ÜŞÜYEN AYAK NEYİN BELİRTİSİ?

15 Ocak 2022

Ayakların üşümesi her mevsimde görülebilen ve çeşitli nedenler yüzünden ortaya çıkan bir durumdur. Genelde kış aylarında yaygın olarak görülse de ayak üşümesi her zaman sıcaklık değişimleri yüzünden meydana gelmez. Bazen oldukça sıcak havalarda ya da kaliteli ayakkabıların içinde korunan ayaklarda da üşüme sorunu meydana gelebilir. Burada ortaya çıkan sorunun mevsim etkisi nedeniyle görülen sıcaklık olmadığı mutlaka dikkate alınmalıdır.

 

Ayak üşümesi sorunu başlı başına rahatsızlık verici bir durum olduğu gibi ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olarak da görülebilir. Bu durum göz önüne alındığında ayakların normal bir ısıya sahip olması ve kişinin bu durumu meydana getiren başka hastalık belirtilerinden de etkilenmemesi için acil olarak durum teşhisi yapılması gerekir. Ayak üşümesine neden olan konu eğer sıcaklık etkisi değilse ayak üşümesine eşlik eden diğer sorunlar da dikkate alınarak uygun tedavi süreci başlatılmalıdır.

Ayakların Üşümesi Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Ayakların üşümesi durumu özellikle yaz mevsiminde ya da yerden ısıtma olan evlerde yaşayan kişilerde dahi görülüyorsa bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği dikkat alınmalıdır. Kronik bir şekilde ayaklarının üşümesinden rahatsız olan kişilerde dolaşım sistemlerinde ya da sinir sistemlerinde bir hastalık görülmesi söz konusu olabilir. Metabolizması yavaş olan kişilerde de yine sıklıkla görülen üşüme sorunu, sadece ayaklar gibi bölgesel olarak meydana geldiğinde genelde bir hastalık belirtisi olarak görülmektedir.

 

Ayakları üşüyen her kişi için elbette bu durum geçerli değildir. Genelde bölgesel üşüme sorununa eşlik eden başka semptomlar da olacaktır. Diğer semptomların dinlendiği, uygun testlerin ve fiziksel muayenenin yapıldığı kişiler için konulacak teşhislere uygun tedaviler uygulanmaktadır. Böylece ayak üşümesi sorununun da ortadan kalkması mümkündür.

Ayak Üşümesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ayak üşümesinin genel nedeni havaların soğumasıdır. Ancak bazen kişilerde görülen bazı hastalıkların bir belirtisi olarak da ayak üşümesi sorunu ortaya çıkar. Ayak üşümesi sorunu yaygın olarak tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarında yaygın olarak görülmektedir. Diyabet hastalarında görülen el ve ayak üşümesi sorunu, hastaların yüksek kan şekeri değerleri nedeniyle atardamarlarının daralması ve bu yüzden kan akışında yavaşlama olması sebebiyle oluşur. Kısacası kan akışının yavaşlaması bölgesel üşümeyi de beraberinde getirir. Ayrıca metabolizmayı etkileyen tiroid bezinin salgıladığı tiroid hormonun yeterli seviyelerde salgılanmadığı durumlarda görülen hipotiroidi hastalığı da ayak üşümesi sorununu meydana getirir.

 

Ayak üşümesi belirtisinin en yaygın görüldüğü hastalıklardan biri de anemidir. Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı, kırmızı kan hücrelerinin yetersiz üretildiği durumlarda ortaya çıkan hastalıktır. Anemi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Anemi kaynaklı ayak üşümesinin önlenmesi için anemiye neden olan faktörlerin bulunması ve buna yönelik tedbir alınması gerekir. Ayak üşümesi ayrıca sinir sistemi hastalıkları yüzünden de görülebilmektedir. Gündelik hayatı etkileyen anksiyete gibi sinir sistemi hastalıklarının bir sonucu olarak görülen ayak üşümesi, yine bu hastalıklara uygulanacak uygun tedaviler ile önlenecektir.

Ayak Üşümesi Tedavisi Mümkün Mü?

Ayak üşümesi bir hastalık değil genelde bir hastalık belirtisidir. Sinir sistemi ve dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle yaygın olarak görülen ayak üşümesi problemi olan kişiler için öncelikle bu duruma neden olan hastalığın teşhisi sağlanmalıdır. Bu sayede ayak üşümesinin önüne kolaylıkla geçilebilir. Sonuç olarak ayak üşümesi bir hastalık değil bir belirtidir.Bu duruma neden olan hastalığın ,hastalıkların bulunarak tedavisi sağlandığında ortadan kalkan bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.