BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Vücut Analizi

Vücut analizi uygulamaları çeşitli rahatsızlıkların ardından doktor yönlendirmesiyle başlayacak tedavilerden önce veya spora başlayacak kişilerin antrenörlerinin talebi doğrultusunda yapılmaktadır. Vücut analiz ölçümleri, yapılacak olan tedavi uygulamalarının kişiye göre özelleştirilmesinde, antreman programlarının hangi şiddette ve neye odaklı olacağını belirlemede oldukça önemlidir.

Temelde vücuttaki kas, yağ, su ve diğer ağırlıkların hangi bölgede ne kadar olduğunun ölçülmesi hedeflenir. Bu veriler referans değerlerle karşılaştırılarak kişiye özel yol haritası belirlenir. Gerek tedavi gerek spor amaçlı olsun, yapılacak uygulamaya başlamadan evvel kişinin mevcut durumunu vücut analizi yardımıyla öğrenmek; atılacak adımların daha anlamlı olması için kritik bir unsur olacaktır.

Bazı durumlarda yalnızca beden kitle endeksi üzerinden değerlendirmeler yapılmaktadır. Ancak kişi yeni bir sayfa açıyor ve beslenmesini sistemli bir şekilde düzelterek doğru diyetle hayat tarzınızda yenilikler yapmayı planlıyorsa vücut kas-yağ ölçüm cihazları üzerinden daha detaylı bilgilere ihtiyacı var demektir.

Vücut Analizi Neden Önemlidir?

Vücut yapısına, yağ ve su oranına, metabolizmanın mevcut çalışma şekline göre beslenme programları ve egzersiz planı oluşturulması; hem kişinin bu yolda emin adımlarla ilerleyip daha hızlı yol almasını sağlayacak hem de kendinde gördüğü farklılıklarla motivasyonunu daima yüksek tutmasına olanak tanıyacaktır. Daha da önemlisi; kilo vermek, form kazanmak, fazla yağlardan kurtulmaya çalışmak gibi hayal edilen eylemleri gerçekleştirirken, sağlıktan da ödün verilmemelidir. Çünkü yanlış kilo vermek, yanlış programlar üzerinden hareket etmek istenmeyen komplikasyonlar doğurabilir. Kişinin vücudunda barındırdığı yağ aslında çok sayıda işleve sahiptir. Eklemleri desteklerler, organların korunmasına yardım ederler, vücut ısısının dengede kalması için çalışırlar ve enerji depolayarak kişiyi zinde tutarlar. Dolayısıyla yağ, kas gibi tüm parametreler vücutta anlamlı görevleri yerine getirir ve kişiye de onları işlevlerini sürdürebilecekleri seviyede tutmak düşmektedir.

İnsanlar vücutlarıyla alakalı bazen yanılgıya düşebilmektedirler. Zayıf gözüken biri yağ oranının düşük olduğunu sanabilir veya kilolu olan birisi yağ oranının çok yüksek seviyelerde olduğunu düşünebilir. Ancak bu her zaman sanıldığı gibi olmaz. Bu sebepten ötürü vücut analizi uygulamalarının yaptırılması, sandığının aksine farklı bir noktada olduğunu kişiye gösterebilir.

Vücut analizi uygulamaları tespit etme işlevi sağladığı gibi, uygulanacak tedavi veya programların kontrolü ve kişinin doğru, sağlıklı şekilde kilo verip vermediğinin analizi gibi işlevlere de sahiptir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi, bioelektrikal impedans adındaki teknikle çalışan monitörler ile gerçekleştirilir. Vücut analizi ölçümü için öncelikle çıplak ayakla cihaz üzerinde durulur. Ardından sağlık için herhangi bir tehlike barındırmayan ve çok az hissedilen bir elektrik akımı iletimi sağlanır. Vücuttaki tüm kaslar ve sıvılar üzerinde iletilen bu akım yağ dokularıyla karşılaştığında farklı tepkiler gösterir ve bu tepki sayesinde vücut yağ oranı bilgisine ulaşılır.

Vücut Analizinde Doğru Sonuç İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücut analizinin doğru sonuçları aktarabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Uyandıktan sonra 3 ila 4 saat içinde vücut analizin gerçekleştirilmesi sağlıklıdır. Tuvalete çıkılması da aynı zamanda fayda sağlayacaktır. Yemeklerden ve aşırı sıvı alımından en az 3 saat sonra ölçümün gerçekleştirilmesi faydalıdır, hatta aç karna yapılan ölçümler daha nitelikli sonuçlar sunabilir.

Kişi herhangi bir hastalık geçiriyorsa, bu grip veya ateşli bir rahatsızlık bile olsa bu durumu mutlaka doktoruna, vücut analizi teknisyenine veya antrenörüne söylemelidir. Onların yönlendirmesiyle vücut analizi uygulaması ertelenebilir. Kadınlarda adet döneminde vücut analizi uygulaması önerilmemektedir. Halihazırda kişinin kullandığı ilaçlar varsa veya farklı bir rahatsızlıktan ötürü o dönemde ilaç kullanıyorsa mutlaka bu bilgileri de ölçüm yapacak kişiye aktarılmalıdır. Hamilelik, aşırı yorgunluk, aşırı stres veya depresyon, oruç, uzun süreli açlık ve kafein içeren ürünlerin yoğun kullanımı gibi durumlarda da vücut analizi testini gerçekleştirecek kişinin yönlendirmesiyle hareket edilmelidir.

WhatsApp
Top