BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Damar Hastalıkları 

Damar hastalıkları oldukça geniş bir konu olmakla birlikte, vücudumuzdaki çok sayıda bölgeyi ilgilendirebilir. Vücudumuz damarlarla çevrilidir ve damarlar işlevlerine göre farklı gruplandırılmıştır. Damarlardaki problemler birbirinden farklı olabildiği gibi hastalığın yer aldığı bölgeye göre de değişiklik gösterebilir. Çok sayıda damar hastalığı mevcuttur. 

Vücudumuzda damarlar atardamar, toplardamar ve lenf damarları olarak birbirinden ayrı 3 sistemle birlikte yer almaktadır. Hepsi birbirini etkileyecek şekilde çalışan bu sistemlerin hastalıkları birbirinden farklı olabilir. Hasta bulunduğu yaş, yaşadığı problemler ve mevcut hastalıklarına göre değerlendirildiğinde her birinin ayrı ayrı teşhis ve tedavi uygulamaları mevcuttur. Günümüzde modern tıbbın da geldiği noktayla birlikte uzman profesyoneller eşliğinde damar hastalıkları için geliştirilmiş çok sayıda tedavi yöntemi mevcuttur. 

Atardamar Hastalıkları Neden Ortaya Çıkar?

Sklerotik yani tıkayıcı ve anevrizmatik genişleyici olmak üzere iki ayrı şekilde değerlendirilebilecek atardamar hastalıkları çok sayıda sebep üzerine gelişebilir. 

Tıkayıcı yani sklerotik atardamar hastalıkları çeşitli hastalıklar nedeniyle gelişebileceği gibi hayat tarzından kaynaklı sebeplerle de ortaya çıkabilir. Özellikle kötü alışkanlıkların etkisi büyüktür. Başta sigara kullanımı ve yanlış beslenme en büyük sebepler arasında görülür. Sigara gibi kötü alışkanlıkların yarattığı yıpranma ve yanlış beslenme üzerinden ortaya çıkan obezite, şeker hastalığı gibi durumlar üzerinden damar hastalıkları yaşanması muhtemeldir. Özellikle damar sertliği olarak bilinen ateroskleroz hastalığı bunlara bir örnektir. 

Atardamar Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Tıkayıcı temelli atardamar hastalıklarının bahsettiğimiz özelliklerinde ana belirti genellikle ağrılardır. Özellikle mesafe kat edildikten sonra gelen ve adım atmakta güçlük çektiren bu ağrılar, kısa süreli istirahatlerin ardından kaybolur. Kaybolmasına rağmen eylem tekrarlandıkça kendisini göstermeyi sürdürür. Böylece günlük faaliyetlerin gerçekleşmesinde güçlükler yaşanmaya başlar. Hastalık tedavi edilmediği sürece bu tekrarlayan durumlar şiddetlenerek yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinde bile aksaklık yaratabilir ve uzuv kaybından ölüme gidecek sonuçlara kadar evrilebilir. 

Aynı zamanda pıhtı oluşumu ile de tıkayıcı atardamar hastalıkları gerçekleşebilir. Özellikle ritim bozukluğu ve kalp kapakçıklarında problem yaşayan hastalarda pıhtı yani emboli oluşumu riski daha fazladır. Oluşan pıhtı damarlar boyunca herhangi bir bölgede tıkama yaratabilir ve ilgili bölgeye göre şikayetin derecesi de artabilir. İnme, felç veya ölüm gibi sonuçlar doğurabilir. 

Atardamar Hastalıklarının Tedavisi

Atardamar hastalıklarında çeşitli tedavi uygulamaları mevcuttur, kişinin yaşadığı farklı bir sıkıntıdan doğan durum varsa bu problemin tedavi uygulamalarının yanı sıra damarları rahatlatıcı medikal uygulamalar tercih edilebilir ancak bir noktadan sonra cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Elbette bu kişilerin hayat tarzlarında da değişiklikler yaparak yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Toplardamar Hastalıkları Nelerdir?

Toplardamarlar işlev olarak dokulardaki kanın tekrar kalbe geri dönmesinde aktif rol oynamaktadır. Dokulardaki kanın tekrar kalpte toplanmasını sağlayacak bir pompalama faaliyeti olmadığından bu işlemde sağlıklı toplardamarların ve aktivitenin etkisi büyüktür. Burada kapaklık da faaliyeti oldukça önemlidir. Toplardamar hastalıklarında da genellikle kapaklardaki yetersizlik ve damar içi kan pıhtılaşması göze çarpmaktadır. Bu problemler varis oluşumu ve kronik toplardamar yetmezliğine kadar gidebilir. 

Varis

Kapaklardaki yetersizlik sonucu olarak yüzeysel konumda bulunan toplardamarların genişlemesi veya kıvrımlı bir yapı kazanmaları varis durumunu açığa çıkarır. Ağrılı yakınmalar ve çoğu zaman görüntü itibariyle de kendini belli eden varisler, tedavi edilmeyen ve kapak yetersizliğinin ileri boyuta ulaştığı noktalarda şiddetli problemlere gebedir. 

Klasik cerrahi, Endovenöz Lazer Ablasyon, Endovenöz Radyofrekans Ablasyon ve Mekanik Ablasyon gibi medikal çözümler ile birlikte Köpük Skleroterapi, Transdermal Lazer Tedavisi ve Transdermal Radyofrekans tedavisi gibi çeşitli tedavi uygulamaları mevcuttur.

Toplardamar İçi Kan Pıhtılaşması

Derin ven trombozu veya tromboflebit olarak cilde yakın ve derin toplardamarlarda ayrı ayrı meydana gelen bu hastalık ağrılı yakınmalar doğurur. Hayati tehlike yaşatabilecek kadar ciddi boyutlara çıkabilen bu hastalıkta medikal uygulamalarla tedavi çalışmaları vardır. Erken teşhisle müdahale şiddetli problemlerin engellenmesi açısından oldukça önemlidir. 

Lenf Damar Hastalıkları

Dokular arasında yer alan lenf sıvısının transferini sağlayan sistemin önemli bir parçası olan lenf damarları çeşitli hastalıklar neticesinde zarar görebilir. Lenfanjit gibi başlangıç seviyesi problemler ve ileri derecede lenfödem gibi hastalıklar ortaya çıkarak bireylerin hayat kalitesini büyük oranda düşürebilir. Medikal uygulamalarla tedavi edilebilen Lenfanjit, ayak sağlığına dikkat edildiği takdirde büyük oranda çözülebilirken Lenfödem gerçekleştiği takdirde tedavide güçlükler yaşanabilmektedir. 

WhatsApp
Top