Süt Gelişme Geriliğini Engelliyor

10 Aralık 2019

İzmir Özel Medifema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, Ülkemizdeki bireylerin ekonomik düzeyinin çok iyi olmamasına rağmen çocuklarda gelişme geriliklerine beklenenden az rastlanmasının aile sofralarında süt ve süt ürünlerinin yaygın olarak tüketiliyor olmasından kaynaklı olduğunu söyledi.

Sütün ve süt ürünlerinin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmede önemli rolü olan süt, beynin ve kemiklerin gelişiminde büyük etkiye sahiptir. Sindirim sisteminden dişlerin çürümesine ve yaraların hızlıca iyileşmesine dek birçok faydası olan sütün, bebekler üzerindeki etkisine ilişkin İzmir Özel Medifema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu önemli açıklamalarda bulunarak çocuklar için en önemli besin kaynağının süt olduğunu vurguladı.

“Kalsiyum ve protein açısından zengin”

Dr. Astarcıoğlu bebeklerin özellikle ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirterek; “6 aydan sonra tamamlayıcı beslenmeye geçtiğimiz zaman süt ürünlerinin beslenmeye katılması gerekiyor” dedi. Yoğurt ve peynirin kalsiyum ve protein açısından zengin bir kaynak olduğunun altını çizen Astarcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Hızla büyüyen, 1 yılın sonunda doğum ağırlığını 3 boyunu 1,5 katına katlayacak bebeğin yapıtaşlarını sağlam oluşturması için süt ürünleri önemini korumaktadır. 1 yaşını doldurduktan sonra direkt olarak süt de tüketilebilir.”

“Kendimizi bu anlamda şanslı görüyorum”

Ülkemizdeki bireylerin ekonomik düzeyinin çok iyi olmamasına rağmen çocuklarda gelişme geriliklerine beklenenden az rastlanmasının aile sofralarında süt ve süt ürünlerinin yaygın olarak tüketiliyor olmasından kaynaklı olduğunu ifade eden Dr. Astarcıoğlu, “kendimizi bu anlamda şanslı görüyorum” dedi.