BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kalp Kapakçığı Ameliyatları

Kalp kapakçığı ameliyatları, çeşitli rahatsızlıklar üzerine çok kritik işleve sahip kalp kapakçıklarının fonksiyon kaybına uğraması veya işlevlerini sağlıklı bir formda yerine getirememesi üzerine hastaların iyileştirilmesi için yapılan ameliyatları kapsamaktadır. Kalp kapakçığı ameliyatlarını, uygulanan yöntem ve izlenen süreçleri anlatmadan önce kalp kapakçığı cerrahisine ihtiyaç oluşturan hastalıkları incelemek gerekmektedir. 

Kalp Kapakçıklarının İşlevi Nedir?

Öncelikle kalp kapaklarının işlevlerinin ne kadar kritik olduğunu anlamakta fayda var. Kalp vücuttaki kanı toplayan ve dağıtan organdır ve kalp kapakçıkları da kalbin kendi işlevini yerine getirmesinde kritik rollere sahiptir. Dört odacığa sahip olan kalbin tüm transfer işlemlerinde kalp kapakçıkları etkin bir şekilde çalışmaktadır. Kalbin kalpte toplanması ve buradan oksijen bakımından zenginleştirilmesi amaçlı akciğere sevk edilmesi ve tekrar kalbe geri dönerek vücuda yayılması sağlanır ve tüm bu işlemler esnasında kanın transferi kalp kapakçıkları vasıtasıyla gerçekleşir.

Kapaklar bu süreçte kanın ileri doğru pompalanması ve geriye kan gelmemesi için çalışır. Bu tüm kan dolaşımını sistemini etkileyen bir süreçtir ve kalbin yaptığı bu faaliyet ve kan dolaşımı ile bütün organlar ve vücut kanla beslenir ve yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı sürdürebiliriz. Böylece kalp kapakçıklarının işlevselliği başta kalp olmak üzere kana ihtiyacı olan organlarda sorun çıkmasını engeller. Dolayısıyla kalp kapakçıklarının işlevsel önemi oldukça kritiktir ancak bazı hastalıklar neticesinde kalp kapakçıkları da bu faaliyeti sağlıklı bir şekilde sürdüremeyebilirler.

Kalp Kapakçığı Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapakçığı ameliyatlarına sebep olan hastalıklar kalp kası hastalıkları, hipertansiyon, enfeksiyöz endokardit, romatilmaz ateş, mitral kapak prolapsusu, fibrokalsifik dejenerasyon, kapak anulus genişlemesi gibi hastalıklardır. 

Yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, bacaklarda şişlik, pıhtı oluşması, felç ve çeşitli ritim problemleri kişinin bu rahatsızlıklara sebep olduğunun göstergesi olabilir. Kalp kapakçıkları işlev gereği oldukça değerlidir dolayısıyla kişi bu belirtilere sahipse çözüm için üzerine gitmeli ve sebeplerini araştırmalıdır. Uzman profesyoneller eşliğinde bir probleme sahip olup olmadığını öğrenmeli ve önceden adım atarak kötü sonuçlar doğmadan önlem alınmasını sağlamalıdır.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Öncesi

Kalp kapağı ameliyatlarında süreç aslında problemin ameliyata gelmemesi için çözüm arayışıyla başlamaktadır. Hangi hastalık üzerinden kalp kapaklarında yıpranma meydana geldiğinin tespit edilmesi ve bu hastalığın iyileştirilmesi üzerine çözüm arayışlarına gidilir ve bu şekilde kalp kapakçıklarının en az zararı alarak işlevine devam etmesi sağlanır. 

Bu süreç yeterli yanıtı vermez ise veya yılların getirdiği sonuçla birlikte kalp kapakçıklarında cerrahi müdahaleye ihtiyaç olursa öncelik daima tamir yani mevcut kalp kapakçıklarında onarım işlemine gitmektir. 

Kalp kapağı hastalıkları üzerine fonksiyon olarak işlevini yitirmiş veya yitirmek üzere olan kapaklar müdahale edilmediği takdirde kalbe ve tüm vücuda zarar verebilir. Dolayısıyla ameliyattan alınabilecek en büyük faydayı almak ve kalp fonksiyonlarının yeniden kazandırılmasını amaçlamak önceliktir. Günümüzde uzman profesyoneller ile hastalık süreci yürütüldüğü takdirde doğrudan kalp kapakçıklarını değiştirmeden tamir, onarım işlemiyle bu işlevselliğin geri kazandırılabilmesi ihtimali oldukça yüksektir. 

Kalp Kapakçığı Ameliyatlarında Kapak Tamiri ve Kapak Protezi Nedir?

Kalp kapakçığı ameliyatlarında ilk çözüm daime kalp kapağını tamir etmektir çünkü bu şekilde hastalar dış maddeler içermeyen bir çözümle yalnızca kendi dokularıyla bu süreci atlatabilirler ancak bazı durumlarda kapak protezi kaçınılmazdır. Özellikle aort kapağı kökenli hastalıklarda tamir işlemi daha zor olduğundan kapak protezi cerrahi uygulaması tercih edilebilir. 

Çoğunlukla mekanik ve bioprotez olarak iki çeşidi kullanılan kapak protezleri işlevsel özellik bakımından sınıfta kalmaması ve kalp faaliyetlerinin devamlılığı açısından bir problem oluşturmamalıdır. Kolay takılabilmeli, pıhtı oluşmasına sebebiyet vermemeli ve uzun vadede fonksiyonları devam ettirecek dayanıklılıkta olmalıdır. Kalp kapakçıklarının işlevlerinden biri olan kalbin kanı pompalaması ve kalbin içine geriye kan gitmemesi işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi gerekmektedir. 

WhatsApp
Top