BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Sakal Ekimi

Sakal ekimi bireyin sağlıklı saç köklerinin alınarak doğal görünümlü sakal ya da bıyık görünümü elde etmek için sorunlu bölgeye nakledildiği bir prosedürdür. Yüzdeki akne ya da yara izlerinin kapatılması için de sakal ekimine başvurulabilir. Tamamen kılsız bölgelere uygulanabildiği gibi daha dolgun bir görünümün amaçlandığı bölgelere de uygulanabilmektedir.

Sakal ekimi ile yeni saç kökleri kalıcı olarak aşılanmaktadır. Bu nedenle sakal ekimi sonrası kişi her zamanki gibi tıraş olabilir ve sakallarını şekillendirebilir. Sakal ekiminin başarılı doğal bir sonuca ulaşabilmesi için deneyimli bir doktor gözetiminde uygulanması oldukça önemlidir.

Sakal Ekimi İşlemi Ne İçerir?

Sakal ekiminde kullanılan en yaygın prosedür FUE yöntemidir. Bu yöntemde donör bölgesinden alınan kökler sorunlu bölgeye tek tek aşılanmakta ve geriye sadece küçük ve beyaz yuvarlak izler kalmaktadır. Cerrah genellikle her beş folikülden birini toplayabilir ancak sonuçlar işlemin kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

FUT yöntemi ise donör bölgesinden küçük bir doku şeridi almayı içermektedir. Cerrah daha sonra dokunun alındığı yara izini kapatır. Sakal ekimi prosedürünün üç adımı vardır: saç hazırlığı, saç toplama ve saç yerleştirme.

Sakal ekimi işleminde ilk olarak kulak arkası veya ense bölgesi tıraşlanmak suretiyle prosedüre hazırlanmaktadır. Saç greftlerini çıkarmak için elektronik bir zımba kullanılırken rahatsızlığı azaltmak için lokal anesteziye başvurulur. Saç greftleri bireyin mevcut sakal şekline, kıllarının yönüne ve istenilen yoğunluğa uyacak şekilde şekilde yerleştirilir. Tipik bir sakal ekimi prosedürü yaklaşık 1 ila 3 saat sürmektedir, sakal ekiminin sonuçları anında fark edilir. İşlem sonunda rahatsızlığı azaltmak ve istenmeyen bir durumun önüne geçmek için bölgeye antiseptik bir pansuman uygulanacaktır.

Sakal Ekimi İşlemi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Günümüzde yüz bölgesine yapılan saç ekimi giderek daha yaygın hale gelmektedir. Sakal ekimi sakallarının görünümünü iyileştirmek isteyen erkekler için iyi bir seçenek olabilir. Yanak, bıyık ya da keçi sakalı bölgelerinde yapılan saç nakli, hastalara kıllarının seyrek olduğu ya da hiç olmadığı bölgelerde kalıcı tüylenmeyi sağlayabilir.

Saç ekimi işleminde olduğu gibi uzman donör kökleri nereden alacağına hangi bölgeden alınan kılların daha iyi uyum sağlayacağına göre karar verecektir. İşlemden sonra nakledilen saçlar doğal yüz kılları gibi uzamalı ve traşlanıp normal şekilde bakımı yapılmalıdır. Sakal ekimi işlemine aynı zamanda yara izlerinin gizlenmek istenmesi gibi nedenlerle sakal çizgisinin değiştirilmesinde de başvurulmaktadır.

Sakal Ekimi İşleminden Ne Beklemeliyim?

Sakal ekimi için kişi başvurduğunda uzmanlar sonuçların nasıl doğal görünümlü olabileceğini belirlemek için sakal bölgesinin her yönünü inceleyeceklerdir. Sakal ekimi işlemi sırasında yapılan her işlem bireyin sakalının uzama yönüne, açısına ve yoğunluğuna dikkat edilerek yapılmaktadır.

Sakal ekimi işlemi sonrası ekilen kıllar yaklaşık 2 ila 3 hafta içinde dökülecektir. Bununla birlikte saç kökleri yenilendikten sonra yaklaşık 3 ila 4 ay içinde kalıcı olarak yeniden büyümeye başlamalıdır. Ekim sonrası bireysel sonuçlar değişiklik gösterebilmekle birlikte hastaların büyük bir çoğunluğu sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süresi

Sakal ekimi işlemi sonrası hafif düzeyde yan etkiler görülebilir ancak emin ellerde yapıldığında oldukça güvenilir bir prosedürdür. Hafif morarma, şişlik, kızarma, ciltte hassasiyet ve batık sakal ekiminin yan etkileri arasında sayılabilir. Yeni nakledilen kılların çevresinde küçük kabukların oluşması başta olağan olabilse de bir haftadan daha uzun sürdüğü durumlarda doktora başvurulmalıdır. Birçok uzman kabuklar düşene kadar yüzün yıkanmamasını önerir.

Sakal ekimi sonrası iyileşme süresi genel olarak ağrısız veya hafif ağrılıdır. Prosedürün görünür izlerinde genellikle bir hafta içinde iyileşme görülmekte ve kişi bir hafta ila 10 gün sonra yeniden tıraş olmaya başlayabilmektedir.

WhatsApp
Top