Neden Kilo Veremiyorsunuz?

17 Eylül 2021

Neden Kilo Veremiyorsunuz? 

Gündelik hayatın akışında beslenme alışkanları da değişiklik göstermektedir. Özellikle son dönemde kişilerin çalışma hayatlarındaki yüksek temponun neden olduğu hızlı beslenme alışkanlığı kilo almak denince akla gelen ilk nedenler arasında sayılmaktadır. Ancak kilo almanın farklı birçok nedeni vardır. Bu nedenler ideal kilosunda olmadığını düşünen kişiler için kilo vermenin anahtarları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilo vermek için ilk etapta yüksek kalorili besinlerin tüketiminin durdurulması, doğru bir başlangıç gibi görünse de farklı nedenler yüzünden kilo veremeyen kişiler için hızlı ve etkin sonuçlar öncelikle bedenin ihtiyaçlarının tanınması ile mümkün olacaktır. 

Dengeli beslenme ile ideal formuna ulaşmak ve bu formu korumak isteyen kişiler, beslenme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yapmadan önce ilk olarak kilo verme nedenlerini tespit etmelidirler. Kilo vermeye dair konunun uzmanlarına danışıldığında kişiden öncelikle bazı soruları yanıtlamaları ve bazı testlerin uygulanması gerekebilir. Bu sorular kilo vermek isteyen kişinin gündelik yaşam döngüsünü tanımaya yönelik olacaktır. 

Süreç Nasıl İşliyor? 

Uyku düzeninden, beslenmeye; gün içinde enerji sarf edilen aktivitelerin tespit edilmesine, ilaç kullanımına ve ortalama sıvı tüketimini öğrenmeye yönelik hazırlanan bu sorular ile öncelikle kilo vermek isteyen kişinin rutinleri tanınmak istenmektedir. Verilen cevaplara göre oluşan süreç profili, genel sağlık durumunun kontrol edildiği şeker, kolestrol gibi bazı değerlerin ölçüldüğü testler ile pekişitirilmektedir. Böylece kilo vermeyi kolaylaştıracak olan kilit noktalar çözülecektir. Kısacası neden kilo veremediğini sorgulayan kişiler için izlenecek adımlar bu şekilde belirlenmektedir. Sorunun ise kişiden kişiye değişen cevapları bulunmaktadır. Bazı bireyler için cevap uyku düzeninden geçebilir. İnsanların enerji harcadıkları saatlerde beslenmeleri, besinlerden alınan enerjilerin adeta bir yakıta dönüştürülerek kullanılmasını sağlamaktadır. Oysa uyku düzeni bozuk olan kişilerde enerjinin yakıta dönüşebileceği ve metabolizmanın hızlı çalıştığı gündüz saatlerinde görülen uyku eğilimi neden kilo veremiyoruz sorusuna verilebilecek cevaplardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kilo almaya ve vermeye dair anahtar kelimelerden biri ise “genetik”tir. Bazı kişiler kalıtsal olarak kilo almaya müsait olabileceği gibi kilo verme konusunda da daha isteksiz bir vücuda sahip olabilmektedirler. Bu durumda kişinin metabolizmasını hızlandıracak egzersizler ve uygun bir beslenme programı ile yavaş ancak sağlam temellerle ilerleyen kalıcı bir kilo verme alışkanlığı kişilere kazandırılabilir. Kilo verememe sorunun en temel nedenini ise genelde yanlış uygulanan diyet programlarından kaynaklanmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin yeterli ölçüde alınmaması, ne kadar düşük kalorili besinler tüketilirse tüketilsin vücudun kilo vermesinin önünde büyük bir engel olmaktadır. Çünkü vücut kilo vermek için harcayacağı enerjiyi finanse etmek amacıyla doğru ve dengeli bir beslenme programına ihtiyaç duymaktadır.

Hormonal Düzensizlikleri Önemseyin 

Kilo vermeyi zorlaştıran nedenler arasında en sık karşılaşılan sorunlardan biri diğeri de hormonal düzensizliklerdir. Vücudun enerji yakmasını etkileyen hormonlarda görülen az salgılanma durumu ya da organlar arasındaki uyumlu çalışmayı sağlayan hormonların yeterli düzeyde işlev gerçekleştirmemesi kilo vermeyi zorlaştıracaktır. Ayrıca insülin direnci, kansızlık, kortizol hormonunun aşırı salgılanması gibi bazı hastalıklar da kilo vermeyi zorlaştıran rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Depresyon rahatsızlığına sahip kişiler de kilo vermekte zorlananlar arasında yer almaktadırlar. Hem bazı depresyon ilaçlarının kilo verme hızına olan yavaşlatıcı etkisi hem de kişinin içinde bulunduğu ruh hali nedeniyle fiziksel aktivitelerden büyük ölçüde kaçınması kilo vermeyi yavaşlatan büyük bir etmen olarak ortaya çıkmaktadır. Neden kilo veremiyoruz sorusuna verilebilecek birçok cevap mevcuttur. Bu cevaplara ulaşabilmek için konunun uzmanları eşliğinde kişiler önce vücutları ile tanışmalı ve uzmanların verdikleri beslenme programlarına uyumlu davranarak, uygun ve düzenli egzersiz programlarını kaçırmamalıdırlar.