Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

25 Mart 2021

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Her çocukta genellikte 6 aydan itibaren süt dişler çıkmaya başlar ve 3 yaşına kadar tamamlanır. Bu dönemde çocukta toplam 20 adet süt dişi bulunmaktadır. Genellikle 12 yaşına kadar ise genellikle düşmüş olur. Sonrasında düzenli olarak çocuğun diş sayıları kontrol edilmeli ve eksiklik fark edildiğinde hekime başvurulmalıdır. Süt dişlerin sağlığı da en az kalıcı dişler kadar önemlidir. Çünkü süt dişlerin sağlıklı olması kalıcı dişlerdeki çarpıklığı engelleyen en önemli faktördür. 

Süt dişleri aynı zamanda yetişkinlik döneminde düzgün konuşmayı, gelişim çağında besinleri düzgün çiğneyerek tüketmeyi öğrenme açısından da oldukça önemlidir. Süt dişler kalıcı dişlere göre daha fazla miktarda organik madde içerdikleri için çürümesi daha olasıdır. Çocuklar yetişkinlere göre kendilerini ifade etmekte yetersiz kaldıkları için dişteki ağrıyı ya da hassasiyeti anlatmakta güçlük çekebilirler. Bu yüzden çürüme fark edilemeyebilir ve ağrıların ciddiyeti arttığında önlem için geç kalınmış olabilir. Ağızda oluşabilecek herhangi bir sorunu erken teşhis etmek için çocukta bir diş şikayeti görülmese bile her 6 ayda bir diş hekimine düzenli kontrole gidilmelidir. 

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı ve Ağız Bakımı 

Çocukların küçük yaşta kazandığı diş fırçalama alışkanlığı yetişkinlik döneminde de devam edeceği için ebeveynlerin bu konuya özen göstermesi gerekir. Çocuklara günde en az 4 kez oyunlaştırılıp diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuklarda diş fırçalama konusu önemli bir husus olduğundan dolayı diş fırçası seçimine oldukça dikkat edilmeli hatta bu konuda bir uzmana başvurulmalıdır. Çocuğunuz 3 yaşından küçükse diş fırçalarken macun kullanılmamalıdır çünkü çocuğun macunu yutma riski vardır. 3 yaşından büyük çocukların ise fırçasının üzerine nohut büyüklüğünde macun sıkılmalıdır. Kullanılan macun içerisinde florür bulunmasına mutlaka dikkat edilmelidir. 

Diş fırçalama işleminde fırçalama yöntemi macundan çok daha etkilidir. Dişlerin ön yüzeyi dairesel döndürme hareketleriyle, çiğneyici yüzeyler ise ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Mümkünse ebeveynler fırçalama sırasında çocuğun yanında olmalı ve doğru fırçaladığından emin olmalıdır. Anne ve baba gibi çocukla sürekli yakın temasta bulunan kişilerin de ağız sağlığına özen göstermeleri gerekir. Çünkü çürük ya da diş eti sorunları gibi rahatsızlıkların bebeğe geçme ihtimali vardır. Ebeveynler bebeği beslerken emziğini ve biberonunu mutlaka her kullanımda temizlemelidir. Ayrıca yiyeceklerde ve içeceklerde sıcaklık kontrolü yapmadan bebeğin ağzına sürülmemeye özen gösterilmelidir. 

Çocuklarda diş lekeleri oldukça sık görülen bir şikayettir. Bu lekeler çürükle karıştırılmamalıdır. Dişler iyi fırçalanmaz ise lekelerin üstüne yemek artıkları daha kolay bir şekilde tutunabilir ve çürümeye sebep olabilir. Diş lekelerinin tedavisi için diş taşı temizliği ya da cila işlemi uygulanabilir. 

Çocuğun ağzında yara oluşması ya da dişinin kırılması durumunda hemen bir hekime başvurulmalıdır. Kırılan dişi su da ya da süt içerisine koyarak en yakın hekime kırılan dişle birlikte gidebilirsiniz. Böyle bir durumda dişin çocuğun ağzına tekrar yerleştirilmesi mümkün olabilir. Bu işleme reimplantasyon adı verilir. 

Çocukların Ağız Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır? 

Dengeli beslenme ağız sağlığının korunması ve dişlerin güçlü olması için oldukça önemlidir. Çocuğun beslenmesi için tüm mineral ve vitamin çeşitlerinin dışında tükettiği besinler içerisinde fazla miktarda fosfor ve kalsiyum, yeteri kadar ise florür içermelidir. Florür çocukların dişlerini çürümesini engellemede yardımcı olur. Çocukların fazla miktarda abur cubur tüketmesi dişlerin en büyük düşmanı olmaktadır. Abur cuburların içerisinde bulunan yüksek dozda şeker ve nişasta dişlerin çürümesine en çok sebep olan maddeler arasındadır. Çocuklar bu maddelerden olabildiğince uzak tutulmalıdır. Eğer tutulamıyor ise çocuğun abur cubur tüketiminden sonra dişler detaylı ve hassasiyet ile fırçalanmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.