Şeker Hastalarının Gizli Düşmanı: Karbonhidrat 

07 Ekim 2021

Şeker Hastalarının Gizli Düşmanı: Karbonhidrat 

Tip 2 diyabet (şeker) hastalığı vücutta üretilen insülin miktarının yeterli seviyede üretilmemesine bağlı olarak kanda yüksek şeker oranı görülmesine bağlı ortaya çıkan bir hastalıktır. Şeker hastalığına sahip bireylerin pankreasında çeşitli nedenler ile insülin üretimi yavaşlamaktadır. Bu durumda ortaya çıkan şeker hastalığı, insülinin vücuda dışarıdan verilmesi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Enjeksiyon yöntemi ya da ağız yoluyla alınan ilaçların kullanıldığı tedavi türleri yetersiz kaldığında ise cerrahi müdahale uygulanarak yüksek kan şekerinin düşürülmesi ve şeker hastalığının tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Tüm bu tedavilerin yanı sıra hastalara uygun yeni beslenme programları da düzenlenmektedir. Çünkü kan şekerinin yükselmesi durumu beslenme ile yüzde yüz bağlantılı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu beslenme programları hastaların tükettikleri gıdalardaki besin değerlerinin tam miktarlarının belirlenmesine yönelik düzenlenmektedir. Öncelik kan şekerini dengede tutmaya yönelik beslenme olsa da şeker hastalığının belirtilerinden olan kontrolsüz kilo alımı da bu beslenme programı ile engellenmeye çalışılır. 

Besinlerin Lezzetleri İçeriklerini Tanımanıza Yardımcı Olmayabilir! 

Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) hastalığına sahip kişiler için hekimler tarafından belirlenen tedavi yöntemleri hem diyetisyenler hem de ruh sağlığının korunması amacıyla psikiyatri servisleri ile birlikte multidisipliner bir yaklaşım ile sürdürülmelidir. Bunun nedeni şeker hastalığının anlık çözümler ile tedavi edilen bir hastalık olmamasıdır. Şeker hastalığı, belirtileri ve tedavi süreci açısından tanısından iyileşmenin tamamlanmasına kadar bütün bir süreci ifade etmektedir. Bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması için de farklı alanlardaki uzmanlar bir araya gelerek, hastanın süreci en kolay şekilde atlatabilmesi için kişiyi hazırlaması ve ona destek olmasını gerektirir. Çeşitli testler uygulanarak tanısı konan şeker hastalığı sonrası tedaviye eşlik edecek beslenme programında ise hastanın gıda açısından belirli dostları ve düşmanları bulunmaktadır. Çoğu kez içinde yüksek şeker barındıran besinler tatlarından dolayı tanınamayabilir. 

Karbonhidrat Tüketimi Neden Şeker Hastaları İçin Tavsiye Edilmez? 

Kan şekerini yükseltmeyeceği en yaygın şekilde düşünülen besin türlerinin başında ise karbonhidrat gelmektedir. Karbonhidrat en çok hamur işi tabir edilen unlu mamullerin içinde bulunmaktadır. Unlu mamullerin bir kısmı tatlı olarak üretilse de bir kısmı tuzlu olmakla beraber karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat vücutta sindirim sırasında glikoza (bir şeker türü) dönüşerek vücuda enerji veren ancak bir yandan da kan şekerini yükselten bir besin üretim kaynağıdır. Glikozun kan şekeri değerlerinde yarattığı değişimler sonucu şeker hastalarının testleri tatlı yememelerine karşın istenmeyen aralıklarda değerler vermektedir. Bu yüzden şeker hastaları hazırlanan besin programlarının dışına çıkmamalıdır. Çünkü şeker isminden dolayı tatlı yemenin sıkça neden olduğu düşünülen şeker hastalığında gizli düşmanlar beklenmeyen tatların içeriğinde de gizli olabilmektedir. Bu yanılgıya en sık neden olan enerji kaynağı ise karbonhidrat olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Hangi Besinler Karbonhidrat İçerir? 

Karbonhidratın şeker hastalarını gizli düşmanı olduğunu söylemek bu durumda yanlış olmayacaktır. Buna benzer yanılgıların önüne geçmek için ise uzmanlardan destek almak gerekmektedir. Karbonhidratın temel kaynağı olduğu besinler arasında; undan yapılan gıda ürünleri, makarnalar, pirinç, mısır ve mısır ürünleri, işlenmiş gıdalar ve direkt olarak şeker içeren gıdalar bulunmaktadır. Karbonhidrat vücuda şeker hastası olunsa dahi tabi alınması gereken bir enerji kaynağıdır. Ancak alınan türüne göre vücuda olan etkisi mutlaka gözetilmelidir. Şeker hastalarının vücuda karbonhidrat almak için tercih edecekleri gıdalar; meyve ve sebzeler, çeşitli tahıllar, süt ve ürünlerinden alınacak düşük miktarlı karbonhidratlar şeklinde olmalıdır. Gıda içeriklerine yeterli seviyede hakim olmayan kişiler için uygun beslenme programlarını uzmanlar belirleyerek bilgisini kişilere verecektir.