Gençlik Aşısı

05 Mayıs 2023

Gençlik aşısı, cildin daha parlak, canlı, genç görünmesi için yapılan bir uygulamadır. H-100 serumu olarak da bilinir. Gençlik aşısının içinde hyaluronik asit ve cilt için gerekli vitamin, amino asit gibi maddeler  vardır.  Gençlik aşısı sayesinde, yıllar içinde ciltte oluşan sarkma, kaz ayakları denilen ince çizgiler, kırışıklıklar, mat cilt tonu giderilir. 

 

Gençlik Aşısı Nedir?

Cilt,  dış etkenlere karşı oldukça savunmasız olan bir organdır. Bu nedenle deformasyon ve hasara uğrama riski oldukça fazladır.  Yaşın ilerlemesi, sağlıksız yaşam tarzı, bazı iç etkenler de cildin yaşlanmasını hızlandırır. Gençlik aşısı, cildin uğradığı deformasyonları gideren, cilde canlılık ve parlaklık kazandıran bir uygulamadır, H-100 serumu, H-100 aşısı, IAL sistem  olarak da bilinir.Gençlik aşısı olarak bilinen H-100 serumunun en büyük amacı cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak, cildin kendi kendini yenilemesine yardımcı olmaktır. IAL sistem olarak da bilinen bu uygulama cerrahi işlem gerektirmez, bu nedenle oldukça konforlu bir estetik prosedürdür.

 

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

IAL sistem, gençlik aşısı olarak bilinen bu uygulama oldukça konforlu bir işlemdir. Uygulamda enjeksiyon yöntemi kullanılır. Gençlik aşısında kullanılan enjeksiyonlar oldukça ince uçludur. İşlem öncesi,  H-100 serumu uygulanacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu sayede gençlik aşısı yaptıran kişi ağrı, acı hissetmez, işlem toplamında ortalama olarak 20-25 dakika sürer.

 

Gençlik Aşısı Ne Zaman Etki Gösterir?

Gençlik aşısı etkisi daha ilk seanstan itibaren görülmeye başlar. İşlem yapıldıktan birkaç gün içinde ciltte meydana gelen  parlaklık, canlılık gözle görülür halde hissedilir. H-100 aşısının seans sayısı kişinin yaşı, cilt yapısı gibi faktörlerle belirlenir. Daha genç ciltlerde ortalama 2-3 seans gençlik aşısı yeterli gelir. Ancak daha ileri yaşta olan ciltler için seans sayısı artacaktır. 

 

Gençlik Aşısı Etkisi Ne Kadar Sürer?

H-100 aşısı, cerrahi işlem olmayan, enjeksiyon yöntemi kullanılarak yapılan bir uygulamadır.  Kişinin yaşı ve cilt yapısına göre seans sayıları belirlenir. Her seans arasında iki haftalık bekleme süresi bırakılır. Gençlik aşısı yılda 2 ya da daha fazla tekrarlanabilir. Düzenli yapıldığı takdirde gençlik aşısının etkisi uzun süre kalıcı olacaktır.

 

Gençlik Aşısı Kimlere Yapılır?

H-100 aşısı (IAL sistem), 20- 55 yaş grubu arası kişiler arasında oldukça sık tercih edilen bir uygulamadır.  20 yaş sonrası cildi hasar görmüş, deforme olmuş, yaşlanma belirtileri ortaya çıkan her kişiye gençlik aşısı yapılabilir. H-100 aşısı hamileler ve metal alerjisi olan kişilere önerilmez. 

 

Gençlik Aşısı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

H-100 aşısı sonrası bol bol su tüketilmelidir.  Aşı sonrası güneş ışınlarından korunmak önemlidir, dışarı çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş kremi sürülmelidir. İşlem sonrası bir süre alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara cilt sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen kötü alışkanlıklardır. Bu alışkanlıklar cildi daha erken yaşlandırır ve deforme eder.

 

Gençlik Aşısı Hangi Bölgelere Yapılır?

H-100 aşısı olarak bilinen bu işlem, cildin hasara, deformasyona uğradığı tüm bölgelere rahatlıkla yapılabilir.  Gençlik aşısının yapıldığı başlıca bölgeler şunlardır:

 • Alın, kaş ortası, göz çevresi, ağız çevresini kapsayan yüz bölgesi
 • Boyun
 • El üzeri
 • Dekolte bölgesi

 

Gençlik Aşısı Neye Yarar?

Gençlik aşısı, son dönemlerin, cerrahi işlem olmayan popüler estetik işlemleri arasında yer alır.  Medikal kozmetik alanında gözde uygulamalar arasında yer alan bu işlem hasara uğrayan cildi onarır, cildi yeniler.  Ana maddesi hyaluronik asit olan H-100 aşının başlıca faydaları şunlardır:

 • 20’li yaşların ortasından sonra cildin elastikiyetini azalır. Gençlik aşısı cildin kaybettiği elastikiyetini geri kazandırır.
 • Cilt sağlığı için büyük önem taşıyan nem zaman içinde azalır. H-100 aşısı sayesinde cildin nem dengesi korunur.
 • Cilt dış etkenlerin zararlarına doğrudan maruz kalan bir organdır. Bu nedenle zaman içinde mat bir görüntü oluşur. H-100 aşısı sayesinde cildin parlaklığı geri kazandırılır.
 • Başta güneş olmak üzere cilt üzerinde zaman içinde lekelenmeler oluşur. Bu işlem sayesinde cilt lekeleri giderilir.
 • Sivilce ve akne izlerini yok eder.
 • Gençlik aşısının en büyük faydalarından biri cildi yaşlanmaya karşı korumasıdır. Cilt üzerinde oluşan kaz ayakları, ince çizgiler ve kırışıklıkları açar, cildi eski görünümüne geri döndürür.
 • Yaşın ilerlemesi nedeniyle cilt kendini yenilemeyi azaltır, bu da ciltte sorunlara neden olur. Bu uygulama sayesinde cilt kendi kendini yenilemeye başlar.
 • Cildi sıkılaştırır, canlılık kazandırır, ciltte oluşan sarkmaları toparlar, daha dolgun ve gergin bir cilt oluşmasını sağlar.
 • Yüzde meydana gelen yorgun ve hastalıklı görüntüyü yok eder.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin cit üzerinde olan olumsuz etkilerini azaltır.

 

Gençlik Aşısı ile Dolgu Arasındaki Fark Nedir?

Dolgu yüz ünitelerinin hacimlerini dengeleyerek estetik olarak daha ideal oranlara yaklaştırırken. Gençlik aşısı cildin nem tutmasını artırarak ve uzun dönemde kollajen sentezini uyararak cilt kalitesinde artış sağlar.