BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Manyetik Rezonans (MR)

Manyetik rezonans görüntüleme vücuttaki organ ve dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için manyetik alan ve bilgisayar kaynaklı radyo dalgaları kullanan tıbbi bir görüntüleme tekniğidir.

MR kişinin organlarını, dokularını ve iskelet sistemini incelemek için başvurulan kesi içermeyen bir işlemdir. Vücudun yüksek çözünürlüklü görüntülerini üreterek türlü sorunların teşhis edilmesini sağlar.

Manyetik Rezonans Cihazları Nasıl Çalışır?

MR cihazları içinde büyük, tüp şeklinde mıknatıslar bulunmaktadır. Kişi cihazın içine uzandığında oluşan manyetik alan vücuttaki hidrojen atomu protonlarını uyarır ve protonların bu uyarı sonucu ortaya çıkardığı sinyaller özel cihazlar ile toplanarak vücudun kesitsel görüntülerini oluşturmak için yüksek kapasiteli bilgisayarlarda işlenir.

Beyin ve Omurilik

MR beyin ve omuriliğin görüntülenmesinde en sık başvurulan görüntüleme testidir. Genellikle teşhis konmasına yardımcı olmak için yapılır. Serebral anevrizmalar, göz ve iç kulak hastalıkları, multiple skleroz, omurilik sorunları, inme, beyin ve omurilik tümörleri ya da türlü travmalar nedeniyle görülen beyin hasarı MR ile teşhis edilebilmektedir.

Beynin belirli bölgelerindeki kan akışı görüntülerini elde etmek için fonksiyonel MR’a başvurulabilir. Bu işlem ile beynin anatomisi incelenir ve beynin hangi kısımlarının kritik fonksiyonları yerine getirdiği belirlenir. Ayrıca beyin ameliyatı adayı kişilerin beynindeki önemli kontrol alanlarını tespit etmeye yardımcı olur. Fonksiyonel MR’a ayrıca kafa travmalarından veya Alzheimer hastalığı gibi türlü sorunlardan kaynaklı hasarları değerlendirmek için de başvurulmaktadır.

Kalp ve Kan Damarları

Kalp veya kan damarlarına odaklanan MR kalp odalarının büyüklüğü ve fonksiyonları, kalp duvarlarının kalınlığı ve hareketi, kalp krizi veya kalp hastalıklarından kaynaklanan hasarın yaygınlığı, aorttaki anevrizmalar gibi yapısal sorunlar ve kalp damarlarındaki tıkanma ya da iltihaplanmaların tespit edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kemikler

Kemiklere odaklanan MR yırtık ligamentler gibi travmatik veya tekrarlayan yaralanmaların neden olduğu eklem anormallikleri, omurgadaki disk anormallikleri, kemik enfeksiyonları ve tümörlerin tespit edilmesine yardımcı olmaktadır.

Memeler

MR meme kanserinin rutin kontrollerinde veya şüphelenildiği durumlarda mamografi ile birlikte uygulanmaktadır.

Manyetik Rezonans (MR) Riskleri Nelerdir?

MR cihazı içinde güçlü mıknatıslar içerdiğinden kişinin üzerinde ya da vücudunda bulunan metal varlığı güvenlik açısından tehlikeli olabilir. Metal nesneler mıknatıstan etkilenmese bile MR görüntüsünü bozabilir.

MR öncesi kişi hamile olduğundan şüğheleniyorsa bu durumu mutlaka doktoruyla paylaşmalıdır. Manyetik alan fetüsler üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir. Bu durumlarda doktor alternatif bir muayene önerebilir veya MR’ı erteleyebilir. Ayrıca kişi emziriyorsa ve özellikle işlem sırasında kontrast madde alması gerekiyorsa bu durumu mutlaka doktoruyla paylaşmalıdır.

MR öncesi kişinin böbrek veya karaciğer problemlerini doktoru ile tartışması önemlidir, bu organlarla ilgili türlü sorunlar tarama sırasında enjekte edilen kontrast maddelerinin sınırlandırılmasını gerektirebilir.

Manyetik Rezonans (MR) Öncesi

MR öncesi kişi normal beslenme düzenine ve ilaçlarını almaya devam edebilir. Tipik olarak işlemden önce kişinin önlük giymesi ve görüntü kalitesini etkileyebilecek saç tokaları, gözlük, saat, peruk, takma dişler, işitme cihazları ve sütyen gibi nesneleri çıkarması istenecektir.

Manyetik Rezonans (MR) İşlemi Ne İçerir?

MR cihazı iki ucu açık uzun ve dar bir tüp gibidir. Kişi işlem sırasında tüpün içine doğru giden hareketli bir masanın üzerine uzanır. MR işlemi çoğu kişi için rahatsız edici bir deneyim değildir ancak kişi klostrofobi gibi koşullara sahipse endişeli hissetmemesine yardımcı olmak için hafif ilaçlara başvurulabilir.

Kişi işlem sırasında manyetik alanı veya radyo dalgalarını hissetmez ve etrafında dönen hareketli parçalar yoktur. Kişinin işlem boyunca hareketsiz olması gerekir.

Bazı durumlarda vücudu daha detaylı görebilmek için kişiye kontrast madde enjekte edilecektir. Bu madde nadiren alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Fonksiyonel MR işlemi sırasında kişiden parmaklarını hareket ettirmesi ya da sorulan bazı basit sorulara cevap vermesi istenebilir. Bu işlem doktorun beynin bu davranışları kontrol eden kısmını belirlemesine yardımcı olur.

Top