Vaser Liposuction ile Bölgesel Yağlarınızdan Kurtulun!

09 Mayıs 2023

VASER LIPOSUCTION NEDİR?

Vaser liposuction uygulanış tekniğinden dolayı klasik liposuctiondan daha etkili olabilir. Bunun nedeni ise ultrasound tekniği ile cilt altında bulunan yağ hücrelerine ses dalgaları gönderilmesi ve yağ hücrelerinin likit hale getirilmesidir.

Likit hale gelmiş yağlar hastaların cildinden alınarak bölgesel yağlardan kurtulma sağlar. Bu operasyonun en güzel tarafı ise alınan yağların istenen bölgelere dolgu yöntemleri ile yeniden enjekte edilerek kıvrımlar elde edilmesi şeklinde karşımıza çıkmasıdır.

Bu sayede karın kası görüntüsüne sahip olmak ve istenen kıvrımları da elde etmek mümkün. Alınan yağlar yüz, bacak kıvrımları, göğüs bölgesi hatta dudak dahil olmak üzere birçok bölgede kullanılabiliyor.

 

 

AVANTAJLARI VE İYİLEŞME SÜRECİ

Vaser liposuction tekniği sayesinde tek seferde birkaç bölgede operasyon gerçekleştirilerek kombine bir planlama yapılabiliyor. İstenmeyen bölgesel yağlardan kurtulurken alınan yağlar sahip olmak istediğiniz kıvrımlar için dolgu maddesi olarak kullanılıyor.

Başka bölgelere takviye edilen yağın bir kısmı kalıcılığını ömür boyu korurken bir kısmı zaman içerisinde kayboluyor. Böylece büyük değişiklikler elde edilirken iyileşme süreci ise diğer operasyonlara kıyasla oldukça rahat geçiyor.

 

 

ÜÇ HAFTA BOYUNCA KORSE GİYİLMELİ

Yapılan operasyon, kapsamı ve uygulanacak bölgelere göre süresi anlamında değişiklik gösterirken, uygulanacak anestezi genel ya da lokal olarak farklılık elde edilebiliyor. Operasyon sonrası hastaların üç hafta boyunca korse giymesi gerekir. Böylece oluşan morluklar da kısa sürede iyileşme gösterir.

Gerçekleşen operasyona göre hastalar aynı gün taburcu edilebilir ya da bir gece hastanede kalmaları gerekebilir. Operasyonun ardından yara izlerinin güneşten korunması da iyileşme sürecini doğrudan olumlu bir şekilde etkilediğini unutmayın.

 

 

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Seyreder?

Aslında iyileşme süreci hastadan hastaya göre farklılık gösterir ama yine de oldukça konforlu, nispeten rahat bir ameliyat sonrası süreç seyreder. Ancak iyileşmenin yavaş seyredeceği ve erken ameliyat sonrası görüntüsüne hastanın tam olarak birkaç ay sonra ulaşacağı konusunda mutlak bilgilendirilme yapılmalıdır. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün mutlaka yürütülür. Bu da, ödem ve pıhtı oluşmasını engellemede kilit noktadır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilmiş ise işlem, hastanın ayağa kalkma süresi deoldukça kısa olmaktadır. Ancak lokal anestezi ile gerçekleştirilebilecek yağ alma işlemleri oldukça küçük – kısıtlı alanlarda yapılabilmektedir. 

Korse kullanan liposakşın hastası genellikle birkaç gün içinde işine, gündelik aktivitelerine dönebilir. Az veya çok oluşabilecek morluklar, genellikle 2-3 hafta içinde tamamen kaybolacaktır. Yine de tüm ödemin kaybolması ve doku elastikiyetine kavuşulması birkaç ayı bulur. Bu dönemde hissedilebilecek hafif sızı, uyuşukluk, karıncalanma .. vs semptomlar tamamen geçicidir.

 

 

İz kalır mı?

Liposakşın (yağ aldırma ameliyatı) milimetrik deliklerden yapılan kapalı bir ameliyat yöntemidir. Kanüllere bağlı vakum cihazları yardımı ile bölgesel yağ dokuları boşaltılarak vücut şekillendirme işlemi gerçekleşir. Deri kesisi olmadığından ve bu kanül giriş delikleri oldukça küçük, milimetrik olduğundan izsiz bir ameliyat olarak kabul edilir.

