KİMYASAL PEELİNG İLE GENÇLEŞİN 

31 Mart 2021

KİMYASAL PEELİNG İLE GENÇLEŞİN 

Peeling soyma ya da soyulma anlamına gelmektedir; işlemin kimyasal olarak yapılması özel solüsyonlarla sağlanır. Yaşlanma tüm organlarda oluşan fakat en çok deride fark edilen bir süreçtir. Sigara kullanımı, alkol tüketimi, kontrolsüz kilo alıp verme, genetik yatkınlık, aşırı makyaj ya da mesleki kimyasal maddelere maruz kalma yaşlanmayı hızlandıran faktörler arasında sayılabilir. Kişi yaş aldıkça cildin kendini onarımı yavaşlar ve kolajen üretimi düşer. Kimyasal peeling bu etkilerin giderilmesine yardımcı olmak ve yaşlanma başlamadan önce önlem almak için tercih edilen başlıca yöntemler arasındadır. 

Peeling uygulaması kullanılan kimyasal maddelerle cildin zarar görmüş katmanlarının soyulmasına yardımcı olur. Burada amaç cildi gençleştirmek, cildin hasar görmüş, tazeliğini kaybetmiş üst tabakasını dökmek, akne ve ciltte istenmeyen izleri gidermek, yaşlanmanın izlerini ortadan kaldırmak ve deriyi canlandırmaktır. 

Kimyasal Peeling İşlemi Ne İçerir? 

Kimyasal peeling sırasında kullanılan maddelerle yeniden yapılanma için deride kontrollü bir hasar oluşturulur. İşlem sırasında kimyasal yanık riski bulunmamaktadır. Derinin soyulması ya da dökülmesinden sonra cildin alt tabakalarında yeniden bir yapılanma başlar. 

Kimyasal peeling ile kolajen sentezlenmesi uyarılarak genç, sağlıklı ve aynı zamanda homojen bir cilt elde edilmiş olur. Alttan gelen yeni derinin dokusu daha pürüzsüzdür. Kimyasal soyucular yüzeysel, orta ve derin olarak üç sınıfa ayrılır. Bu ayrım yapılan işlemin derinlik seviyesine göre yapılır. Seansların süresi uygulanan bölgenin büyüklüğüne göre yarım saat ve bir saat arasında değişiklik göstermektedir. Kimyasal peeling yüz dışında boyun ve ellere de uygulanabilir. 

Yüzeysel peeling genellikle glikolik, laktik asitler ve meyve asitleriyle yalnızca cildin nemini geri kazanmasına ve yeni oluşmaya başlayan kırışıklıkların giderilmesine etki eder. İnce ve kuru ciltlerde, siyah ve beyaz nokta tedavisinde tercih edilir. İşlem 2 ya da 4 hafta arayla 4 ila 8 seans sürebilir. 

Orta derinlikte peeling yüzeysel peelinge göre cildin daha derin tabakalarına hücum eder. Bu yüzden işlem sırasında kişinin cildinde yanma hissi oluşmasına sebep olur. Genelde güneş hasarı ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. 1 ya da 2 ay arayla 2 ila 4 seans sürebilir. 

Derin peeling işleminde fenol kullanılır. Derin kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerini gidermek için başvurulmaktadır. Yanma hissi diğer peeling türlerine göre daha fazladır ve işlem diğerlerine göre daha uzun sürer. Bazı durumlarda bu işlemin anestezi altına yapılması gerekebilir. Derin peeling uygulandıktan sonra ciltte kızarma ve kabuklanma görülebilir. İşlem sonrası düzenli pansuman yapılmalı ve cildin nemini kaybetmemesine özen gösterilmelidir. Tek seans derin peeling işlemi için yeterlidir.

Kimyasal Peeling Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Kimyasal peeling için öncelikle kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ayrıca cildinde enfeksiyon, lezyon ya da siğil olmamalıdır. Hamilelik, emzirme, yakın zamanda solaryum ya da radyoterapi tedavisi bulunuyorsa veya kişi alerjik bir cilde sahip ise işlemden önce mutlaka uzmana başvurmalıdır. 

Kimyasal peeling uygulanmadan önce yoğun güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterilmeli, güneşe çıkmadan önce ise yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü ve şapka da güneşten korunmak için alınabilecek önlemler arasında sayılabilir. Kimyasal peeling sonrası yaklaşık bir ay boyunca epilasyon yaptırmaktan kaçınılmalı, ilk gün duş alınmamalıdır. İşlemden 2 ila 3 gün sonra cilde makyaj yapılması herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak makyaj yapılırken cilt tahriş edilmemelidir. Bunun yanında iyileşme sürecini hızlandırmak için cildi temiz tutmaya özen gösterilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.