Diabetik Retinopati Nedir? 

18 Temmuz 2022

Diabetik Retinopati Nedir? 

Diabetik retinopati, tip 2 diyabet (şeker hastalığı) hastalarında görülen bir göz rahatsızlığıdır. Tip 2 diyabet hastalığı vücuttaki sinirleri ve damarları direkt olarak etkiler. Bu etkilerin, sinirlerin oldukça yoğun olduğu gözün bir katmanı olan retinada görülmesi durumuna diabetik retinopati denir. Tip 2 diyabet hastalarında oldukça yaygın görülen bu rahatsızlık öncelikle yavaş yavaş görmede bozulmalar meydana getirir. İlerleyen diabetik retinopatide ise ani görme kayıpları ortaya çıkabilmektedir. 

Tip 2 diyabet hastalarının görme yetisinde yaşadığı problemlerin dikkate alınması bu nedenle çok önemlidir. Tip 2 diyabetin çok ilerlemediği erken dönemlerde gözde diabetik retinopati meydana gelmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerin kuşkusuz en başında tip 2 diyabetin tedavisi için derhal gerekli tedaviye başlanması ve bu tedaviye sadık kalınması gelir. Tip 2 diyabet hastası olarak görme yetisinde azalma hisseden kişiler (bulanık görme, görüntünün netlenmemesi gibi) derhal teşhisin konulması ve gerekli tedavilerin uygulanması için göz dibi muayenesi yaptırmalıdır. Göz dibi muayenesini takip edecek ve hastalığın gözdeki ilerleyişinin gözlenmesine yardımcı olacak diğer uygulamalar ise göz anjiyosu ve OKT testleridir. Bu testlerin de ihmal edilmemesi hastanın göz sağlığının korunması için oldukça önemlidir. 

Diabetik Retinopati Kimlerde Görülür ve Önlenebilir mi? 

Tip 2 diyabet hastalarında, hastalığın ilerlemesi nedeniyle oldukça yaygın görülebilen diabetik retinopati, tip 1 diyabet hastalarında da görülebilir. Üstelik tip 1 diyabet hastalarında diabetik retinopatinin oluşumu tip 2 diyabet hastalarına oranla daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Diyabet hastalarının kan şekeri değerlerinin kontrol altında olması için gündelik yaşamda birçok konuya dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken konuların başında ilk olarak beslenme gelir. Uygun bir beslenme programı ve egzersiz programı diyabet hastalarının sağlıklı kalabilmesi için mutlaka dikkat etmesi gereken unsurlardır. Ayrıca stressiz bir yaşam sürdürmek, alkol ve sigaradan uzak durmak ve ilaçların düzenli olarak tüketildiği bir yaşam sayesinde diyabet hastalarının kan şekeri değerleri kontrol altında tutulabilir. 

Diabetik Retinopatinin Tedavisi Nasıl Olur? 

Diabetik retinopati tedavisi ertelendiği ya da yapılmadığında körlüğe neden olabilecek bir hastalıktır. Bu yüzden hem diyabet hastalığının hem de buna bağlı görülen diabetik retinopatinin tedavisi ertelenmeden ve ihmal edilmeden yapılmalıdır. Öncelikle diyabet hastalarının verilen ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir. Diabetik retinopati için ise hastanın düzenli olarak göz kontrolünün yapılması ve bu kontroller sırasında tedavinin bir parçası olan göz enjeksiyonlarının yapılması gerekir. Diabetik retinopati tedavisinde düzenli seanslarla uygulanacak göz enjeksiyonunun yanı sıra lazer tedavisi de tercih edilebilir. Diyabetik retinopatide duvarı bozulan damarlardan retina tabakası içine ödem sızar ve bu sızıntı görmeyi etkilerse bu durumun neden olacağı görme kaybının azaltılması için lazer tedavisi uygulanır.

Lazer tedavisi sayesinde damarlarda meydana gelen deformasyon nedeniyle damar çatlaması ve buna bağlı görme kayıplarının oluşumu engellenir. Lazer tedavisinin etkisiz kaldığı durumlarda ise vitrektomi ameliyatı uygulanır. Bu ameliyat ile göz içindeki meydana gelen kanlanma ve neden olduğu görme kaybı tedavi edilmektedir. Yapılan vitrektomi ameliyatı sonrasında yaklaşık birkaç hafta içerisinde görme yetisi eski sağlığına kavuşmaya başlar.