Çene Cerrahisi Sayesinde Daha Estetik Bir Çehreye Sahip Olabilirsiniz

27 Kasım 2021

 

Çene Cerrahisi Sayesinde Daha Estetik Bir Çehreye Sahip Olabilirsiniz

Çene yüzün en alt kısmına düşen, alt ve üst olmak üzere 2 kemik yapının birleşerek oluşturduğu ve ağız hareketlerini sağlayan yapıdır. Hareket kabiliyeti olan bu yapı konuşma, yemek yeme, çiğneme gibi işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Bu yapıda meydana gelen sorunların çözülmesi ya da yüzün diğer kısımları ile daha uyumlu görünen estetik bir çenenin elde edilmesi için yapılan operasyonlar ise çene ameliyatı kapsamındadır. Çene cerrahisi alanında uzman hekimler sayesinde yüz hattını bütünüyle baştan yaratacak değişimlerin kapısını açmak oldukça kolaydır.

 

Çene Cerrahisinde Amaç Tedavi mi? Estetik mi?

Herkesin yüzüne uygun bir çene yapısı vardır. Bazı kişilerin daha öne doğru uzanan çenesi, bazı kişilerin ise yüz hizasından daha geride duran bir çene yapısı mevcuttur. İnsanın gündelik hayattaki en önemli eylemlerini gerçekleştirmesini sağlayan çene yapısı aslında hem dıştan görünümü hem de ağız içinde bulunan uzantısı ile çok boyutlu bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın iç yapısı yaya benzer bir hat şeklinde ağız içinde yer alır. Bu yay üzerinde ise dişler sıralıdır. Dişlerde zaman zaman görülen bazı problemler dolayısıyle çene yapısını da etkilemektedir. Bunun yanı sıra dışarıdan alınacak darbeler de çene yapısını etkileyecektir.

 

Çene oldukça güçlü ve dirençli bir yapı olsa da nihayetinde insanın bir parçası olarak zarar görmeye açıktır. Çene yapısında meydana gelen deformasyonlar ile ise çene cerrahisi alanı ilgilenmektedir. Meydana gelen herhangi bir deformasyon hayati işlevleri (konuşma ve yemek yeme) etkilediğinden çene cerrahi operasyonları oldukça ciddi operasyonlardır.

Anestezi altında yapılan cerrahi müdahaleler ile çene mekanizmasındaki kırılma, çıkma, çatlama ve benzeri hasarlar onarılır. Ayrıca çene üzerindeki tüm doku problemlerinin çözümü de yine çene cerrahisi alanının uygulamaları ile sağlanmaktadır.

 

Çene Cerrahisi Hangi Vakalara Uygulanır?

Çene cerrahisi çoğu zaman çenede meydana gelen deformasyonların onarılması için gerçekleştirilmektedir. Ancak günümüzde çene cerrahisi çene görüntüsündeki estetik dışı görünümün ortadan kaldırılması amacıyla da sıklıkla tercih edilmektedir. Nihayetinde çene yüzün duruşunu etkileyen temel parçalardan biridir. Bu nedenle çene cerrahisi sadece dişlerde meydana gelen sorunların çözümünde ve çene yapısında oluşan kırılma, çatlama ve çıkma gibi hasarların tedavi edilmesinde tercih edilmez. Yüzde bulunan diğer kısımlar ile daha orantılı duran ve yüzün genel boyutuna uygun ölçüde bir çene görünümü isteyen kişilerin estetik kaygılarını giderecek operasyonlar da yine çene cerrahisi alanında uygulanmaktadır.

 

Çene Ameliyatları Ne İçerir?

Çene cerrahisi alanında uygulanan operasyonlar genel anestezi altında yapılarak, müdahale edilecek soruna yada duruma göre işlemlerin süresi farklılık göstermektedir. Estetik kaygılarla yapılan çene ameliyatlarında ameliyat olacak kişinin vücut gelişimini tamamlamış olması gerekir. Yüz hatları yetişkinlik dönemindeki son halini almış kişiler sadece estetik açıdan istedikleri görünüme kavuşmak için de ameliyat talep edebilmektedirler. Ancak acil müdahale edilmesi gereken ve genel sağlığı etkileyen durumlarda böyle bir kriter aranmamaktadır. Yapılacak çene cerrahisi operasyonlarına ortodontistler ve plastik cerrahlar katılarak ihtiyaca yönelik uygulama gerçekleştirmektedirler.

 

Çene Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Yapılan operasyonun türüne göre çene cerrahisi müdahaleleri yaklaşık 1 ila 3 hafta arasında iyileşme göstermektedir. Özenli pansuman ve bakım uygulamaları sayesinde yapılan işlem sonrası bölgede görülen şişme ve morarmalar 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Ancak sağlıklı bir iyileşme için müdahaleler hangi amaç uğruna yapılırsa yapılsın özenli bir bakım gerektirmektedir. Hastalar bu yüzden operasyon sonrası çenelerini darbelerden ve dokuları zedeleyebilecek hareketlerden korumalıdırlar.