BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Mide Balonu

Mide balonu, genellikle obeziteyle savaşta kullanılan ve endoskopi işlemi aracılığıyla mideye yerleştirilen, silikon malzemeden üretilmiş bir balondur. Mide balonu fazla kilo problemi yaşamış ve kilo alımı kontrolden çıkmış obezite hastaları için endoskop yardımıyla mideye yerleştirilir ve hastaların obeziteyi yenmelerinde onlara yardımcı olur.

Elbette mide balonu uygulamasının yapılması için öncelikle diğer tedavi uygulamalarının denenmiş olması gerekmektedir. İnsanlar hayat tarzlarını değiştirmeleri, sağlıklı beslenme modeline geçerek bunu egzersizle desteklemeleri durumunda bu tip müdahalelere gerek kalmadan tekrar formlarına kavuşabilirler. Ancak vücut kitle indeksi 25 üzerine çıkmış ve hastalığı kontrolden çıkmış hastalarda mide balonu uygulaması yapılabilir.

Obezite tedavisinde hastalar ve doktorlar cerrahi operasyonları da tercih etmektedir ancak bazı hastalar gerek diğer hastalıkları ve kullanmak zorunda oldukları ilaçlar neticesiyle ameliyat müdahalelerini atlatamayabilir. Cerrahi operasyonların risk faktörü olduğu hastalarda mide balonu gibi alternatif yöntemlere başvurulmaktadır. Bazı durumlarda obezite için cerrahi operasyon yaptırmaya karar veren hastaların, ameliyat için vermeleri gereken kiloyu yine mide balonu yöntemiyle verdikleri de görülmektedir.

Mide Balonu Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Mide balonu endoskopi işlemiyle mideye bırakılan silikon bir malzemedir. Dolayısıyla midede yer kaplayarak midede doluluk hissi oluşturur. Aynı zamanda bireyler mide balonu öncesinde yedikleri büyüklükte porsiyon tüketemez hale gelirler. Böylece yeme alışkanlığı kontrol altına alınmış olur ve kilo vermek için birinci adım sağlanır. Yüksek kiloya sahip bireylerin bu yöntemle kalori açığı vermeleri de kilo vermelerini hızlandırır. Hastalar elbette mide balonu taktırıp her dilediğini tüketmemelidirler. Mide balonu öncesine göre daha az besin tüketeceklerinden ötürü besin değeri yüksek ve asıl ihtiyaçları olan yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bu süreç hayat tarzının değiştirilmesine büyük oranda teşvik sağlamaktadır.

Mide balonu hastalarda 6 aydan 1 yıla kadar kalabilir ve bu süreçte sağlıklı beslenme modeline geçen hastalar, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak bu uygulama sonrasında da hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilirler. Özellikle hayat tarzında değişikliğe teşvik etmesi ve cerrahi operasyonlara oranla daha kolay gerçekleşmesi hastaların mide balonuna yönelmelerini sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus, aslında bu işlemle kişilerin diyete girdiklerinin bilincinde hareket etmeleridir. Diyet uygulamalarıyla sağlıklı kilo vermek için de uzun süreçler gerekebilir. Dolayısıyla bir an önce başarıya ulaşmak adına hayal kırıklığına girmeden, pes etmeden süreci tamamlamak esastır.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Mide balonu yöntemiyle kilo vermek kişinin özelliklerine göre değişmektedir. Aynı zamanda bu süreçteki beslenme alışkanlığı ve hafif de olsa egzersiz yapımı da önemlidir. Metabolizmanın çalışma etkisinden, yaşa kadar çok sayıda parametre bulunmaktadır. Mevcut kilonun %25’i mide balonuyla verilebilir. Kişilerin atması gereken adımları atmamaları ya da atmakta geç kalmaları bu oranı düşürebileceği gibi, kusursuz süreç yönetimiyle bu oran artırılabilir.

Mide Balonu Hangi Bireylere Uygulanabilir ve Nasıl Çıkarılır?

Mide balonundan vücut kitle indeksi 25 ile 35 arasında değişen fazla kilolu hastalar faydalanabilirler. 35’in üzerindeki obezite hastaları ve hatta vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan morbid obezite hastaları için cerrahi operasyonların uygulanması gerekebilir. Bu hastalar da ameliyat için belirli oranda kilo vermelidir ve bunu mide balonu ile yapabilirler. Aynı zamanda ameliyatı tolore edemeyecek hastalara da basit bir endoskopi işlemiyle mide balonu takılması mümkündür.

Bunun dışında, kilo problemi obezite seviyesinde olmasa dahi, kilo vermekte güçlük çeken bireyler de mide balonu tercih edebilirler. Çünkü mide balonu cerrahi bir uygulama değildir ve hastanede yatılmasını gerektirmez, çeşitli risk faktörleri taşımaz. Anestezi uygulamaları sedasyon yollu yani hafif anestezi alımlarıyla gerçekleşir ve işlemden birkaç saat sonra taburcu olunabilir.

Mide balonu süreci tamamlandığında balonun içeride söndürülmesi sağlanır ve ağız yoluyla sönmüş balon dışarı çıkarılır. Bu süreçte mide yeniden boşaldığı için hastaların bir anda yemek yemeye yüklenmeleri gözlemlenebilir. Bu nedenle mide balonu sürecinde kazandırılan beslenme alışkanlığının devam ettirilmesi oldukça önemlidir.

WhatsApp
Top