 

Hangi Bölgelere Liposuction Ameliyatı Uygulanabilir?

Günümüzde vücutta lokalize yağ birikimi olan hemen her bölgeye vücut şeklini iyileştirmek maksadı ile liposakşın ameliyatı planlanabilmekte ve başarı ile uygulanmaktadır. Çünkü medikal teknolojinin gelişimine paralel olarak her anatomik bölge için uygun ebat ve şekillerde liposakşın kanülleri tasarlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Boyun: gıdı bölgesi en fazla liposakşın ameliyatı gerçekleştirilen bölgelerden birisidir. Boyun derisi gevşek olmayan, sarkma yaşanmamış, lokalize çene altı gıdı yağları liposakşın ile efektif bir biçimde giderilebilir. 

Gövde: Hem kadın hem erkeklerde karın ön ve yan duvarları, bel bölgesi, göbek üstü ve altı, sırt bölgesine, kalçalara yaygın bir biçimde liposuction ameliyatı uygulanmaktadır. Tek başına yapılabildiği gibi, abdominoplasti (karın germe ameliyatı) gibi diğer prosedürler ile de kombine gerçekleştirilebilmektedir. 

Basen: Özellikle kadınlarda iç ve dış basenler egzersize ve diyete rağmen direnç gösterebilmektedir. İç basenler yürüme ve spor faafliyetleri esnasında birbirine değmekte ve rahatasızlık hissi oluşturmakta iken, dış basenler elbise seçimi ve görünüm bozukluğu ile kadınlarda ciddi rahatsızlık oluşturan yağ depo bölgeleridir. Liposuction işlemi ile bu bölgelerde mükemmel kontür restorasyonu sağlanabilmektedir. 

Bacak: özellikle diz bölgesi liposakşını, etek giyen bayanlar arasında sıklıkla talep edilen bölgelerdendir. Daha ince bir diz ve bacak çevresi inceltme, kapalı yöntem liposakşın ameliyatı ile kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Meme: hem kadınlarda meme küçültme ameliyatı ile kombine olarak, hem de erkek jinekomasti ameliyatları lipsakşına mükemmel yanıt vermektedir. Liposuction teknikleri gelişimine paralel olarak Jinekomasti ameliyatı artık neredeyse tamamen liposuction ile kapalı bir biçimde gerçekleştirilmektedir. 

Kol: hastanın çok sarmış bir kol derisi yok ise (kol germe prosedürü gerekmiyorsa) liposuction ile özellikle üst kol bölgesinde kayda değer miktarda bir incelme sağlanır.

 

 

Liposuction Ameliyatının Sonuçlarını Ne zaman Görürüz?

Erken dönemde birçok hasta, ameliyat bölgesinde ciddi bir fark gözlemlemezler. 6-8 hafta kadar bile sürebilecek olan ödem çözülme periyodunu takiben, hastalar şekillendirilen vücut bölgesindeki değişimi ciddi bir şekilde fark ederler. Üç ay gibi bir süreden sonra işlemin kesin sonucu ortaya çıkmaya başlar. Bu dönem zarfında hastalara ödem çözülmesini hızlandırabilecek diyet önerilir.

 

 

Liposuction Ameliyatından Sonra Yeniden Yağ Birikmesi Olur mu?

Bu, soru hastalar tarafından en çok sorulan sorudur. Yağ aldırma ameliyatından sonra hastaların diyet ve egzersizlerine dikkat etmesi, mümkünse bunun bir yaşam tarzı haline getirilmesi, mevcut vücut formunun korunması açısından çok önemlidir. Birçok liposakşın hastası, işlem sonrası, toplum içerisine daha rahat çıktıklarını, daha uygun kıyafet bulabildiklerini, özgüvenlerinde ciddi bir artış olduğunu, kendilerini oldukça iyi hissettiklerini söylerler. Psikolojik iyileşmenin yanında, hastalar gündelik aktivitelerinde ve egzersiz performanslarında da ciddi bir iyileşme yaşarlar.