Thulium Lazer (ThuLEP) Teknolojisi

01 Haziran 2023

Thulium Lazer (ThuLEP) Teknolojisi

Thulium lazer ile yapılan ThuLEP ameliyatları, iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan en ileri ve en güncel tedavi seçeneğidir. Prostat idrar kesesinin çıkışında bulunan ve içinden idrar kanalının geçtiği, yaşlandıkça büyüyen bir organdır. Büyüdükçe idrar kanalını tıkayıp idrar yapma problemlerine yol açmaktadır. İlaç tedavisinden fayda görmeyen hastalarda en iyi cerrahi tedavi ThuLEP ameliyatlarıdır.  

İzmir Özel Medifema Hastanesi Üroloji kliniğimizde en ileri lazer teknolojisi olan Thulium lazer ile ThuLEP prostat ameliyatlarını başarılı bir şekilde uygulamaktayız.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Thulium Lazer

ThuLEP ile prostat ameliyatı, thulium lazer teknolojisi kullanılarak büyümüş olan prostat dokusunun kapsülden sıyrılarak çıkarılması anlamına gelmektedir. Bu işlem herhangi bir kesi yapılmadan, tamamen kapalı yolla idrar kanalından çok ince aletler ile girilerek yapılmaktadır. Thulium lazer ile kapsülünden ayrılan prostat dokusu daha sonra idrar torbasının içinde çok küçük parçalara ayrılarak dışarı alınmaktadır.

ThuLEP Tekniğinin Hastaya Sağladığı Avantajlar

Thulium lazer ( ThuLEP ) yönteminin, daha güçlü ve güvenli kesme gücü ile verimliliği çok yüksek olduğundan hasta açısında bir çok avantajı bulunmaktadır.

  • Daha kısa ameliyat süresi 45-90 dk
  • Daha az kanama
  • Daha kısa hastanede kalış süresi (1 gün)
  • İdrar sondasının 24 saat geçmeden çekilmesi
  • İdrar kaçırma ve sertleşme problemi yapmaması
  • Tekrar operasyon ihtimalinin çok düşük olması
  •  Çok büyük prostatlarda bile güvenle uygulanabilmesi

 

Taş Kırma Tedavisinde Thulium Lazer 

Thulium lazer ( ThuLEP ) cihazı, taş kırma tedavisinde günümüzde yaygın olarak kullanılan diğer lazer teknolojilerine göre çok daha fazla  avantaja sahiptir. Böbrek, idrar kanalı ve mesane içerisinde çok büyük taşlarda, yüksek kırma gücü sayesinde taşları toz haline getirerek atılımını kolaylaştırır. Bu işlemden sonra hastalar aynı gün taburcu olarak çok hızlı bir şekilde normal hayatlarına dönebilmektedirler. Yüksek vurma gücü ve doku penetrasyonunun düşük olması nedeniyle komplikasyon oranları düşüktür.