Kış Ayları Egzamaya Yol Açabilir

29 Aralık 2020


Egzama birçok nedeni olan ve birçok farklı şekilde ortaya çıkan sıklıkla görülen bir durum olmak üzere cilt tahrişini tanımlayan genel bir terimdir. Genel semptomları arasında kaşıntı, ciltte kuruluk, şişme ve kızarıklık sayılabilir. Her egzama türü diğerlerine kıyasla biraz farklı görünebilir ve vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Dizlerin ve iç dirseklerin ya da ön kolların yanı sıra yüz, boyun, kollar ve sırt gibi vücudun farklı bölgelerini etkileyebilmektedir.

Egzama yılın herhangi bir zamanında da ortaya çıkabilse de kış mevsiminde artma eğilimindedir ve bu durum beraberinde birçok farklı probleme neden olabilir. Kışın kuru havası ve kapalı ısıtma sistemleri kişinin cildinin tamamen kurumasına ve semptomlarda artışa yol açabilir. Kış aylarında egzama belirtilerinin artmasının diğer nedenleri ise çok kalınlar giyecekler giyilmesi, çok sıcak banyolar ve çok kalın yatak örtüsü olarak sayılabilir. 


Egzama Tedavisi


Egzama bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ancak birey için oldukça rahatsızlık verici olabilir ve günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Bölgenin düzenli olarak nemlendirilmesi semptomların kontrol edilmesine yardımcı olacaktır. Tedavi çeşitli merhemleri ve şampuanları içerebilir. Kişi evde bakım yöntemlerini denemiş ancak başarılı bir sonuç alamamışsa, cildinin enfekte olduğundan şüpheleniyorsa ya da egzamaya bağlı görülen semptomlardan rahatsızlık duyuyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Bunun yanında kış aylarında kişinin egzama ağrılarını hafifletmesine yardımcı olacak bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır.

Sabit Sıcaklığı Korumak

Cildimiz kış aylarında gerçekleşen ani ısı değişikliklerine tepki vermektedir. Örneğin soğuk kış günlerinde sıcak bir eve girilmesi cilt kuruluğu ve kaşıntı hissine neden olabilir; bu da egzama semptomlarının kötüleşmesine yol açabilir. Bu nedenle cildin sıcaklığını olabildiğince korumak kış aylarında egzama semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kalın bir yorgan yerine birkaç kat ince yatak örtüsü kullanılması ve kişinin birkaç kat giyinmesi cildinin aşırı ısınmasını önlemek için dilediğinde çıkarabilmesine olanak sağlar. 

Havayı Nemlendirmek

Kış aylarında sıcaklık düştükçe havadaki nem miktarı da düşer. Bunun yanında merkezi ısıtma sistemleri de iç mekandaki havanın kurumasına neden olarak egzama rahatsızlıklarının artmasına yol açabilir. Bu nedenle evdeki nemin çok düşük olduğu durumlarda nemlendirici kullanılması kişinin cilt kuruluğunun önüne geçmesine yardımcı olacaktır.

Cildi Nemlendirmek

Egzama sorunu yaşayan kişi cilt nemlendiricilerini her zaman kullanmalıdır ancak kış aylarında kullanacağı doğru bir nemlendirici egzama ile başa çıkmanın en temel ve en iyi yollarından biridir. Cildi nemlendirmenin yanı sıra cildi düzenli olarak temizlemek ve fazla makyaj yapmaktan kaçınmak da önem taşır. Ayrıca cilt kuruluğunu önlemek için özellikle banyodan hemen sonra cildin nemlendirilmesi önem taşır. Banyo demişken kış aylarında yapılan sıcak ve uzun banyolar kış aylarında artan egzamaların altına yatan neden olabilir, kişi kesinlikle sıcak ve uzun banyolardan kaçınmalı bunun yerine ılık ve kısa süreli duşlar almalıdır. Uzun süreli sıcak banyo kişinin cildinin kurumasına ve kaşıntıya yol açabilir. 

Doğru Giyinmek

Kış ayları geldikçe kişi genellikle kat kat giyinme eğiliminde olmaktadır ancak yünden yapılmış ürünler, sert dikişler cildi kurutarak egzama belirtilerinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle gün içinde değişen hava koşullarına göre vücut sıcaklığını ayarlamaya yardımcı olacak birkaç kat pamuklu giysi tercih edilmesi cilt tahrişinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Bunun yanında ıslak kıyafetler de egzamanın kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle kişinin ayakkabıları ya da kıyafetleri ıslandığında vakit kaybetmeden çıkarmalıdır. Özellikle dışarıda çalışan kişilerin ellerde oluşacak kuruluğun önüne geçmek amacıyla eldiven kullanması da cilt kuruluğunun önüne geçmede oldukça önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.