BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Metabolizma Analizleri

Metabolizma analizleri başta metabolizma olmak üzere tüm vücut bileşimi kapsamında detaylı analizler elde etme imkânı vermektedir. Cihazlar yardımıyla yapılan metabolizma analizleriyle vücut kitle indeksine, dolayısıyla vücuttaki yağ, kas ve su oranı tespit edilebilir; yağ-kas oranlarının vücutta nasıl dağıldığı bilgisine ulaşılabilir. Metabolizma analizleri sonucunda da bireyin vücudu ve ihtiyaçları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olması sağlanarak yaşadığı hastalıkların çözümünde veya beslenme, antrenman programı gibi konularda sağlıklı adımlar atılabilir.

Metabolizma Analizleri Nasıl İşe Yarar?

Vücut kas, kemik, diş, organlar, sıvılar ve yağ dokusunun toplamından meydana gelmektedir ve bunların tamamı vücut ağırlığının tümünü ortaya koyar. Ancak metabolizma analizleri gibi testler olmadan vücut ağırlığının detaylarını ve bu bileşenlerin birer birer analizlerini yapmak mümkün değildir.

Günümüzde yüksek kilo, obezite, morbid obezite gibi çok sayıda kilo hastalığı veya kalp damar hastalığı bulunmaktadır. Dolayısıyla insanlar sağlıklarına dikkat etmedikleri için, kaybolan sağlıklarını geri kazanmak adına hayat tarzlarında değişiklik yapmaları gerekebilir. Beslenme programı ve antrenman programları bu değişikliklerin olmazsa olmazlarıdır. Bu noktada metabolizma analizlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü sağlıklı bir beslenme ve antrenman programı birbiriyle ilişkili olduğu kadar bireyin kişisel özellikleriyle de bağlantılı olmalıdır. Dolayısıyla metabolizma analizlerinin sunduğu veriler, sağlıklı bir hayatın başlangıcında oldukça önemlidir.

Metabolizma Analizi Süreci

Metabolizma analizlerinde en yaygın kullanılan teknik analiz cihazı tarafından bireylere verilen elektrik akımıyla gerçekleştirilir. Bu teknikte verilen elektrik akımı genellikle hissedilmeyecek kadar küçüktür. Oldukça zayıf olan bu elektrik akımı tüm kasların içindeki sıvılarda dolaşarak bilgi aktarır. Yağ tabakasına geldiği zaman tepkiyle karşılaşan bu elektrik akımı dolayısıyla yağ oranı hakkında da detaylı analiz imkanı vermektedir.

Bunun dışında yapılan metabolizma hızı ölçümü testleri de vardır. Bunların bazılarında bireyler sedyeye uzanırlar ve orada sakinleşmeleri beklenir, ardından takılan maskeyle soluk alımı takip edilir ve buradan alınan veriler ışığında metabolizma hızıyla alakalı detaylı bilgi elde edilir. En sağlıklı analiz uyandıktan birkaç saat sonra, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra ve mümkünse aç karna yapılmalıdır. Rahat ve hafif kıyafetler tercih edilmesi önerilir. Özellikle banyo, sauna spor aktivitelerinden hemen sonra, oruç veya uzun süren açlık döneminde, aşırı kafein tüketildiğinde, bazı hastalıklar esnasında ve ilaç kullanımlarında, kadınlar için regl döneminde ve uyuşturucu etkisi altında metabolizma analizlerininden sağlıklı sonuçlar alınması mümkün değildir.

Metabolizma Analizi Yaptırmak Neden Önemli?

Metabolizma analizi yaptırmak ilk beslenme ve antrenman programını için oldukça değerlidir ve anahtar role sahiptir. Ancak belirli periyotlarla ve gelişim gösterdikçe metabolizma analizlerinin tekrarlanması ve alınan yeni veriler üzerinden beslenme ve antrenman programlarını gözden geçirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla testler tekrarlandığında metabolizma analizinin tam olarak elde edilebilmesi için önceki testlerde oluşturulan standartların aynısının oluşturulması önerilir.

Metabolizma Hızı Nedir?

Bazal metabolizma hızı vücudun tüm aktivitelerden bağımsız olarak kendi başına harcadığı enerji olarak nitelendirilebilir. Bazal metabolizma hızının üzerine gün içinde yapılan tüm aktiviteler de eklendiğinde günlük harcanan enerji ortaya çıkar ve buna göre bireyin ihtiyacı olan kalori hesaplanabilir. Dolayısıyla bazal metabolizma hızının takip edilmesiyle kilo kaynaklı hastalıklara yakalanmamak için gerekli olan bilgi elde edilmiş olunur. Bu bilgilere sahip olmak demek, bu bilgiler ışığında beslenme ve antrenman planı yapabilmek anlamına gelir ve sağlıklı bir hayat için atılabilecek ilk adımdır.

Metabolizma hızını etkileyebilecek yaş, cinsiyet, hastalık gibi çok sayıda sebep vardır. Üstelik bir beslenme ve antrenman programı takip ediliyorsa gösterilen gelişmeler çerçevesinde de bu hız etkilenebilir. Dolayısıyla birey metabolizma analizlerini düzenli aralıklarla yaptırmalı ve kendisini sağlıklı bir yaşam tarzına buradan aldığı veriler ışığında entegre etmelidir. Bunun için de alanında uzman profesyoneller ile çalışılması önerilmektedir. Yanlış sonuçlar veya sonuçların yanlış yorumlanması kişinin hatalı adımlar atmasına, yerinde saymasına ya da negatif yönde hareket etmesine sebebiyet verebilmektedir.

WhatsApp
Top