BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Omurga Hastalıkları

İnsanlar omurgalılar sınıfına mensup canlılardır ve omurga vücudun ortasında yer alan adeta merkez niteliğinde bir bölgedir. Vücudun ana direği olarak betimlenen omurgamız, vücut şeklimizin var olmasından tutun hareket kabiliyetimize kadar çok sayıda faaliyetin başrol oyuncusudur. Bu sebeple omurga hastalıklarıyla boğuşmak demek kalıtsal ve edinsel zararlar verdiği gibi hareket kabiliyetimizde de problem oluşacağı anlamına gelmektedir.

Omurilik

Omurganın en kritik parçalarından biri omurilik olarak açıklanabilir. Omurilik vücudumuzun yönetim sistemlerinden biridir ve tüm sinir ağlarının merkez noktasıdır. Omurga omurilikten başlayarak gövde boyunca müthiş bir koruma sağladığı gibi hareket kabiliyetimiz, tüm eylemlerimiz de omurga sayesinde gerçekleşir. Dolayısıyla işlev bakımından değerlendirildiğinde vücudumuzun en kıymetli noktası olan omurga bölgesi omur olarak adlandırılan parçalarla birbirine kenetlenmiş ve oldukça sağlam bir mekanizmadır. Ancak çeşitli hastalıklarla farklı bölgelerinde yıpranma meydana gelebilir ve bunun sonucunda sinir işlevleri başta olmak üzere hareket kabiliyetini de güçleştiren aynı zamanda estetik olarak hoş olmayan görüntüler oluşturan durumlar yaşanabilir.

Omurga Hastalıklarının Ortaya Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Omurga hastalıkları bazı durumlarda sonradan yaşanabileceği gibi bazen de doğuştan itibaren yaşanabilirler. Doğuştan olduğu takdirde yalnızca estetik bir problem olmakla kalmaz, omurga ve çevresindeki önemli organlarda tam kapasiteyle çalışamama problemi vuku bulabilir. Elbette her zaman doğuştan değil büyüme çağında da bu problemlerle karşılaşılabilir. Özellikle omurga çevresindeki kasları uyaran sinirler ile alakalı bir problem yaşanıyorsa kişi zamanla kamburlaşacak, dik duramaz hale gelecektir. Son olarak yaşlı insanlarda da omurga hastalıkları görülmesi çok muhtemeldir özellikle yaşa bağlı olarak zayıflayan sinir, kas ve kemik grupları problemli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Omurgamız bütün bir hayat boyunca vücudu çeken bir mekanizma olduğu için de yaş ve yaşlılıktan en çok etkilenen bölgelerindendir. Aşınma, yıpranma, kireçlenme gibi çeşitli problemlerin sonunda kamburlaşma, hareket kaybı, ağrılı yakınmalar gibi süreçler başlar ve günlük faaliyetlerin gerçekleşmesi güçleşir.

Yalnızca yaşla ilgili olmayan çok sayıda omurga hastalığı günümüz dünyasını sarmıştır, özellikle yapılan işler veya bilgisayar çağının getirdiği uzun süreli bilgisayar aktiviteleri oturuş bozukluğunun yaşanmasına sebebiyet verir. Oturuş, duruş, yatış pozisyonlarında yeterince bilinçli olmayan insanlar da omurgalarına günden güne zarar verdiklerinin farkında değillerdir. Bel ve boyun omurlarında yaşanan fıtıklaşmaların yoğunlaşması buna bir örnektir.

Dış faktörlerin etkisi, kazalar ve buna bağlı kırık gibi travmalar da çeşitli omurga hastalıklarına sebebiyet verebilir. Omurga hastalıkları başta skolyoz, kifoz ve spondilolistezis olmak üzere omurga kırıkları gibi çok sayıda rahatsızlığı içermektedir. Bu hastalıklar çoğunlukla cerrahi müdahaleler ve bunları takip eden fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarıyla tedavi edilmektedir.

Skolyoz Nedir?

Omurgada gerçekleşen skolyoz hastalığı omurganın eğilmesi olarak açıklanabilir. Göğüs ve bel bölgelerinde gelişen bu eğilme kifoz ile beraber paralel olarak da gelişebilir. Skolyoz temelde yana eğilme durumlarını açıklamakta olan bir hastalıktır.

Skolyoz hastalığı genelde küçük yaşta ortaya çıkmaktadır. Ergenlik dönemine girilen büyüme çağının 10 yaş civarında daha sık başladığı bilinen rahatsızlığının oluşumundaki etmenler net olarak saptanamasa da anne karnındaki eksikliklerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Kifoz Nedir?

Daha çok kamburluk olarak değerlendirilen kifoz hastalığı skolyoz gibi yana eğilme değil omurgadaki öne eğilmeyi açıklamaktadır. Çoğunlukla sırtta yer alan torasik omurlarda ortaya çıkan kifoz, omurganın farklı bölgelerinde de meydana gelebilir.

Hastalık gelişim sürecinde omurların sahip olduğu dikdörtgen şeklini kaybetmeleri kambur görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hastalık tedavi edilmediği takdirde tehlikeli süreçler ortaya çıkarabilir.

Spondilolistezis Nedir?

Omurgamız birbirine bağlanan çeşitli bağlar ile desteklenmiş ve üst üste sıralanmış dayanıklı omurlardan oluşmaktadır. Ancak spondilolistezis hastalığında bu üst üste gelen kusursuz yapı paralel bir şekilde ilerlemek yerine bazı omurların öne doğru kaymasıyla halk arasında bel kayması olarak bilinen bu hastalığı oluşturur. Bu kayması ile birlikte de omurga içinde yer alan omurilik sıkışır ve bacaklarda ağrı, uyuşukluk gibi belirtiler ortaya çıkarır.

WhatsApp
Top