Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

29 Aralık 2021

Kalp vücuda kan pompalayan ve kan akışının dengeli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan temel yaşam organımızdır. Vücuda hayat veren bu işlevi sürdüren kalpte çeşitli nedenler yüzünden bazı hastalıklar ve deformasyonlar görülmektedir. İlerleyen yaş, düzensiz ve sağlıksız bir yaşam tarzı, alkol ve sigara bağımlılığı ve genetik sebepler nedeniyle ortaya çıkan kalp hastalıklarından en yaygın görüleni ise kalp krizidir. 

 

Kalp krizi normal hastalıkların aksine ani gelişen ve ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Kalp krizinin fonksiyonel olarak açıklaması ise, kalbi besleyen koroner damarlardaki tıkanıklık ve daralmalar nedeniyle aniden kalbe ulaşan kan akışının kesilmesi durumudur. Kalbe kan ulaşmadığı her saniye ise ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Çok ciddi bir rahatsızlık olan kalp krizi, çeşitli belirtiler ile kendini göstermektedir. Başka hastalıkların ortaya çıkardığı belirtilere benzer nitelikte belirtiler gösteren kalp krizi çoğu zaman hastalar tarafından başka bir hastalıkla karıştırılmakta ve fark edilmemektedir. Ancak bazen kalp krizi çok şiddetli belirtiler göstererek de kişilerin genel sağlık durumunu sarsabilmektedir.  

Kriz Anında Görülen Belirtiler Nelerdir?

Kalp krizi geçiren bir kişinin istisnasız olarak karşılaşacağı en yaygın belirti kalp ağrısıdır. Göğsün sol kısmında görülen şiddetli ağrı beraberinde baskı ve anlık sancılar ile hastaya zor anlar yaşatır. Göğüs bölgesinde meydana gelen ağrı ilk olarak sol kola vurmaktadır. Ardından sırt bölgesine doğru yayılan şiddetli ağrı ve baskı hissi acil müdahale gerektiren kalp krizi ile karşı karşıya kalındığına işaret etmektedir. 

 

Kalp krizi sırasında ayrıca; daralma hissi, baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes almada güçlük ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık 15 dakika kadar süren atak boyunca kişiler kalp bölgesinde yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu kalp ritmindeki düzensizlikten anlamaktadır. Çarpıntı olarak ifade edilen bu ritim bozukluğuna kriz anında; soğuk terleme, halsizlik, sindirim sorunları, ani bayılmalar ve vücudun alakasız noktalarında ağrılar eşlik etmektedir. Bu gibi belirtiler ile karşılaşan kişiler bilinçleri açık olduğu müddetçe harekete geçerek derhal bir hekimden yardım almalıdır. 

Kalp Krizi Önlenebilir mi?

Kalp krizi kalbe giden kanın anlık olarak aniden kesilmesi durumudur. Bu süre zarfında -kriz anı olarak ifade edilen zamanda- geçen her saniyenin vücuda ve gene sağlığa ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Çünkü kalp hiçbir zaman işlevini yerine getirmeyi bırakmayan bir organdır. Kesintisiz çalışan ve vücut için adeta bir güç kaynağı olan kalpte meydana gelen kriz, organın her noktasında hasar oluşmasına neden olur. Bu yüzden kalp krizi belirtisi gösteren kişiler için acil teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Dünya çapında en yaygın görülen hastalık türlerinden olan kalp krizi aslında önlenebilen bir durumdur. Genetik olmadığı sürece kalp rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalmamak için kişiler öncelikle beslenmelerine dikkat etmeli; kalbi besleyen gıdaların tüketimine dikkat etmeli, sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımını yaşamlarından çıkarmalı ve düzenli olarak vücudu yormayan egzersizler yaparak kan akışını sağlıklı bir seviyede tutmak için özenli davranmalıdır.