BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı obezite problemi yaşan kişilerin kilo vermesini sağlayan güvenli ve etkili cerrahi bir kilo verme yöntemidir. Günümüzde sıklıkla başvurulan tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir, bu işlemin üst karın bölgesinde yapılan küçük kesiler ile yapılacağı anlamına gelir. İşlem geri kalanı bir tüp şeklinde kalacak şekilde midenin yaklaşık yüzde 80'inin çıkarılmasını içerir, bağırsaklarda herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

Tüp mide ameliyatı ile mide boyutu küçültülerek kişinin tüketebileceği besin miktarını sınırlanır. Bunun yanında midenin alınan kısmı açlık hormonunun üretildiği bölgeyi içermektedir. Bu bölgenin alınması kilo kaybına yardımcı olan hormonal değişiklikleri tetikler ve kişinin daha az besin tüketerek daha uzun süre tok hissetmesini sağlar. Hormonal değişiklikler aynı zamanda yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi obezite ile ilgili sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Vermeyi Sağlar?

Tüp mide ameliyatı midenin yaklaşık yüzde 80'inin çıkarılarak kişinin tüketebileceği yiyecek miktarının sınırlandırılmasını içerir. Midenin büyük bölümünün alınması hormonlarda da değişikliklere neden olmaktadır. Özellikle açlık hormonundaki azalma kişinin iştahını bastırır, kan şekerini kontrol eder ve daha uzun süre daha tok hissetmesini sağlar.

Tüp mide ameliyatı çoğu zaman hastaların yeterli miktarda kilo vermesinde yeterlidir. Özellikle kompleks cerrahi öyküsü olan veya gastrik bypass ameliyatı için yüksek risk altında olan kişiler tüp mide ameliyatı için uygun adaylardır. Tüp mide ameliyatı gastrik bypass ameliyatının tersine bağırsaklarda herhangi bir değişiklik içermez, besinlerin emiliminde azalmaya neden olmaz. Mide boyutunun küçülmesine bağlı olarak kişi az miktarda besin tüketerek uzun süre kendini tok hisseder.

Tüp Mide Ameliyatı ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatı öncesi ağırlıklarına bağlı olarak kişiler ameliyattan sonraki ilk yılda vücut ağırlıklarının % 40 ila % 70'ini kaybetmeyi bekleyebilir. Bu kilo kaybı kişinin obezite ile ilgili yaşadığı birçok sorunda çarpıcı bir iyileşme ile sonuçlanmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrası diyabet, hipertansiyon, obstrüktif uyku apnesi ya da anormal kolesterol seviyelerine sahip hastaların %75'inde kalıcı iyileşme görülmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Tüp mide ameliyatı tipik olarak vücut kitle indeksi çok yüksek ya da kalp veya akciğer problemleri gibi çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle gastrik bypass gibi daha uzun bir prosedürün riskli olduğu kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir. Bazı vakalarda ise her iki ameliyat aşamalı olarak yapılmaktadır. 

Tüp mide ameliyatından yaklaşık 12 ila 18 ay sonra gastrik bypass ikinci bir işlem olarak uygulanabilir. Bu işlem ince bağırsağın boyutunun küçültülmesi de kapsamaktadır. Bu sürede kişide önemli bir kilo kaybının gerçekleşmiş olmasına bağlı olarak ameliyat çok daha az komplikasyon riski taşır ve karaciğer boyutundaki küçülme nedeniyle skar dokusunun oluşma ihtimali daha düşüktür.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının avantajları arasında ortalama bir yıl içinde %40 ila %70 kilo kaybı, operasyon sırasında mide giriş ve çıkış kapaklarında bir değişiklik yapılmadığı için korunmuş mide fonksiyonu, ince bağırsakta herhangi bir değişiklik yapılmadığından ve besinler normal sindirim yolunu izlediğinden düşük vitamin ve mineral eksiliği görülme ihtimali sayılabilir.

Tüp mide ameliyatının bu avantajlarının yanında işlemin laparoskopik yöntemlerle yapılması işlem sonrası daha az ağrı kesici ihtiyacı, daha az enfeksiyon riski, daha hızlı iyileşme ve günlük faaliyetlere dönüş, ciltte çok küçük kesiler ve daha az hastanede kalış süresi gibi avantajlar da sağlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının riskleri arasında kanama, enfeksiyon, diğer organlarda yaralanma veya açık bir prosedüre dönüşme gibi tüm laparoskopik prosedürlerde bulunan riskler sayılabilir. Ayrıca mideyi küçültmek için kullanılan zımba hattından sızıntı riski de vardır. Bu tür majör komplikasyonlar tüm vakaların %1’i gibi bir oranla oldukça nadir görülmektedir.

WhatsApp
Top