Çocuklarda Taban Çökmesinde Erken Teşhis Önemli

05 Aralık 2019

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ayas, çocuklarda sık görülen ‘taban çökmesi (düztabanlık)’ rahatsızlığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek en güzel ve hızlı sonucun 8 yaşına kadar alındığını kaydetti.

İzmir Özel Medifema Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ayas, çocuklarda çok sık görülen ‘taban çökmesi (düztabanlık)’ rahatsızlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erken teşhis ve doğru bir tedavi yöntemi ile olumlu sonuçlar alındığını kaydeden Dr. Ayas, “Taban çökmesinin düzelmesi için bazı egzersizler vardır. Düzenli yapıldığı takdirde kısa sürede çok güzel düzelmeler görüyoruz. En güzel düzelme 8 yaşına kadar olan düzelmedir” dedi.

“Genetik olabiliyor”

Dr. Ayas çocuklarda çok sık görülen taban çökmesinin genetik geçiş veya kasların yeterli gücü sağlayamamasından kaynaklı olduğunu belirterek çocukken tedavinin önemine dikkat çekti. Büyüme durana kadar kız çocuklarında 16 erkek çocuklarında 19 yaşına kadar tedavisinin mümkün olduğunu kaydederek “İlk başta çocuk tam yürümeye başladıktan sonra rahatsızlığın doğuştan gelen bir bozukluk mu yoksa henüz kasların yetersiz olduğu mu konusunda tam karar verip ona göre tedavi yapılır” dedi.

“Ortopedik bot öneriyoruz”

Dr. Ayas, kas imbalansına bağlı taban çökmesinin daha çabuk toparladığını, doğuştan yapı bozukluğu olanların da derecesine göre hafif ve orta tabanlı olanlar çabuk toparladığını, ağır derecede olanların ise iyileşme sürecinin zaman aldığını söyledi. Nadiren de olsa cerrahi bir işlemin gerekli olduğunu belirten Dr. Ayas taban çökmesinin tedavi yönteminde ortopedik botun önemine ilişkin şöyle konuştu;

“Tedavide ilk başta ortopedik bot mutlaka öneriyoruz ortopedik bot çocuğun tabanındaki bu çökmeyi düzeltmiyor, çocuğun fazla ayakta kaldığı zaman oluşan ağrısını gideriyor. Bu tip çocuklar çabuk yorulur ve oyun sırasında bir kenara çekilip dinlenmek isterler. Ortopedik bot bu dinlenme süresini ortadan kaldırır”

“Egzersiz çok önemli”

İyileşme sürecinde egzersizlerin çok önemli olduğunun vurgulayan Dr. Ayas , “ Düzelmesi için bazı egzersizler vardır. Bunları hastaya ve ailelerine veriyoruz. Bunları düzenli yaptığı takdirde çok kısa sürede çok güzel düzelmeler görüyoruz. Zamanında tedavi ve teşhisi yapıldığı zaman özellikle 2,5 yaşlarında en geç 8 yaşına kadar çok güzel topluyor” şeklinde konuştu.

Op. Dr. Mustafa Ayas, toplumumuzda taban çökmesinin çok sık görüldüğünü ve tedavi edilmediği, egzersizler yapılmadığı için toplumda büyük bir yüzdeye sahip olduğunun altını çizdi.