Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

23 Ekim 2019

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı meme dokusunun altına dikkatlice yerleştirilen türlü implantlar ile göğüs çevresini yeniden şekillendirmek için başvurulan bir işlemdir. Bu işlem memelere daha büyük, daha sert ve dik bir görünüm sağlar. Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatına genellikle ani kilo verme, hamilelik ya da emzirme sonrası meme hacmini ve şeklini eski haline getirmek için başvurulmaktadır.

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı memelere hacim ve simetri katmanın oldukça etkili bir yoludur. Meme dokusunun altına yerleştirilen implantlar kişinin daha dolgun ve daha çekici bir üst gövde görüntüsüne ulaşmasına yardımcı olur. Meme implantaları genellikle göze çarpmayan bölgelerde yapılan küçük kesilerden yerleştirilmektedir. Bu kesilerde işlem sonrası iz kalmaması ve pürüzsüz ve doğal bir görünüm elde etmek için meme implantının yerleştirilme yeri, cerrahın özeni ve ameliyattan önce ve sonra kişinin gösterdiği özen oldukça önemlidir.

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı farklı teknikler içerebilir. Kişinin doğal meme şekli, ne kadar dokusu bulunduğu ve anatomisine özgü diğer faktörler hangi seçeneğin kendisi için uygun olduğunun belirlenmesinde etkilidir.

Farklı Teknikler Farklı İzler Bırakır

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı kişinin durumuna ve beklentilerine göre birçok farklı teknik içerebilir. Tipik olarak bölgede uygulanması gereken düzeltmeler ne kadar azsa o kadar az kesi yapılacaktır ve bu durum işlem sonrası kişinin daha az yara izine sahip olacağı anlamına gelir. Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı sonrası silikon içeren bandajlara başvurulmaktadır. Bu bandajlar cerrah kesileri kapattıktan hemen sonra uygulanır.

Estetik cerrahi sırasında yapılan kesiler genellikle incedir. Yaralar iyileştikten sonra kısa bir süre için kesiğin kenarları boyunca kırmızı ve kabarık bir çizgi görülebilir. Zamanla yara izinin rengi önce pembeye sonra beyaza dönmeli ve dokular düzleşmelidir. Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı sonrası görülen yara izleri çok koyu veya açık tenli kişilerde daha belirgin olma eğilimindedir.

Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İzleri Azaltmak için Neler Yapabilirim?

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı da diğer kesi içeren tüm operasyonlar gibi iz bırakmaktadır. Bununla birlikte izlerinizin görünürlüğü kişinin üzerinde kontrol sahibi olduğu bir durumdur. İyileşme süreci devam ederken, dikiş izleri de kaçınılmaz olarak zamanla iyileşecektir. Uygun bakım ile solmaya ve pürüzsüzleşmeye devam etmelilerdir.

Her şeyden önce işlem öncesi sigara içmemek meme büyütme işleminden sonra görülebilecek skar dokusu oluşum riskini azaltmak için oldukça önemlidir. Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı sonrası kişi kesi yerlerini temiz tutmalı, kompresyon giysileri giymeli ve doktorun ameliyat öncesi ve sonrası için verdiği talimatları yakından takip etmelidir. Bu talimatların dikkatlice uygulanması iyileşme döneminin kolay geçmesini sağlayacak ve görünür izlerin hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanında kişiler doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında yara izleri daha belirgin hale gelebilir. Kişi her gün güneş koruyucu kullandığından emin olmalıdır. Kesi tamamen iyileşir iyileşmez güneş kremi kullanılabilir, iyileşme süresi tamamlanana kadar güneşe maruz kalınmamalıdır. İşlem sonrası kesiler doğrudan güneş ışığına maruz kalmasa bile, güneşin ultraviyole (UV) ışınları kişinin gömleğinden veya bikini üstünden sızabilir. Güneş koruyucu giymek yara izlerinin güneşte koyulaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı sonrası yara izlerini kaşıma, tırnaklama vaya ovma ya da sigara içme gibi davranışlardan kaçınması yara izlerinin kötüleşmesinin önüne geçecektir. Bronzlaşma skar dokusunu koyulaştırarak yara izlerini daha belirgin hale getirmektedir. Buna ek olarak kişi ameliyat sonrası ilk altı hafta boyunca ağır kaldırmaktan ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalıdır.