BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Tam Kan Sayımı

Tam kan sayımı öncelikle kişinin genel sağlık durumu hakkında kapsamlı bir bilgiye ulaşılmasında fayda sağlamaktadır. Bunun dışında çok sayıda dengesizliğin, anormalliğin veya kansızlık gibi rahatsızlıkların tanısında da kullanılır.

Tam kan sayımı bazı durumlarda büyük tarama paketlerinin içindeki testlerden biri olabilir, bunun dışında rutin bir uygulama sonucunda yaptırılabilir. Çeşitli semptomlardan dolayı kişi doktora başvurduğunda doktor tam kan sayımı talep edebilir. Ayrıca yaşadıkları hastalıklardan dolayı düzenli kontrollere giden bireylerin belirli periyotlarla tam kan sayımı yaptırmaları gerekir. Tam kan sayımında alınacak numune elbette kandır. Bu kan koldan, parmaklardan veya topuktan alınabilir.

Tam Kan Sayımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tam kan sayımında kan hücrelerinin incelenmesi gerçekleşmektedir. Tam kan sayımı rutin içeriğinde genellikle lökositler (WBC), eritrositler (RBC), hemoglobin (Hgb), hematokrit (Hct), kan ücresi hacmi dengesi (MCV), kan hücrelerindeki hemoglobin değeri (MCH), kan hücrelerindeki hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) ve trombosit sayımı bulunmaktadır.

Bu noktada hücrenin yalnızca tipi değil, büyüklük ve aldığı şekil gibi tüm fiziksel özellikleri değerlendirilir. Yeterli veri alınamazsa formül lökosit gibi farklı tetkiklerin talep edilmesi normaldir. Hücre gruplarında anormallik sezilirse mikroskobik olarak inceleme yapılır.
Lökosit yani WBC testi kanımızdaki lökosit miktarının ölçülmesinde kullanılmaktadır. Lökosit değerlerindeki iniş ve çıkışlar çeşitli konularda bilgi sunabilir. Formül lökosit ise lökosit tiplerinin detaylandırılmasında kullanılmaktadır. Eritrosit yani RBC testi ise kandaki eritrosit miktarının ölçülmesini sağlar. Aynı şekilde eritrosit değerlerinin iniş ve çıkışları da doktorun ihtiyacı olan verileri sunabilir.

Hemoglobin kandaki oksijen taşıyıcı proteinlerin, hematokrit kan hacminde yer alan eritrositlerin değerinin ölçülmesini sağlar. Trombosit miktarının ve hacminin ölçülmesi ciddi öneme sahiptir. Özellikle pıhtılaşma gibi rahatsızlıkların belirtileri bu şekilde öğrenilebilir. Trombosit hacmi yani MPV değeri ise kemik iliğindeki trombosit üretimi hakkında bilgi vermektedir. Eritrositlerin ortalama büyüklüklerini bizlere anlatan değer MCV yani eritrosit hacmidir. Bu uygulamayla B12 vitamin eksikliği, demir eksikliği gibi bazı problemler saptanabilir. Ortalama eritrosit hemoglobin değeri yani MCH ile oksijen taşıyıcı hemoglobinin vücuttaki yaklaşık miktarı ölçülmektedir. 

Bazı vitamin ve demir eksikliklerinin saptanmasında önemli olan MCHC yani kan hücrelerindeki hemoglobin konsantrasyonu tam kan sayımı tetkikleri içinde önemli bir role sahiptir. Eritrosit dağılım genişliği yani RDW ile de eritrositlerin boyutlarındaki değişiklik saptanmaktadır, bu yolla birlikte çeşitli anemi yani kansızlık problemleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Tam kan sayımı günümüzde birçok problemde ilk istenen tetkiklerden biri halini almıştır. Genel sağlık hakkında bilgi sağladığı gibi yukarıda sayılan konularda detaylı bilgi sunar. 

Genellikle bitkinlik, sebepsiz yorgunluklar, enfeksiyonlu vakalar, morarmalar veya kanamalar söz konusu olduğunda doktor yönlendirmesiyle ilk talep edilen tetkik tam kan sayımı olacaktır. Anemi yani kansızlık hastalığı söz konusuyla bunu belirlemenin en basit yolu tam kan sayımından geçmektedir. Ayrıca tam kan sayımı sonuçları lösemi gibi çok ciddi hastalıklar hakkında şüphe oluşmasını da sağlayabilir. Kişi farkında olmadan iç organlarında veya vücudunun herhangi bir noktasında bir kanama gerçekleşip gerçekleşmediği veya hayatını tehlikeye atabilecek bir pıhtılaşma olup olmadığı hakkında da tam kan sayımı hakkında bilgi verebilir. Dolayısıyla düzenli olarak tam kan sayımı yaptırmak kişi sağlığı için son derece faydalıdır.

WhatsApp
Top