BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Sadi - S

Sadi - S özellikle diyabet, uyku apnesi ya da hipertansiyon gibi obeziteye eşlik eden hastalıklar görüldüğünde sıklıkla başvurulan cerrahi işlemlerden biridir. İşlem tüp mide uygulamasına ilaveten ince bağırsağın bir kısmının alınarak yeniden yapılandırılmasını içerir.

Sadi - S ameliyatı mide boyutunu küçülterek kişinin tüketebileceği besin miktarını sınırlar.  İnce bağırsakta yapılan işlem ise vücut tarafından emilen besin miktarını azaltmaktadır. Sadi - S ameliyatı hastaların kilo vermelerinde ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarının iyileştirilmesinde oldukça etkili bir prosedürdür.

Sadi - S Ameliyatı için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Sadi - S ameliyatı için uygun aday diyabet gibi sağlık sorunlarından muzdarip ve vücut kitle endeksi 50 veya daha yüksek hastalar için uygun bir cerrahi işlemdir. Elbette hastaların cerrahi işlem için engel olabilecek herhangi bir tıbbi durum taşımaması gerekmektedir.
Sadi - S ameliyatına özellikle tip 2 diyabet tedavisinde sıklıkla başvurulmaktadır.

Sadi - S ameliyatı vitamin veya mineral eksikliklerine sahip (anemi dahil), Crohn hastalığına sahip, daha önce birçok karın ameliyatı geçirmiş, şiddetli reflüsü ya da hassas bağırsak sendromu olan kişiler için uygun bir cerrahi işlem olmayabilir.

Sadi - S Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Sadi - S ameliyatının en büyük avantajı midenin küçültülmesine bağlı olarak kişinin tüketebileceği besin miktarını sınırlamasıdır. Bunun yanında bağırsakların yeniden yönlendirilmesiyle kişinin tükettiği kalorilerin emilimi önemli ölçüde azaltılır. Bu kilo alma riskini en aza indirerek kişinin hızla kilo vermesine yardımcı olur. Ortalama olarak hastalar sağlıksız kilolarının % 80 ila %100'ünü yaklaşık 9 ay içinde kaybetmeyi bekleyebilirler.

Sadi - S ameliyatının bir diğer önemli avantajı bu operasyonun yüksek tansiyon, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi obezite ile ilişkili sağlık problemlerini çözmede yüksek başarı oranına sahip kalıcı bir yöntem olmasıdır.

Sadi - S Ameliyatı Ne İçerir?

Sadi - S ameliyatı yaklaşık iki saat sürmektedir, bu süre kişinin cerrahi geçmişine ve anatomisine bağlı olarak değişiklik gösterir. İşlem sonrası hastanede kalış süresi yaklaşık iki gecedir.

Sadi - S ameliyatı çoğu zaman laparoskopik olarak karın yüzeyinde yapılan beş küçük kesi ile yapılmaktadır. İşlemin laparoskopik olarak yapılması hastanede daha kısa kalış süresi, daha hızlı iyileşme, daha hafif ameliyat izi ve açık cerrahi işlemlere kıyasla daha az ağrı gibi avantajlar sağlamaktadır.

Sadi - S Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Sadi - S ameliyatı yüksek kilo kaybı sağlarken bazı vakalarda hastalarda takviye almalarına rağmen vitamin veya protein eksikliği görülebilir. Bunun nedeni ince bağırsağın büyük bir bölümünün alınması nedeniyle hastaların çok önemli vitaminleri ve proteinleri emme yeteneğinin sınırlandırılmış olmasıdır.

Sadi - S ameliyatı tip 2 diyabeti tedavi etmenin ve kilo verme miktarını en üst düzeye çıkarmanın oldukça etkili bir yoludur ancak kişi ameliyat sonrası düzenli vitamin veya protein takviyesi alma konusunda kararlı olmalıdır.
Bazı vitaminlerin veya besin maddelerinin eksik alınması ciddi sonuçlara neden olabilir. Örneğin, A vitamini yeterince alınmadığında bu durum gece körlüğüne neden olabilir. Bu nedenle yetersiz beslenmenin önüne geçmek için tüm vitamin ve minerallerin eksiksiz alınması oldukça önemlidir.

Sadi - S Ameliyatı Sonrası Beslenme

Sadi - S ameliyatı sonrası kişiye özel bir beslenme programı hazırlanacaktır ve sıvı bir diyete başlanır. Genellikle taburcu olduktan bir hafta sonra takip randevusu yapılmaktadır ve bu randevuda her şey yolundaysa diyetin bir sonraki aşaması olan protein içeren yumuşak besinlere geçilebilir.

Sadi - S ameliyatı sonrası kişiler günde yaklaşık 80 ila 100 gram proteine ​​ihtiyaç duyarlar ve gazlı içeceklerden, şekerli ve asitli içecek veya yiyeceklerden, çok yağlı gıdalardan uzak durmalıdırlar. Ameliyat sonrası uygulanan beslenme düzeni çoğunlukla yüksek protein, düşük karbonhidrat ve düşük yağa sahip besinleri içermektedir.

Sadi - S Ameliyatı Sonrası Takip Randevuları

Sadi - S ameliyatı sonrası takip randevularını aksatmamak oldukça önemlidir. Genellikle ilk iki haftadan sonra 6 hafta, 3 ay, 6 ay, bir yıl, 18 ay gibi gittikçe arası açılan sürelerle takip randevuları planlanacaktır. Bu randevular kişinin tekrar kilo alması gibi sorunların görülmemesi için önem taşır.

WhatsApp
Top