Obeziteden Önce Kendini Yen!

14 Ekim 2019

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora ve tıp araştırmalarına göre obezite yalnızca kişinin sahip olduğu kilosu üzerinden değerlendirilmemektedir. Vücut kitle endeksi, yani boyuna göre sahip olduğu yağ, kas oranları ve vücudunun sıvı değerleri oldukça önemli faktörlerdir. Vücut kitle endeksi değerlerine göre 30 değerinin üzerindeki her birey obezite problemi yaşıyor demektir. 40 değerinin üzeri morbid obezite, 50 değerinin üzeri süper obezite ve 60 değerinin üzeri süper süper obezite olarak adlandırılmaktadır. Morbid obezite kısmında bile çeşitli ciddi risk faktörleri oluşmaktadır. Dolayısıyla bu seviyeye gelmeden önce kişi bilinçlenmeli ve bu kötü gidişata dur diyebilmeyi bilmelidir. Bu seviyelere ulaşmış ya da aşmış bireyler de kararlılıkla bulundukları noktadan sağlıklı formlarına geri dönebilirler.

Obeziteye Nasıl Yakalanırız?

Obezite sorununun görülmesinin çok sayıda sebebi olabilir. Her şeyden evvel kişinin sahip olduğu diğer hastalıklar veya bu hastalıklara bağlı olarak kullandığı ilaçlar obeziteyi tetikleyebilmektedir. Ancak günümüzde bu tip vakaların sayısı, kendi kendine kilo alan insanlara göre oldukça azdır. Günümüz toplumu ne yazık ki kilo kontrolü bakımından oldukça bilinçsiz bir noktadadır. Buna bireysel nedenler de sebep olabildiği gibi, içinde yaşanılan düzenin etkileri de göz ardı edilmemelidir.

Sokakta, evde, işte, internette her yerde bireylerin karşısına çıkan tüketim çılgınlığı aslında bu durumun görülmesinde etkili sebeplerden biridir. Kişi öncelikle bu konuda bilinçlenmeli ve çevresinin farkına varmalıdır. Obezite görülmesinde içsel ve dışsal çok sayıda faktör rol oynayabilir. Her birinin bireyin üzerinde yarattığı etkiler birbirinden farklıdır ve her biri ayrıca önemlidir. Obezite sorununu çözebilmek için öncelikle altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir.

Obezite Farkındalığı ve İlk Adım

Farklı hastalıklardan ya da kişisel alışkanlıklardan dolayı çok kilo almaya başladığında kişi öncelikle bu durumun farkına varmayacak, kendi yarattığı konfor alanı içinde hareket etmeye meyilli olacaktır. Kilo kontrolü yapmak bir yana kişi genellikle bunun tersine kendini kandıracak yollar aramaya başlar. Hatta bir noktada mutluluğun formülünü yemek yemekte bulabilir, stresle mücadelede en iyi dostu yemek yemek olabilir. Kilo aldıkça kendinde fark ettiği negatif yönler ortaya çıkacaktır, öncelikle kendini sevmemeye başlayabilir ve bu durum oldukça tehlikelidir. Kişi kendini sevmediği için özgüven kaybı yaşamaya başlayarak toplum içinde yadırgandığını düşünmeye başlayabilir. Bu durumdayken birey kendini yeniden sevmeye ve konfor alanını terk ederek mücadeleye başlamalıdır. Bu sebeple ilk adım mutlaka kişinin zihninde atılmalıdır.

Hangi Noktadayım ve Nereden Başlayacağım?

Obezite sorununda kişinin hangi noktada olduğunuzu öğrenmesinin en iyi yolu vücut analizi yaptırmasından geçer. Vücut analizi yaptırarak vücudun yağ ve kas oranları gibi çok sayıda bilgiye ulaşılabilir. Kişi içinde bulunduğu duruma onu iten faktörler konusunda bilinçlendikten sonra hangi noktada olduğunu konusunda da kendine bir çerçeve çizebilecektir.

Obeziteden kurtulmak için hayata entegre edilmesi gereken iki önemli konu, dengeli ve yeterli beslenmeyi öğrenmek ve spordur. Bazı durumlarda bu iki konuda bilinçli bir şekilde hareket etmek kişi için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda da bariatrik cerrahi operasyonlar gibi ameliyat çözümlerine başvurulması gerekebilir. Ameliyat ihtiyacı bulunan hastalarda, doğru kişiler tarafından uygulanan başarılı ameliyatların ciddi oranda başarı sağladığı görülmüştür. Ancak bu ameliyatlar sonrası dahi beslenme ve spor oldukça önemli faktörlerdir. Hayata entegre modeller oluşturarak, sağlam adımlarla ilerlemek gerçek sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Sanıldığı Kadar Karmaşık Değil: Beslenme

Beslenme kişi hangi aşamada olursa olsun en kritik konudur. Günümüzde çok sayıda diyetisyen ve sağlık kurumu bu alanda hizmet verse de kişi sorunların büyümemesi için kimlerle çalıştığını iyi seçmeli, alanında uzman profesyonellerle bu süreci yürütmelidir.

Kilo vermek isteyen insanları bu durumdan soğutan en büyük faktörlerden biri diyetlerdir. Boyutu belirlenmiş yiyecekler, standartlaşmış kalıplar üzerinden sıkıcı ve monoton diyet uygulamaları kişiye çoğu zaman faydadan çok zarar vermektedir. Yeterli ve sağlıklı beslenmenin en iyi yolu, beslenme bilinci kazanmaktır. Beslenmede ana amaç kişinin bilinçlenmesi ve kendi bedenine uygun bir beslenme programına sahip olmasıdır.

Doğru Beslenmenin En Büyük Destekçisi: Spor

Yalnızca yürüyüş yaparak bile kişi spora başlayabilir. Günlük egzersizler beslenmeyi desteklediğinde, obezite tedavisinde kişinin içinde bulunduğu sürecin hızlanacağının unutulmaması gerekir. Ayrıca spor yapmak kişinin risk grubunda bulunduğu birçok hastalıktan korunmasında da faydalı olacaktır.

Mutlaka doktor kontrolünde geçilmesi gereken bu süreçlerde bireysel belirlenecek egzersiz programları kişi için oldukça faydalı olacaktır. Kilo vermeye devam edip kişi hareketlerinde fonksiyonellik kazanmaya devam ettikçe yapılan antrenman programlarını değişmeli ve kişi kendini zorlayacak ve daha da güçlendirecek egzersiz programlarına geçmelidir.