Saç Dökülmesi Neden Olur?

06 Ocak 2020

Saç bakımı ve saç güzelliği kadınların en çok önem gösterdiği kişisel bakım alanlarından birisi. Saç dökülmesi kadınlar ve erkekler için büyük önem taşıyor. Peki saç dökülmesi neden olur? Tedavisi var mıdır? Saç dökülmesine ilişkin merak edilenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Eğer saçlarınız günde 75-100 saç telinden fazla dökülüyorsa ya da alın ile tepe kısımlarda seyrelmeler başladıysa mutlaka biz uzmana görünmelisiniz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Kalıtsal Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi)

Genetik saç kaybı en sık gözlenen saç dökülmesi tipini oluşturuyor. Bu dökülmede genetik yatkınlık ve androjen hormonlarının (erkeklerde) özellikle dihidrotestesteronun rol oynadığı belirtiliyor. Saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle,  genetik olan ve toplumun çoğunda görülen erkek tip hormona duyarlı saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesi kroniktir.  Kalıtsal saç kaybında kelliğin oluştuğu durumlarda saç ekimi uygun kişiler için iyi bir tedavi yöntemini oluşturuyor.

Deri Problemleri

Yaşanan deri hastalıkları saç dökülmesine neden olur. Bu deri hastalıklarının tedavisi ile saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkar. Sedef hastalığı, akne, egzamalar, liken hastalığı, mantar hastalıkları, aşırı yağlanan deri, gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir. 

İlaçlar Nedeniyle Saç Dökülmesi

Kan sulandırıcılar, gut, artrit, depresyon, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlar saçları dökebiliyor. Bazı ilaçların yan etkileri arasında saç dökülmesi olabiliyor. Bazı iç hastalıkları için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları, kullanılan hormonlar, insülin direnci,  zayıflama hapları,diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının kesilmesi saç döken diğer nedenlerdir. 

Saçkıran Hastalığı Nedeniyle Saç Dökülmesi (Alopesi Areata)

Ağır stresli durumlarda ortaya çıkan ve halk arasında saçkıran olarak bilinen  ve otoimmün bir hastalık olan alopesi areatadır. Saçlı deride, bazı hastalarda ise kirpik, kaş, ve sakallar da dahil tüm vücut kıllarında, vücudun kendi ürettiği bir takım otoantikorlar yüzünden oval şeklinde dökülmelere yol açıyor. 

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Saç için gerekli olan mineral ve vitaminlerin kanda eksik olması da saçı döken diğer faktörler arasındadır. Eğer B12, D vitamini, biotin, folik asit, demir, çinko gibi vitamin ve mineraller eksiklikleri saç dökülmesine neden olur.

Hormonal Sorunlar

Saç dökülmesinin bir başka nedeni de, hormonal değişiklikler. Kişi regli gecikmeleri ya da düzensizlikleri, aşırı akne, tüylenme de artış, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir.  

Anoreksi ve Bulimia Nedeniyle Saç Dökülmesi

Anoreksi ve bulimia gibi yeme bozuklukları da saç dökülmelerine sebep olmaktadır.  Hastalarda beslenmeyle alınması gereken vitamin, protein, demir ve çinko gibi elementlerin bu yeme bozukluğu sebebi ile yeterli derecede alınamaması saç dökülmesine neden oluyor. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde saç dökülmesi duruyor ve kaybedilen saçlar tekrar yerine geliyor.

Doğum ve Kemoterapi Süreci

Hamilelik boyunca dökülmesi gereken ama dökülmemiş saçların aniden dökülmeye başlar. Uzman kontrolünde yapılacak takviyeler bu konuda rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Kemoterapi alan hastalardaki saç dökülmesidir.  Tedavi tamamlandığında saçlar kendiliğinden tekrar çıkar.

Kozmetik Etkenler

Kimyasal kozmetik ürünleri de yine saç dökülmelerine neden olan faktörler arasındadır. Saçları sıkı bağlamak, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar saça dışarıdan zarar vererek saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçlar için gerekli bakım işlemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavuşulmasını sağlar.