Sağlıklı Bir Kalp İçin Gün İçinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Nokta

12 Kasım 2021

Sağlıklı Bir Kalp İçin Gün İçinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Önemli Nokta

 

Kalp hastalıkları yaygın olarak görülen hastalık türlerindendir ve kalp yapısındaki çeşitli deformasyonlara göre isimlendirilmektedir. Kalp kaslarında, kalbin yapısında ya da kalbi besleyen damarlarda oluşan sorunlar ile kalp hastalıkları çeşitlenmektedir. Ayrıca bu hastalıklar doğuştan gelen türde yada sonradan oluşan nitelikte olabilir. En yaygın görülen kalp hastalıkları; doğuştan gelen kalp hastalığı, miyokard enfarktüsü, dilate kardiyomiyopati, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu kaynaklı sorunlar ve koroner arter hastalığıdır. 

 

Kalp hastalıkların teşhisi; çeşitli tıbbi görüntüleme teknikleri, eylem içeren çeşitli testler ve fiziksel muayene ile sağlanmaktadır. Hastalıkların tedavisi ise hastalığın türüne, hasta kişinin genel sağlık durumuna, yaşına ve hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kalp hastalıklarında tedaviler ilaç kullanımı ve cerrahi müdahaleler ile yapılır. Uygulanan tedavi türü ne olursa olsun kalp hastalarının hayatları boyunca mutlaka dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalar kişinin hem yaşam kalitesini etkiler hem de oldukça tehlikeli olabilen kalp hastalıkları ile mücadelede hayati nitelik taşımaktadır.

Kalp Hastalıkları Kimlerde Görülür?

 

Kalp hastalıkları kadınlarda yada erkeklerde cinsiyet fark etmeksizin aynı oranda görülür. Doğuştan olmayan kalp hastalıklarında genel anlamda ilerleyen yaş tetikleyici bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak yine de gençlerde ve hatta çocuklarda da kalp hastalıkları görülmektedir. Kalp hastalıklarının da her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisi önemli olduğundan ciddi sorunlarla karşılaşılmaması adına kişilerin erken dönemlerden itibaren düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekmektedir. 

Kalp Hastalarının Gün İçinde Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kalp hastalarının genel anlamda dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Ancak sağlığın korunması için dikkat edilmesi gereken bu konular gündelik hayata indirgenerek bir yaşam tarzı haline gelmelidir. Örneğin kalbi besleyen damarları tıkayacak nitelikte yağlı beslenme alışkanlığı kesinlikle kişinin gündelik hayatında dikkat etmesi gereken bir alışkanlık haline gelmelidir. Bu ve buna benzer birçok nokta kalp hastalıklarının ilerlememesi ve tedavilerin başarıyla tamamlanması için elzemdir. 

 

  1. Dengeli Beslenmeyi İhmal Etmeyin

 

Kalp hastalıklarını en çok tetikleyen kaynaklardan biri beslenmedir. Dengeli beslenmek, vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin teminini sağlayacak olan gıdaların tüketimini sağlamak demektir. Tüketim anlayışı vücudun ihtiyacından fazla besin değeri yüklenmesine neden oluyorsa, fazlalık olan tüm değerler vücuda zarar vermeye başlayacaktır. Aşırı kilo da yine dengeli beslenmemenin bir ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılan birçok araştırmada da aşırı kilolu kişilerde daha fazla kalp rahatsızlığı görüldüğünü net bir şekilde ortaya konmuştur. Bu durum dikkate alınarak kalp hastası olan kişiler tarafından az ve sık yeme alışkanlığı beslenmede temel prensip olarak değerlendirilmeli, tüketilen gıdalar ise vücudun alması gereken besin değerlerini kararında içermelidir.

 

  1. Sağlıklı Kalbin Anahtarı: Düşük Tempolu Yürüyüş

 

Kalp hastalığı olan kişilerde görülen nefes alma problemleri, çarpıntı ve kalp sıkışması hissi genelde hareket kabiliyetinin yüksek olduğu dönemlerde daha sık ve şiddetli görülmektedir. Bunun nedeni vücudun kan akışını düzenleyen ve kan akışını sağlayan damarların iç basıncına kadar bütün dengeyi sağlayan kalbin, hareket anında hızlanması ile vücudun buna tepki göstermesidir. Kalp hastaları vücudun hareket oranı yükseldiğinde meydana gelen solunumda hızlanma ve hızlı kalp ritmi gibi durumları normal bireylerden daha şiddetli ve rahatsız edici bir biçimde yaşamaktadır. Bunun nedeni kalbin var olan deformasyonun yarattığı etkiyi tolere etmek için daha hızlı çalışması ve yorulmasıdır. Bu yüzden kalp hastalarının hareket ederken dikkat etmeleri gerekmektedir. 

 

Hızlı ve ani hareketlerden uzak durması gereken kalp hastası bireyler, vücut sağlıklarını korumak ve vücudun gün içinde harcaması gereken enerjiyi sarf etmesini sağlamak için egzersiz niteliğindeki hareketlerini daha yavaş düzeyde ancak düzenli olarak gerçekleştirmelilerdir. Yavaş tempoda düzenli olarak yapılacak günlük yürüyüşler kalp hastaları için tam da ihtiyaç duyulan hareket kabiliyetidir. Gün içinde belirlenmiş rotalar, vücut yorulmayacak şekilde düzenli olarak kat edilmelidir. 

 

  1. Sigara ve Alkolden Uzak Durun !

 

Genel sağlığın korunması adına sıklıkla tavsiye edilen sigara ve alkol kullanımından uzak durulması durumu, kalp hastaları için bir tavsiyenin ötesindedir. Kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık yaratan sigara kalp hastası olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Az miktarda dahi sigara kullanımı kısa süre zarfında damarlara daha çok zarar vererek ciddi sonuçlara yol açabilir. Alkol kullanımı da yine hem diğer organlara hem de direkt olarak kalp kasına etki eden ve deformasyonlar yaratan bir tüketim alışkanlığıdır. Düzenli ve çok miktarda alkol kullanımı kalp büyümesine neden olabileceğinden kalp yetmezliği ile karşılaşılmaması için acilen hastalık şüphesi duyulan kişiler tarafından bırakılmalıdır.