Yüksek Riskli Gebelik Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

27 Eylül 2021

Yüksek Riskli Gebelik Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

 

Gebelik süreci anne adaylarını genelde hem sevindiren hem de kaygılandıran bir süreçtir. Gebeliğin başladığı ilk haftadan doğuma kadar olan süreçte anne adayları çeşitli kontrollerden geçerek kaygı durumunu azaltmaya yönelik bazı adımlar atmalıdır. Anne ve bebeğin sağlığını korumak adına gebelik sürecindeki risklerin tespitini sağlayan bu kontroller ile sağlıklı bir gebelik ve doğum sağlanırken, sağlıklı bir bebeğe kavuşmanın mutluluğunu yaşamak mümkün olmaktadır. 

 

Gebelik süreci belirli standartlarda ilerleyen bir süreç olsa da bazı kişiler için riskler içermektedir. Bu riskler farklı sebeplerden meydana gelmektedir. Sadece anneyi ilgilendiren ve sadece bebeği ilgilendiren riskler bulunabilir ve bu riskler gebelik öncesi ya da gebelik esnasındaki durumlardan kaynaklanabilir. Riskli gebeliklerin en önemli sebepleri annenin mevcut hastalıklarıdır. Ayrıca gebelikte zararlı madde kullanımı ve yetersiz beslenme de gebeliği riskli hale getirir.

Yüksek Riskli Gebeliğin Risk Faktörleri Nelerdir?

Yüksek riskli gebeliğin anne kaynaklı nedenleri arasında gebelik geçmişinde düşüklerin olması, daha önce erken doğum yaşanması, düşük kilolu doğum geçmişi de yer almaktadır. Ayrıca çoğul gebeliklerde doğum süreci daha riskli olarak değerlendirilmektedir. Bebek kaynaklı riskler arasında ise anne karnında bebeğin yeterli kan akışı alamaması, gebelik sırasında bebeğin hasta olması, bebeğin haftasına göre düşük kilolu ya da iri olması, annenin suyunun az ya da fazla olması yer almaktadır. Önceki gebelikte anomalili bebek doğurmuş olma, doğum sonrası aşırı kanama geçirmiş olma, doğum esnasında rahimde yırtılma olması da şimdiki gebeliği riskli hale getirir. Tabi hangi sebeple meydana gelirse gelsin ya da hangi çeşitte olursa olsun yüksek riskli gebeliğe neden olan bu etmenlerin teşhisi ve uygun yöntemi ile riskli gebelik süreci başarı ile atlatılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gebelik planlandığı andan itibaren doğuma kadar olan süreçte anne adaylarının hem genel sağlıklarına yönelik özen göstermesi hem de uzman kontrolüne başvurarak süreci bilinçli bir şekilde tamamlaması olacaktır. 

Yüksek Riskli Gebeliğin Önüne Geçmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Anne adaylarının yüksek riskli gebelik durumu ile karşılaşmaması için öncelikle gebe kalmadan önce sigara ve alkol tüketimini hayatlarından çıkarmaları gerekmektedir. Dengeli beslenme ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir bünye ile gebelik planlaması başlamalıdır. Ayrıca gebe kalmayı planlayan anne adayının hali hazırda bulunan rahatsızlıklarının tedavilerini aksatmadan gerçekleştirmeleri ve gebelik planlarını, tedavilerini yürüten uzman hekimler ile paylaşmaları yüksek riskli gebeliği büyük ölçüde önleyecektir. Günümüzde gebelik sırasında, gelişen teknoloji sayesinde riskli gebelik süreçlerinin yönetilmesi artık daha sağlıklı olmaktadır. Teknolojinin sağladığı görüntüleme teknikleri ve uygun testler ile anne karnında ve üreme sistemlerinde meydana gelebilecek pek çok komplikasyon öngörülmektedir. Bu testler ve uygulamalar sayesinde gebelikte risk yaratabilecek durumlar çeşitli tedaviler ile önlenebileceği gibi bebek sağlığında meydana gelen rahatsızlıkların da tedavisi yapılmaktadır. 

 

Yüksek riskli gebelik süreci fiziksel olarak meydana getirdiği sıkıntıların yanı sıra ruhsal olarakta anne sağlığını etkilemektedir. Ruhsal olarak kendini sıkıntıda hisseden gebelerin psikolojik olarak destek almayı ihmal etmemeleri gerekmektedir.