Pankreas Kanseriyle Mücadele Süreci Nasıl İlerler?

21 Ekim 2021

Pankreas Kanseriyle Mücadele Süreci Nasıl İlerler?

Pankreas vücudun temel sindirimini sağlayan salgıların ve bazı kan değerlerinin dengede kalması için gereken hormonların üretimini sağlayan bir organdır. Etrafını mide, bağırsaklar ve karaciğer gibi hayati organların sardığı pankreas karın boşluğunda yer almaktadır. Bu organı oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlaması durumu pankreas kanserini ifade eder. Nedeni tam olarak bilinmeyen pankreas kanseri içi herhangi bir cinsiyette yada yaş grubunda fazla yada az görüldüğünü söylemek doğru olmayacaktır. Genetik faktörler ya da sigara ve yoğun alkol kullanımı gibi genel sağlığa zarar veren maddelerin kullanımının pankreas kanseri riskini arttırdığı söylenebilir. Bu kanser türünde temel amaç organın hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz üremeyi durdurmak ve organın işleyişinin zarar görmeden bir an önce hastanın iyileşmesini sağlamaktır. Bu yüzden her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis kritik önem taşır.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir? Tanı Nasıl Konur?

Pankreas kanseri organın işleyişinde aksaklıklar meydana getirmesinin ardından bir takım belirtiler göstermektedir. Genelde ilk evrelerde belirti göstermeyen pankreas kanserinde bu sebeple erken teşhis daha zordur. Kanserin ilerleyen evrelerinde hastalarda; mide bulantısı, kusma, sırta vuran ağrı, dışkılama renginde değişim (açık renk dışkılama), ciltte sararma ve yemek sonrası şiddetli karın ağrısı görülmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de her kanser türünde olduğu gibi bu türde de kronik halsizlik durumu göze çarpmaktadır. 

 

Pankreas kanserinin ilerleyen evrelerinde idrarda koyu renk veya idrarda kan görülmesi gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu gibi belirtiler ile başvuran hastalar için en acil tanı koyma yöntemleri devreye alınmaktadır. İlk olarak hastanın hastalık geçmişi dinlenir. Diyabet gibi kanser için risk faktörü oluşturabilecek durumlar bu esnada mutlaka gözetilmektedir. Ardından kanserin belirlenmesi için idrar ve kan testleri uygulanmakta ve bu testlerde belirli değerler kontrol edilmektedir. Tıbbi görüntüleme sistemleri de pankreas organının şekline görülebilen deformasyonların tespiti için tanı sürecinde yardımcı olacaktır. Hastalığın tanısında ayrıca biyopsi uygulaması da ihtiyaç duyulduğu takdirde uygulanmaktadır.

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Pankreas kanserinin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak her kanser türünde olduğu gibi hem genel hem de spesifik risk faktörleri kanserin nedenine ilişkin ip uçlarını verebilmektedir. Pankreas kanserinin nedeninin belirlenmesinde dikkate alınan risk faktörleri bir ailede ilk kez bu kanser türü görülüyor ise eğer oldukça önemlidir. Çünkü pankreas kanserinin kalıtımsal olarak aktarıldığı yapılan araştırmalara sık sık konu olmaktadır. Hastalıktaki risk faktörlerini sıralamak gerekirse; ilerleyen yaş, vücut kitle endeksinin yüksek olması durumu, radyasyon ya da kimyasal maddelere maruz kalınması, diyabet hastalığı ve tedavi edilmeyen pankreas iltihabı gibi durumları pankreas kanserine yönelik risk faktörü olarak dikkate almak gerekmektedir. 

Pankreas Kanseri Tedavi Süreci Nasıl Başlar ve Devam Eder?

Pankreas kanseri tanısı konulmasının ardından tedavi süreci için hiç zaman kaybetmemek gerekir. Bu kanser türü oldukça hızlı ilerleyen bir türdür. Tedavi süreci hastanın uygunluğuna ve kanserin evresine göre ilk olarak ameliyat ile müdahalesi ile başlamaktadır. Eğer kanser ilerleyen evrelerde ise kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları ile tedavi sürdürülecektir. Ancak hangi evrede olursa olsun ameliyat sonrası kemoterapi uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca kanserli hücreler başka organları da etkilediyse eş zamanlı olarak o organların tedavisine de acilen başlanması gerekmektedir. Tüm bu süreçler devam ederken hastanın psikolojik olarak da sağlıklı olması oldukça önemlidir. Bu yüzden eş zamanlı olarak hastanın psikolojik bir tedavi görmesi de tavsiye edilmektedir.