Çene Dolgusu Nedir? Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

23 Ocak 2020

Çene estetiğinde en sık tercih edilen uygulama çene dolgusudur. Daha estetik ve genç bir gürünüme sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bu işlemin seansı 15 – 20 dakika sürmektedir. Çene dolgusu nedir? Çene dolgusu nasıl yapılır?  Çene dolgusuna ilişkin bilgi almak için hastanemizi arayabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Çene Dolgusu Neden Yapılır?

Çene yüz güzelliğini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Çene şeklini daha etkileyici bir forma dönüştürmek küçük  dokunuşlarla mümkün. Yüzdeki estetik uyum  hacim eksiklikleri, çene hattı çizgisi belirsizliği, çene büyüklüğü, çene altı sarkmaları ve asimetri bozulabilir. Çene dolgusu gerekli estetiği sağlamak için yapısal bozuklukların giderilmesini sağlayarak yüzü daha estetik bir görünüme kavuşturur. Uygulanan bu dolgunun etkisi niteliğine göre belirli bir süreden sonra ortadan kaybolur.Bu yöntem ile kesi veya dikiş olmadan herhangi bir cerrahi işlem uygulamaksızın şekillendirme işlemi kolaylıkla kısa bir süre içerisinde yapılır.

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene dolgusu içerisindeki özel içerik ile çeneye enjekte edilerek, çenenin istenilen görünüme ulaştırılması işlemidir. Dolgu ile çene istenilen forma dönüştürülerek yüz şekli ile uyumlu bir hale gelir. Bu dolgu içerikleri genellikle hiyalüronik asit içerir. Bazı durumlarda sığır kolajeni veya hastanın kendi vücudundan elde edilmiş olan yağ hücreleri ve kalsiyum hidroksilopatit gibi farklı dolgu malzemeleri de kullanılabilir. Sığır kolajeni kullanılarak uygulanacak olan dolgu işleminden en az 1 ay önce alerji testi yapılmalıdır. Dolgu enjeksiyonunda, dolgunun Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Çene dolgusu yapılırken isteğe bağlı olarak lokal anestezi yapılabilir. Genel anestezi gerekmez. Çene dolgusu seansı yaklaşık 20 dakika kadar sürer. Dolgu iğne aracılığı ile derinin altına enjekte edilir. Belirgin bir çene hattı sağlanarak yapısal çene özelliğinizi keskinleştirebilirsiniz.

Çene Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

  • Yüze estetik ve genç bir ifade kazandırır.
  • Anestezi, cerrahi girişim ve iyileşme süreleri gerektirmez. İşlem sonrası komplikasyon görülme ihtimali çok zayıftır.
  • Çene ucu geride olan kişilerde tek seansta ideal çene şeklinin oluşturulmasını sağlar.
  • Yüz şekli ile uyumlu olacak çene görünümünün oluşturulmasına imkan tanır.
  • Hastanede kalmayı gerektirmez.