Uyuz Hastalığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

22 Ocak 2020

Bulaşıcı bir cilt hastalığı olan uyuz hastalığına ilişkin merak edilenleri yazdık. Uyuz hastalığı nedir? Uyuz hastalığı kimlerde görülür?

Uyuz hastalığı parazitik bir deri hastalığıdır. Sonbahar ve kış aylarında genellikle görülür, kaşıntılı ve döküntülerle seyreder. Bulaşıcı hastalık grubundadır.

Bu hastalık kadın erkek ayrımı yapmadan her iki cinste , tüm yaş gruplarında, tüm sosyoekonomik gruplarda görülebilir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Elden ele, aynı kıyafetleri giyme ile, aynı yatakta yatma ile bulaşabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

 Parazit kişiye geçtikten sonra ortalama 5  haftadan sonra şikayet oluşturmaya başlar. Özellikle kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. Geceleri daha yoğun bir şekilde kaşıntıya neden olur. Tedavi edilmediğinde döküntü ve yara oluşumuna neden olur. Parmak aralarında akarın yol açtığı beyaz ya da gri renkli 1-10 mm uzunluğunda çizgiler ve parmak aralarında kir birikimi, siyah nokta benzeri oluşumlar. Sıcak duş ile kaşıntılar artış gösterir. Deride içi sıvı dolu lezyonlar.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi kişinin bağışıklık durumuna göre değişkenlik gösterir. Uyuz hastalığı tanısının ardından hekim, losyon ve kremlerden oluşan bir tedavi uygular. Kaşıntıların şiddetlendiği geceler bu krem ve losyonlar deriye uygulanır. Bir süre tedavi bu şekilde ilerler. Bazı vakalarda ekstra ilaçlarda verilebilir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Uyuz hastalığından nasıl korunulur?

Uyuz hastalığından korunmanın en önemli yolu uyuz hastası ile cilt temasında bulunmamaktır. Uyuz hastasının kıyafetleri, nevresim takımı kaynatılmadan, sterilize edilmeden kullanılmamalıdır. Uyuz akarının bulunduğu düşünülen yerlerde çamaşır suyu ve yine kaynar su ile temizlenmelidir. Etrafınızda uyu hastası biri varsa sağlık kontrolünden geçmenizde fayda vardır.