BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Koroner Bypass Cerrahisi

Koroner bypass cerrahisi günümüzde en sık uygulanan kalp ameliyatı yöntemlerinden biridir. Koroner arter hastalıkları gibi, kalbi besleyen kan damarlarının çeşitli sebeplerden ötürü tahribat alarak daralması ve tıkanması, tedavi için koroner bypass cerrahisini gündeme getirebilir.

Koroner bypass cerrahi uygulamalarıyla, koroner arter hastalığı ile tıkanmış ya da daralmış damar, yeni bir damarla desteklenir ve kan damarlarının kalbi beslemesi adına yeni bir yol açılmış olur. Bu ameliyatla birlikte tahribat görmüş ve tam potansiyelinde çalışmayan damar yerine, sağlıklı bir şekilde işlevini sürdüren yeni damar göreve başlar. Sağlıklı bir damarla birlikte de kalp tam potansiyelinde çalışmaya başlar ve hasta sağlığına kavuşur.

Hangi Durumlarda Koroner Bypass Cerrahisi Benim için Gereklidir?

Kalp, kalp kapakçıkları ve kan damarlarındaki problem şüphesiyle anjiyo yaptırmış kişiler, yaşadıkları duruma göre çeşitli tedavi uygulamaları geçirirler. Bunlar balon anjiyoplastisi ve stent uygulamaları olabilir. Genelde hastalar öncelikle bu müdahaleleri yaşarlar ve koroner bypass cerrahi operasyonu ciddi vakalar için kullanılır. Hastanın yaşadığı problemin teşhisinde çok geç kalındıysa doğrudan koroner bypass ameliyatı uygulandığı da görülmektedir. Burada tedavi tamamen hastanın bireyler özelliklerine, mevcut hastalıklarına ve yaşadığı durumun boyutuna göre doktor yönlendirmesiyle belirlenmelidir.

Eğer ana koroner arterde darlık veya birden fazla koroner arterde ciddi oranda daralma gerçekleştiyse, koroner bypass ameliyatı en iyi çözüm olabilir. Ayrıca koroner arter hastalığından kaynaklı olarak kalbin pompa işlevinde ciddi manada problem yaşanıyorsa da koroner bypass ameliyatı gerekmektedir. Çünkü tıkanmış damarlar neticesinde kalp tam potansiyelinde çalışmayı bırakır. Bazı kalp veya kalp damar hastalarında da medikal uygulamalar yapılır, buna rağmen hastanın yakınmaları şiddetle devam ediyorsa cerrahi operasyon uygulanabilir.

Koroner Bypass Cerrahisi Ne İçerir?

Koroner bypass ameliyatlarında hastaların kendi damarları kullanılmaktadır. En sık tercih edilen damarlar IMA ve Safen Ven damarlarıdır. Bu damarların sık kullanılma sebepleri referans vakalardaki gözlemler neticesinde en sağlıklı ve uzun ömürlü damarlar olmalarından kaynaklıdır. IMA, aslında meme ve göğüs duvarını besleyen, göğüs kemiği altında bulunan bir damardır. Safen Ven ise bilindiği üzere bacak toplardamarıdır. Ayrıca ön kolumuzda yer alan Radyal Arter atardamarı gibi birkaç damar kullanımı daha söz konusu olabilir.

Koroner bypass cerrahi uygulamaları uzun yıllardır tıpta uygulanan bir ameliyat türüdür. Yine de ciddiyeti unutulmamalı ve uzman ekiplerce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Günümüzde ameliyatta başarı oranı oldukça yüksektir. Cerrahi müdahale öncesinde hastaların her konuda kapsamlı şekilde incelenmesi gerekmektedir. Oluşabilecek tüm komplikasyonlar göz önünde bulundurularak buna uygun ameliyat ortamının hazırlanması ve her türlü önlemin önceden alınması esastır.

Koroner bypass cerrahisi, açık kalp ameliyatı şeklinde uygulanmaktadır. İlk olarak hastanın kalbi durdurulur. Elbette bu işlem özel tıbbi yöntemlerle uygulanır ve kalbe zarar vermeden gerçekleştirilir. Vücudumuzun hayati sistemlerinin devamlılığının sağlanabilmesi için organlarımız kalp-akciğer makinesine bağlanarak kanlandırılırlar ve makine aracılığıyla işlemin devamı sağlanır. Cerrahi müdahale sonuçlandığında kalp yeniden çalıştırılarak vücut normal fonksiyonlarında çalışmaya devam eder. İşlem sonrasında hastalar bir süre yoğun bakımda olmakla birlikte hastanede müşahede altında tutulurlar.

Günümüz teknolojik imkanlarının yardımı ve tıbbın gelişmesiyle koroner bypass ameliyatı kapalı olarak da gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama ile risk faktörleri azalır ve hem cerrahi operasyon süresi hem de iyileşme süresi hızlanır.

WhatsApp
Top