Regl Düzensizliği Neden Olur?

26 Kasım 2021

Sağlıklı her kadın 28 günlük periyotların tamamlanması ile regl olmaktadır. Vücutta üretilen ancak döllenmemiş olan yumurtanın çatlayarak kanama yoluyla vücuttan tahliye edilmesi eylemi olarak tanımlanan regl, bir ay içerisinde 5 ila 7 gün arasında süren bir kanama periyotudur. Doğal ve sağlıklı bir süreç olan bu kanama periyodunda özel olarak üretilmiş olan pedler ve tamponlar kullanılarak kanamanın hijyenik bir şekilde, hiçbir yere bulaşmadan ve kişiyi rahatsız etmeden tahliyesi sağlanmaktadır. Hijyenik pedlerin ve tamponların tek kullanımlık formlarının yanı sıra menstrual kaplar da artık yaygın olarak kullanılmakta ve regl günlerinde kadınlara büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Regl ilk olarak ergenlik çağına erişilmesi ile görülmektedir. Ergenlik çağından, yetişkinlikte yaşanan ve üremenin sonlandığı menopoz dönemine kadar her kadın herhangi bir sağlık problemi olmadıkça düzenli olarak regl olmaya devam etmektedir. Yumurta üretimi ve üretime katılmayan yumurtanın vücuttan atılması ilkesine bağlı olarak oluşan regl sağlıklı bir kadının üremeye açık olduğunu göstermektedir. Sağlıklı bir bireyin sahip olduğu regl döngüsünün aksaması veya tamamen durması durumu vücutta yolunda gitmeyen bazı durumların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle regl düzensizliği yaşandığında hekime başvurulması gerekir.

 

Regl Düzensizliği Nedir ve Neden Olur?

Regl düzensizliği 28 günde bir gerçekleşen üreme hücrelerinin (yumurtaların) kanama yoluyla vücuttan tahliyesinin bazı sebepler ile daha uzun yada daha kısa periyotlarda meydana gelmesi durumudur. Örneğin bazı kişilerin regli çeşitli nedenler yüzünden bir kaç  ay 40 günde bir yada 10 günde bir gerçekleşiyorsa bu bir regl düzensizliğidir. Regl düzensizliğinin kadınların hayatında doğal olarak görüldüğü dönemler olmaktadır. Bu dönemler; ergenlik dönemi, gebelik süreci ve menopoz dönemidir. Bahsi geçen dönemlerde regl periyodundaki dengeyi sağlamakla görevli ve üremeye dair faaliyet gösteren hormonların az ya da çok salgılanmaları nedeniyle regl düzensizliğine sebep olmaları olası bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı regl düzensizliği durumları bu dönemlerin dışında kalan bireylerde görülüyorsa bunun nedeni vücutta görülen bir rahatsızlık olabilmektedir.

 

Regl düzensizliğine neden olan hastalıklar: rahim hastalıkları, polikistik over sendromu, diyabet hastalığı, yumurtalık kistleri, hormonal hastalıklar, tiroid hastalıkları ve diğer fizyolojik rahatsızlıklar olarak sıralanabilir. Regl düzensizliği bir hastalık yüzünden değil de bazı çevresel ve biyolojik faktörler yüzünden de meydana gelebilmektedir. Mevsim geçişlerinde, bazı ilaçların sık kullanıldığı dönemlerde, stres faktörünün yoğun olduğu dönemlerde de regl düzensizliği sıklıkla meydana gelmektedir.

 

Regl Düzensizliğine Yönelik Hangi Tedaviler Uygulanır?

 

Regl düzensizliği durumu vücutta gerginlik yaratması, tıpkı regl olacakmışcasına bazı semptomların görülmesi ancak bir türlü kanamanın gerçekleşmemesi gibi çeşitli durumları beraberinde getirerek kişileri rahatsız etmektedir. Uyku düzeninde bozulmalar yaratan regl düzensizliği bir yandan da iştah seviyesinde artış ya da azalma meydana gelmesine de neden olmaktadır. Eğer regl düzensizliği hormonların az yada çok salgılanması nedeniyle meydana gelmişse de ani duygu durum değişikliklerini ortaya koyarak kişileri mental olarak yıpratıcı bir sürecin içinde bırakır. Tüm bu durumlar oldukça yıpratıcı olduğundan regl düzensizliği yaşayan kadınlar genelde bu düzensizliğe neyin neden olduğunu bulmak ve tedavisinin uygulanması için hekimlere başvurmaktadırlar.

 

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından ilk olarak regl düzensizliği yaşayan kişinin fizyolojik olarak bir sorunu olup olmadığına bakılmaktadır. Bir yandan da çeşitli testler uygulanarak üremeye dair yapılarda bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer regl düzensizliği bir hastalık nedeniyle meydana geliyorsa bu hastalığın tedavisi uygulanmaktadır. Ancak hormonal değerlerdeki değişimler nedeniyle adet düzensizliği görülüyorsa ya da kişinin o sıralar hayat döngüsü içinde normalin dışına çıkılan noktalar var ise bu durumlar göz önüne alınarak tedavi uygulanmaktadır. Regl düzensizliğine sebep ne olursa olsun, kişiler hekim kontrolü olmadan konuya ilişkin asla kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmemelidirler. Regl düzensizliğinin ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği konusu her zaman göz önüne alınmalıdır.