İyileşmek Zaman Alır: Burun Estetiği Ameliyatı

24 Şubat 2022

İyileşmek Zaman Alır: Burun Estetiği Ameliyatı

 

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) burundaki estetik dışı görünümün giderilmesi ve varsa işlevsel sorunların çözüme kavuşturulmasına yönelik düzenlemelerin yapıldığı kompleks bir ameliyattır. Farklı ameliyat teknikleri kullanılabilen burun estetiği ameliyatı, hassas ölçümler sonucu hedeflenen burun görünümünü yaratmak için titizlikle gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Burun kemikleri, kıkırdak doku ve cilt dokusuna yapılacak her bir müdahale bu ameliyatın sonuçlarını ekilemekte ve bu yüzden her doku ve yapının ihtiyaçlarına göre müdahaleler yapılmaktadır. 

 

Burun estetiği sırasında yapılan işlemler sonrası burnun son görünümüne ulaşması için kemik yapısında iyileşme sürecinin tam anlamıyla gerçekleşmesi gerekir. Kemiklere yapılan müdahaleler hedeflenen yeni görünüm için belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyar. İyileşme sürecinin sonunda burun yüzde bulunan diğer kısımlar ile daha uyumlu görünüm sergilemektedir. Bu yüzden burun estetiği ameliyatından en verimli sonucu beklemek için iyileşme sürecinin beklenmesi gerekmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası Son Görünüme Ne Zaman Kavuşulur?

Burun estetiği ameliyatlarında kemikler üzerinde yapılan yapısal değişimlerin bir sonucu olarak yeni burun görünümü 6-12 ay sonunda tam olarak istenen düzeyde olur. İlk iyileşme dönemlerinde de kendini gösteren estetik düzenlemeler tam iyileşme ile artık son görünüme ulaşmaktadır. Neredeyse 1 yıl olan bu süreç oldukça uzun bir zaman dilimi olarak değerlendirilse de bir çok ameliyatın sonuçlarının en sağlıklı değerlendirmeleri tam iyileşme sürecinin ardından elde edilmektedir. Tam iyileşme süreci, açık ameliyat tekniği ile gerçekleştirilen tüm ameliyatlarda biraz zaman almaktadır. 

 

Burun estetiği ameliyatında açık ameliyat olarak bilinen klasik cerrahi müdahale uygulandığında kemik yapıda gerçekleştirilen işlemlerin yanı sıra kıkırdak dokuda ve cilt dokusunda da müdahelenin izleri olacaktır. Ameliyatın ardından tıpkı kemik dokunun burnun diğer kısımlarına adapte olmaya çalışırken sergilediği iyileşme performansı, kıkırdak ve cilt dokusunda da sergilenmektedir. Yapılan estetik ameliyatta burnun en estetik görünüme kavuşturulması ve yüzdeki diğer kısımlar ile en uyumlu görünümü sergilemesi için kıkırdak dokulara da müdahale yapılmaktadır. Bu müdahalenin de cilt üzerinde dikkat çeken ameliyat sonrası semptomları olacaktır. Kıkırdak dokudaki iyileşmenin sağlanmasını ardından semptomlar yok olacak ve burnun şekil almasındaki temel dokulardan olan kıkırdak doku estetik görünüm için hazır hale gelecektir.

 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Sürecini Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Burun estetiği ameliyatlarında ilk iyileşme cilt dokusunda gözlemlenmektedir. Cilt dokusuna düzenli olarak pansuman yapılması ve ameliyat sırasında açılan kesilerin hijyenine dikkat edilmesi sayesinde hızla iyileşmektedir. Bu iyileşme burun estetiği ameliyatlarında burnu oluşturan diğer yapılara göre çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Ancak iyileşmenin sağlıkla ve hızla tamamlanması için kişinin sürekli hava ve farklı yüzeyler ile temas eden cilt dokusunu özenle koruması, cilde ihtiyaç duyduğu nemi vermesi gerekmektedir. Ancak temizlik ve bakım ile bu hızlı iyileşme sürecinden bahsetmek doğru olacaktır. Ayrıca ciltteki iyileşme sürecini etkileyen en temel faktörlerden biri de ameliyatta uygulanan tekniktir. 

 

Açık burun estetiği ameliyatlarında daha büyük boyutlu kesiler uygulanmakta ve bu yüzden iyileşme süresi kapalı ameliyat tekniği ile yapılan operasyonlara göre uzun olmaktadır. Kapalı ameliyat tekniğinde burun deliklerinin iç kısmından açılan küçük kesiler oldukça hızlı iyileşme göstermektedir. Kısacası genel olarak burun estetiği ameliyatlarında iyileşme süreci her dokuda farklı hızlarda gerçekleşmektedir. Bu nedenle rinoplasti sonrası iyileşme sürecinin biraz zaman alacağı göz önüne alınmalıdır. Ameliyatın ardından geçecek 1 aylık süre zarfında tabiki burun üzerinde çok net şekil değişikliği izlenecektir ancak en sağlıklı ve estetik sonuç için tam iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemek gerekir.