Obeziteden Kurtulduğunuzda Sizi Neler Bekliyor?

27 Şubat 2022

Obeziteden Kurtulduğunuzda Sizi Neler Bekliyor?

 

Obezite çağın yaygın görülen hastalıklarından biri olarak karşımıza çıkar. Vücuttaki yağ oranının olması gerekenden fazla görülmesi durumunda ortaya çıkan bu rahatsızlığın farklı nedenleri vardır. Bu nedenler; genetik yatkınlık, yaş, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme ve metabolik etmenler olarak sıralanabilir. Obezite, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve uygun egzersiz programlarının uygulanması ile tedavi edilebileceği düşünülen bir hastalıktır. Ancak obezite hastalarının mevcut durumu, başka hastalıklarında görülmesine neden olabildiğinden daha acil tedavi uygulamaları hızlı ve kesin çözüm sağlayacaktır.

 

Obezitede kişinin tedaviye ihtiyaç duyup duymadığı vücut kitle indeksi hesaplanarak belirlenir. Vücut kitle indeksi hesaplandığında değer 30 ise kişi obezite, 40 ve üzerinde seyreden değerlerde ise kişi morbid obezite sınıfında yer alır. Morbid obezite hastalarında obeziteye eşlik eden başka hastalıklar yaygın olarak görülmektedir. Bu yüzden morbid obezite hastaları için acil obezite cerrahi uygulamaları ile tedavi süreci başlatılmalı, vücuttaki diğer bağlantılı hastalıklar için gerekli ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Obezite sınıfında yer alan kişiler için ise en etkili tedavi yine cerrahi müdahale ve buna eşlik eden uygun beslenme programı uygulanması olacaktır. Tedavinin geciktirilmemesi, kişinin kilo alımının  devam etmemesi ve başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için oldukça önemlidir. Obezite ile mücadelede cerrahi uygulamalar hastalığa en etkili ve hızlı çözümü sunmaktadır. 

Obezite Cerrahi Uygulamaları Nelerdir?

Obezite hastalığı ile mücadelede uygulanan en etkili tedavi cerrahi uygulamalardır. Obezite tedavisinde kullanılan cerrahi uygulamalar ise; mide küçültme ameliyatı (tüp mide ameliyatı), gastrik bypass ameliyatı ve mide balonu uygulamasıdır. Bu uygulamaların tümünde temel prensip iştahın azaltılmasıdır. Yapılacak operasyonlarla mide hacmi küçültülür ve kişinin bu sayede doyma hissine daha erken ulaşması sağlanır. Doyma hissine erken ulaşma durumu bir süre sonra hastalarda bir alışkanlık haline gelerek hedeflenen iştah oranı başarıyla yakalanmış olur. Kişiler artık daha az acıkır ve küçük porsiyonlar tüketerek doyar. 

 

Obezite tedavisinde genel anlamda bu alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik yapılan operasyonlarda ameliyatın hemen sonrasında kişiler hızla kilo vermeye başlar. Ameliyat uygulamasına benzeyen ve obezite cerrahi uygulamaları arasında yer alan mide balonu uygulaması da klasik ameliyat formatından biraz daha uzak olmakla beraber yine midenin küçültülmesi ve kişinin daha erken doyması prensibi hedeflenerek uygulanmaktadır. Kısacası obezite tedavisinde temel amaç kişinin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve bu sayede hızla kilo vermesini sağlamaktır. 

 

Obezite Tedavisi Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

 

Obezite hem fiziksel hem de psikolojik etki ve sonuçları olan bir hastalıktır. Öncelikle kilo alımıyla beraber kişinin hem genel sağlığında bozulmalar ortaya çıkar hem de estetik açıdan kaygılar baş gösterir. Özellikle çocukluk dönemlerinde görülen obezite, çocuğun akranları tarafından dışlanmasına ve etiketlenmesine neden olarak büyük psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Yetişkinlik döneminde de yine özgüven eksikliği yaratan ve mental sağlığı ciddi anlamda etkileyen obezite hastalarının tedavi süreci ile beraber hayatları yeni bir döneme girmektedir. Obezite tedavisinde yapılan cerrahi müdahalelerin en büyük avantajı hızlı sonuç vermesidir. 

 

Obezite cerrahi sonrasında, ilk aydan itibaren hızla kilo vermeye başlayan kişilerde değişimin getirdiği özgüven birçok yeni kapının anahtarı niteliğindedir. Kendini daha iyi hisseden bireyler, tam iyileşme sürecinin ardından obezite yüzünden erteledikleri birçok aktiviteye katılarak hayatlarına yeni renkler katacaktır. Yeni ve sağlıklı bir hayat isteyen kişiler için obezite tedavisi ertelenmemeli ve tedavi sürecinde hekim tarafından verilen tavsiyeler asla göz ardı edilmemelidir.