilinmektedir ve buna göre çeşitli taramaları yapılması önerilir.

Periferik damar hastalıkları ilerleyen yaşla birlikte çeşitli semptomlarla kendini gösterebilir. Örneğin bacak damar hastalığında yürümede güçlük, uyluk, baldır ve kalça bölgesinde ağrılarla neden olmaktadır. Aynı zamanda ayaklarda soğukluk olmasına sebebiyet verir ve ileri seviyelerde kangren gibi ciddi problemlerin genellikle parmak uçlarından itibaren başlamasına davetiye çıkarır.

Periferik Damar Hastalıkları Kimlerde Görülmektedir?

Kalp damar hastalıklarının genetik olarak taşındığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla kişinin kalp damar hastalıkları yaşamış bireyler bulunuyorsa risk grubunda bulunuyor olabilir. Bacak damar hastalıklarındaki kalça, uyluk, baldır ağrıları ve aktiviteyle gelen yorgunluklar, ayak bölgesinde kolay iyileşmeyen yaraların varlığı da periferik damar hastalıklarını gösteriyor olabilir.

Periferik damar hastalıklarını ayrıca göğüs ağrıları, baş dönmesi, felç gibi rahatsızlıklar ve halihazırda sahip olunan hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da tetikleyebilir. Yemek yemede yaşanan problemler, dolayısıyla kilo kaybı ve bunlara bağlı olarak gelişebilen karın ağrısı ile ishal de periferik damar hastalıkları çerçevesinde incelenmelidir. Ayrıca erkeklerde sertleşme sorunlarının oluşması da mümkündür.

Periferik Damar Hastalıklarının Risk Faktörleri Nelerdir?

Periferik damar hastalıklarında da birçok hastalıkta olduğu gibi kişiyi risk grubuna sokacak bazı risk faktörleri vardır. Sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklar burada da karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kolesterolün yüksek olması ve diyabet gibi hayat tarzından kaynaklı olarak yaşanabilecek hastalıklar da periferik damar hastalıklarını tetiklemektedir. Elbette bu hastalıklar farklı şekilde de yaşanabilir ancak sorun yaşam tarzından kaynaklı yaşanıyorsa kişi bir an önce bu konuda bir değişikliğe gidip sağlıklı bir yaşam modeline geçiş yapmalıdır.

Periferik Damar Hastalıkları Teşhisi

Çeşitli yakınmalar veya rutin taramalar sonucu doktor periferik damar hastalıkları kontrolüne başladıysa, muayene öncelikle fiziksel olarak başlayacaktır. Kan basıncının ölçülmesi, boyun ve omuz bölgesindeki damarların kontrolü ile kollar ve ellerin detaylı bir şekilde incelenmesi muayane sırasında doktorun yapacakları arasındadır. Gövde bölgesi ve göbek çevresinden kalça bölgesine kadar karın bölgesinin çok sayıda yeri doktor tarafından muayene edilir. Kasık bölgesindeki damarların kontrolü sağlanır çünkü bu bölgede atardamarlar yani periferik arterler bulunmaktadır.

Kasık, uyluk, baldır, diz, ayak sırtı gibi bölgelerin fiziksel muayenesi sağlanır. Ayaklarda oluşmuş herhangi bir komplikasyon olup olmadığını gözlemlemek adına ayak derisinin ısısı, rengi kontrol edilir ve yara vb. oluşumların varlığı incelenir.

Bu aşamada elbette hasta-doktor ilişkisi neticesinde diyaloglarla doktor, kişiden tıbbi geçmişini anlatmasını talep edebilir. Kişinin halihazırda sahip olduğunu hastalıkları ve kullandığı ilaçları detaylı bir şekilde doktoruna aktarmalıdır. Böylece doktor yaşanan durumu daha geniş bir çerçeveden yorumlama şansı kazanabilir. Kişinin anlatacakları fiziksel muayene ile birlikte tutarlı bir noktada birleşebilir ve farklı tetkiklerin talebi gerçekleşebilir.

Bu tetkikler çeşitli laboratuvar testleri veya görüntüleme uygulamaları olabilir. Genelde ultrasonografik yöntemler tercih edilmektedir. Ayrıca anjiyo, bilgisayarlı tomografik anjiyografi veya manyetik rezonans anjiyografisi talep edilebilir. Bu tetkikler net teşhis için oldukça başarılı ve kapsamlı analizler sunan işlemlerdir.

Periferik Damar Hastalıkları Tedavisi

Periferik damar hastalıklarında tedavi 3 şekilde gerçekleşebilir. Tıbbi tedavi yaşanan semptomları, hastanın hayat standartını düşüren komplikasyonları iyileştirmeye yöneliktir. Bunun için çeşitli egzersiz çalışmaları ve medikal ilaç uygulamaları kullanılmaktadır. Endovasküler tedavi cerrahi operasyonlar öncesi uygulanacak düşük risk teşkil eden stent gibi uygulamalar içermektedir.

Egzersiz ve medikal uygulamalar başlangıç seviyesindeki komplikasyonları önlemekte ve hastalığın kontrol altında tutulmasında yeterli olabilir. Endovasküler tedaviler de kritik boyuta ulaşmamış hastalarda büyük oranda başarı sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon şarttır. Koroner bypass cerrahisi, toplardamar veya atardamar greftleri, karotis endarterektomi gibi ameliyatlar ile periferik damar hastalıklarının cerrahi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

WhatsApp
Top