BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling yüzdeki kırışıklıkları ve izleri iyileştirmek ya da cilt rengini eşitlemek için başvurulan bir işlemdir. Tek başına veya diğer kozmetik prosedürlerle birlikte uygulanabilir.

Kimyasal peeling derinin üst katmanlarını temizlemek için cilde kimyasal bir çözeltinin uygulandığı cilt yenileme yöntemidir. İşlem sonrası yeniden yapılanan cilt daha pürüzsüz ve daha genç görünümlüdür.

Kimyasal peeling sırasında cildin zarar görmüş dış tabakaları kaldırmak, yüz dokusunu geliştirmek ve pürüzsüzleştirmek için kimyasal bir çözelti uygulanmaktadır. Hedeflenen sonuçlara bağlı olarak farklı derinliklerde (yüzeysel, orta veya derin) kimyasal peeling yapılabilir. Her kimyasal peeling yöntemi farklı bir kimyasal çözelti kullanmaktadır. Derin kimyasal peeling daha çarpıcı sonuçlar vermesine rağmen daha uzun iyileşme süreleri içerir.

Kimyasal Peelinge Hangi Koşullarda Başvurulmaktadır?

Kimyasal peelinge çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek amacıyla başvurulmaktadır. Hedeflenen sonuçlara bağlı olarak yüzeysel, orta ya da derin kimyasal peeling tercih edilir. 

  • Yüzeysel kimyasal peeling: Yüzeysel kimyasal peeling meyve asitleri kullanılarak uygulanmaktadır. Bu asitlerin küçük molekülleri cildin dış katmanı geçebilirler ancak alt katmanlarına etki etmeleri mümkün değildir. Derinin üst katmanındaki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak ince kırışıklıklar, sivilce, cilt tonu eşitsizliği ve kuruluk sorunlarına çözüm sunabilir.
  • Orta derinlikte kimyasal peeling: Orta derinlikte kimyasal peeling ile alt tabaka olan dermişe ulaşmak mümkündür. Ter ve yağ bezlerine ve foliküllerin bulunduğu deriye ulaşılarak kırışıklıkların, sivilce izlerinin ve cilt tonlarının tedavi edilmesi mümkündür.
  • Derin kimyasal peeling: Kişide derin kırışıklıklar ya da izler bulunuyorsa doktor derin kimyasal peeling önerebilir. Derin kimyasal peeling sırasında kalbin düzensiz atmasına neden olabilen karbolik asit (fenol) kullanılmaktadır. Bu nedenle yalnızca bir kez uygulanabilir. Güneşin yol açtığı lekeler giderilmek ya da kırışıklıkların görünümü yumuşatılmak istendiğinde kimyasal peelingin oldukça kalıcı sonuçlar sunduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kimyasal Peeling İşlemi Öncesi

Yoğun sivilce sorunu yaşayan hastalara kimyasal peeling öncesi bir süre ön tedavi yapılması önerilmektedir. Bunun yanında işlem öncesi hastalar sağlık durumları ve kullandıkları ilaçlar hakkında doktorlarını mutlaka bilgilendirmelidir. Tüm bireyler kimyasal peeling öncesi ve sonrasında yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalıdır.

Kimyasal Peeling İşlemi Ne İçerir?

Kimyasal peeling işlemi ayakta tedavi prosedürüdür ve klinikte yapılmaktadır. İşlemden önce bireyin saçları toplanır ve yüzü temizlendikten sonra gözleri bir bandaj yardımıyla korunur. Doktor özellikle derin kimyasal peeling öncesi işlem yapılacak bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturmaktadır. İşlem sırasında hastanın kalp atışları yakından takip edilmektedir.

Kimyasal Peeling İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Kimyasal peeling uzman gözetiminde yapıldığında güvenilir bir işlemdir ve prosedür sonrası görülen yan etkiler çoğu zaman geçicidir. Sık görülen yan etkiler arasında kızarıklık, kuruluk, yanma ve hafif şişlik sayılabilir. Derin kimyasal peeling kişinin bronzlaşma kabiliyetini kalıcı olarak kaybetmesine neden olabilir.

Kimyasal peeling bununla birlikte nadiren de olsa daha ciddi risklere ve kalıcı olabilecek yan etkilere sahip olabilir. Ten renginin koyulaşması, kalıcı iz ve enfeksiyon bu riskler arasında sayılabilir. Çok nadir olarak kimyasal peeling mantar veya çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bunun yanında derin kimyasal peeling sırasında kullanılan fenol; kalp kasına, böbreklere ve karaciğere zarar verebilir ve düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.

Kimyasal Peeling Sonrası Bakım

Kimyasal peeling sonrası bir süreliğine ciltte hassaslaşma görülmesi normaldir. İyileşme süreci sırasında ve sonrasında güneşten kaçınılması oldukça önemlidir, cilt prosedür sonrası bir süre güneşe duyarlı olabilir. Ameliyat sonrası yapılacak takip randevularının sıklığı kimyasal peeling işleminin derinliğine ve doktorun tercihlerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

WhatsApp
Top