Kış Ayları ve Egzama

17 Ocak 2022

Kış Ayları ve Egzama

 

Egzama ciltte görülen çeşitli semptomları kapsayan bir durumdur. Aslında başlı başına bir hastalık olmayan egzama ciltte farklı nedenler yüzünden ortaya çıkan kuruma, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik durumlarını tanımlayan bir semptomlar silsiledir. Bazı kişilerde sadece kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini gösterebilen egzama bazı cilt dokularında kuruma yaratmakta ve hatta bölgesel şişliklere de neden olabilmektedir. Cilt hastalıklarından herhangi biri nedeniyle görülebilen egzama belirtileri hem cilt sağlığı hem de beraberinde getirdiği rahatsızlıkların giderilmesi açısından acil tedavi gerektirmektedir. Egzama sadece kuruluk ve kızarıklık olarak kendini gösterdiğinde dahi tedavi edilmelidir. 

 

Egzama sanıldığının aksine bulaşıcı değildir. Ayrıca egzama her mevsimde görülmekle birlikte kış aylarında daha sık görülebilmektedir. Çünkü kış aylarında cilt hava şartları nedeniyle kolaylıkla kurur. Bu durumda tahriş olmuş bir görünüm sergileyen egzamayı daha da tetiklemekte veya yaşanan bölgesel kuruluğu arttırmaktadır. 

Egzama Neden Olur ve En Çok Kimlerde Görülür?

Egzamanın birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında kişilerin cilt tipi ve cilt tipinin dış etkenlerden ne kadar etkilendiği gelmektedir. Özellikle hassas cilde sahip kişilerde egzama belirtileri oldukça sık görülür. Boyun bölgesi, dirseklerin iç kısımları, ellerin üzeri, parmak araları, sırt bölgesi ve yüzde sıklıkla görülen egzama belirtileri cilt tipi açık renk olan kişilerde daha çok dikkat çeker. Bunu yanı sıra cilt dokusu ince olan kişilerde de çeşitli nedenler ile görülen bölgesel kaşıntılar kendini hemen egzama belirtileri olarak göstermekte ve kaşınan/kızaran noktalar tedaviye ihtiyaç duyan bir hale gelmektedir. 

 

Hassas ciltlere sahip kişilerde yaygın olarak görülen egzama belirtileri, kış aylarında daha da sık tekrar etmekte ve tedavisi bu süreçte zorlaşmaktadır. Ancak istikrarlı bir şekilde hekim tavsiyelerine kulak veren ve ilaçlarını düzenli olarak kullanan kişiler için egzama tedavisi oldukça hızlı sonuç verecektir.

Egzamayı Nasıl Önleyebiliriz?

Kış aylarında etkilerini daha kolay gösteren egzama bu mevsimde, daha şiddetli kaşıntıya neden olmakta ve daha belirgin şekilde semptom göstermektedir. Bunun temel nedeni hava durumudur. Soğuk hava cildi hemen etkilemekte ve daha kolay kurumasına neden olmaktadır. Çabuk kuruyan cilt dokusunda ise meydana gelen yaralar, kuru görünüm ya da tahriş olmuş kısımlar daha geç iyileşir. Bunu yanı sıra kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmek durumunda kalırız. Kapalı alanlarda kullanılan ısıtma sistemleri cildi yine şiddetli bir şekilde kurutmaktadır. Yine bu kuruluğun etkisi ile egzamanın görülme olasılığı artmaktadır. Ayrıca kış aylarında dışarısı soğuk ancak kapalı alanlar genelde sıcak olur. Bu durumda yaşanan ani hava sıcaklığı değişimleri yine cildin daha hassas olmasına ve egzama belirtilerinin (başta kaşıntı olmak üzere) görülmesine neden olmaktadır. 

Kış aylarında artan egzama eğiliminden korunmak adına; cildi sık sık nemlendirmek gerekir, çok kalın ve kaşıntıya neden olabilecek giysilerin tercih edilmemesi gerekir ve kapalı alanlardaki ısıtma sistemlerinin havayı kurutmasını önlemek adına havayı nemlendirici bir takım önlemler almak (kalorifer peteklerine nemlendirici su kapları asmak gibi) gerekmektedir.