Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar

11 Aralık 2019

Kızamık, kızamıkçık, kızıl, suçiçeği, kabakulak, gibi hastalıklar çocukluk çağının bulaşıcı hastalıklarıdır. Döküntülü bir şekilde ortaya da çıkabilen bulaşıcı hastalıklar ile mücadele etmenin en yaygın ve etkili yöntemi aşı olmaktır. Genellikle çocukların kış mevsiminde kalabalık ortamlarda yakalandıkları bu hastalıklara ilişkin bilgi almak için yazımıza bakabilirsiniz.

Kızamık

Virüslerin neden olduğu kızamık hastalığı döküntülü ve bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülen kızamıktan korunmanın en etkili yolu kızamık aşısıdır, mutlaka her çocuğa zamanında yaptırılmalıdır. Vücutta kırmızı döküntüler şeklinde kendini gösteren kızamık, öksürük, ateş ve ishal ise diğer belirtileridir. Kızamık virüsü, tükürükle temas sonucu bulaşabilir. Hastalığı taşıyan bir kişi hapşırık ya da öksürük yoluyla mikropların çevreye yayılmasına yol açabilir. Kuluçka dönemi 10 gün civarıdır. 1 hafta süreyle hastalık etkisini sürdürür.

Kızamıkçık

Kızamıkçık çocuklarda çok sık görülen viral enfeksiyondur. Yetişkinlerde nadir görülür. Genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülür. Koruma için aşı önemlidir. Aşı yoluyla önlenebildiğinden eskiye göre görülme sıklığı azalmıştır. Tedavisi yoktur. Bir kez geçirdikten sonra bağışıklık kazanılır. Etken, Rubella virüsüdür. Doğrudan ya da damlacık yoluyla bulaşır.

Kızıl

Kızıl, çocuklarda ateşli ve döküntülü bir şekilde kendini göstermektedir. Vücutta deride döküntülere neden olan, glomerülonefrit ve romatizmal ateş gibi çok önemli komplikasyonlara yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük yoluyla bulaşan kızıl hastalığı, özellikle okul çağındaki çocuklarda yaygındır. Kuluçka süresi 4-5 gündür. Bulaştıktan sonra ateş, bulantı ve boğaz ağrısı belirtileridir. Diğer çocukluk çağı döküntülerinden en önemli farkı antibiyotik tedavisi gerektirmesidir. 

Su Çiçeği

Genellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde görülmektedir. Suçiçeği virüsü, suçiçeği ve zona olmak üzere iki farklı hastalığa sebebiyet verir. Virüs daha ilerleyen yaşlarda zona hastalığına dönüşebilir. Aşı ile koruma sağlanır. Damlacıklar yoluyla havadan bulaşır. Kuluçka dönemi 15 gündür. Belirtileri; halsizlik,  hafif ateş, kaşıntı ve iştahsızlıktır. Birkaç gün içerisinde deride  önce kırmızı leke şeklinde olup, daha sonra sivilceye dönüşen sulu kabarcıklar belirir ve tüm vücuda yayılır. Kabarcıklar 10 gün boyunca devam eder. Döküntülerin olduğu dönemde virüs yoğun miktarda çevreye saçılır.

Kabakulak

Kabakulak, özellikle parotis bezlerini etkileyen viral bir enfeksiyondur. Tükürük bezlerinde şişliğe yol açar. 2-12 yaş arası aşısız çocuklar risk altındadır. Bu nedenle koruyucu olarak aşı önemlidir. Solunum salgıları yoluyla bulaşabilir. Virüs belirtilerin görülmeye başlamasından 7 gün önce ve başladıktan sonra 8 güne kadar bulaşır. Hastalığa yakalanan bazı insanlarda herhangi bir belirti görülmezken bazı bireylerde ise hafif belirtiler bulunur. Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan sonra yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta sonra görülmeye başlar. Belirtileri; yüzün bir veya iki tarafında şişmiş, ağrılı tükürük bezleri, baş ağrısı, ateş, eklem ağrıları, çiğneme veya yutma sırasında ağrı, halsizlik ve yorgunluk, mide bulantısı

Boğmaca

Boğmaca, akciğerler ve hava yollarında görülen yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Bulaşıcılık dönemi, 30-40 gün daha devam eder. Öksürük damlacıklarıyla bulaşır. Aşı ile bağışıklık kazanılır, bu bağışıklığın etkisi 5-7 yıl kadar sürer. Belirtileri; öksürük nöbetleri,nefes darlığı, solunum sırasında şiddetli ses, Dudak ve tırnak yatağında morarma, küçük bebeklerde solunum durması, yüzde kızarıklık, halsizlik ve yorgunluk, kusma ve ishal. Mutlaka doktor kontrolü şarttır. Bebeklerin hastanede gözetim altında tutulması gerekebilir.