BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Lazerle Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varisler kanın kalbe doğru akmasını sağlayan tek yönlü valflerde görülen sorunlar sonucu kan yanlış yönde aktığında meydana gelmektedir. Varis tedavisinde lazere sıklıkla başvurulmaktadır. Cildin dış kısmında bulunan varisli damarlarda basit lazer tedavisi uygulanarak derinin hemen altındaki örümcek damarlar damar içine girmeden tedavi edilebilmektedir. Genellikle birden fazla lazer seansı gerekir ve her 6 ila 12 haftada bir olacak şekilde planlanırlar.

Endovenöz lazer ablasyon tedavisi ile ise bacaklardaki daha büyük varisli damarlar tedavi edilmektedir. İşlem sırasında lazer fiber katateri ile küçük bir kesiden girilerek kasığa kadar ilerletilirken doktor damarı çift taraflı olarak ultrasondan izleyecektir. Lazer tedavisi lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Lazerle Ameliyatsız Varis Tedavisine Ne Zaman Başvurmalıyım?

Varisli damarlar için ilk başvurulan tedavi yöntemleri genellikle yaşam tarzı değişikliklerini ve varis çoraplarını içermektedir. Ancak bu yöntemler işe yaramadığında tıbbi bir prosedüre başvurulması gerekebilir. Varisli damarlar şiddetli ağrı, kan pıhtıları ya da türlü cilt problemlerine yol açtığında veya iltihaplandığında doktor lazer tedavisi önerecektir. Bazı durumlarda bacakların görünümünü iyileştirmek için de lazer tedavisine başvurulmaktadır. Varisli damarlar genellikle ciddi bir sağlık problemi değildir ancak kişi için acı verici ve rahatsız edici olabilirler.

Varislerin Neden Olabileceği Semptomlar Nelerdir?

Varisler oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Varisli damarlar tedavi edilmediğinde iltihaplanma, kan pıhtılaşması, hiperpigmentasyon, ayak bileği yaraları, cilt ülserleri ya da kanama gibi ciddi durumlara neden olabilir.

Varislerin neden olduğu yaygın semptomlar arasında ağrı, yorgunluk, yanma ve karıncalanma sayılabilir. Bunun yanında etkilenen damarların etrafında hassasiyet ve şişlik görülmektedir.

Lazerli Ameliyatsız Varis Tedavisi Ne İçerir?

Lazerli varis tedavisi öncesinde bir ultrason taraması gerçekleştirilir ve tedavi edilecek olan damarlar bir kalemle işaretlenir. Hangi damarların tedavi edileceğine bağlı olarak kişi sırt üstü veya yüz üstü uzanabilir.

Bir sonraki adımda damar üzerine deriye az miktarda lokal anestezik enjekte edilmektedir. Lazer yardımıyla varisli damarlar kapatılır ve işlem sona erer. Lazerli varis tedavisi herhangi bir kesi içermediğinden cerrahi varis tedavilerine kıyasla çok daha kısa iyileşme süresi ve ağrı içermektedir. Kişi tedaviden sonra yürüyebilmektedir ve herhangi bir komplikasyon görülmediği sürece kişi lazer tedavisi sonrası günlük yaşamına geri dönebilir. Tedavi sonrası kişinin 1 hafta veya daha uzun bir süre boyunca varis çorapları giymesi gerekebilir.

Lazerli Ameliyatsız Varis Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Lazerli ameliyatsız varis tedavisi sonrası nadiren kişi bacaklarında önemli bir değişiklik görmeyebilir ve bu durumda farklı tedavi yöntemlerine başvurulması gerekebilir.

Tedavi edilen bölgede tedaviden dört ila sekiz saat sonrasına dek kırmızılık ve güneş yanığı gibi hafif bir acı hissi görülebilir. Bu his genellikle dört ila altı saat içerisinde azalacaktır. Hassasiyeti azaltmak için soğuk kompresler veya nemli bezler uygulanabilir. Lazerle varis tedavisi sonrası tedavi edilen bölgedeki tüm kızarıklık ve batma belirtileri yok olana kadar kişi makyaj yapmaktan veya böllgeye losyon uygulamaktan kaçınmalıdır.

Lazerli Ameliyatsız Varis Tedavisi Öncesi

Lazerli ameliyatsız varis tedavisi öncesi doktor kişinin sağlık geçmişi hakkında türlü sorular soracak ve fiziksel muayene yapacaktır. Ayrıca kan testlerine ya da farklı tanı testlerine başvurulması gerekebilir.

Kişi bir kanama bozukluğu geçmişi olup olmadığını sağlık uzmanına bildirmelidir. Kişi kan inceltici ilaçlar, aspirin, ibuprofen veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen farklı ilaçlar kullanıyorsa doktoru ile mutlaka paylaşmalıdır. İşlemden önce bu ilaçların bırakılması gerekebilir. Bunun yanında ayrıca kişinin herhangi bir ilaç, lateks, kontrast boya ya da anestezi ilacına karşı duyarlılığı varsa doktoruna bildirmelidir. Lazerli varis tedavisi öncesi 8 saat boyunca kişi herhangi bir şey tüketmemelidir.

WhatsApp
Top