BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografi vücudun birçok farklı açılardan çekilmiş görüntülerini birleştirerek kemiklerin, kan damarlarının ve yumuşak dokuların kesitsel görüntülerini oluşturan görüntüleme testidir. Bunun için özel röntgen ışınları kullanan bilgisayarlı tomografi standart röntgene kıyasla daha ayrıntılı görüntüler sunmaktadır.

Bilgisayarlı tomografiye birçok farklı durumda başvurulmaktadır ancak araba kazası gibi travmalarda iç yaralanma riski taşıyan kişileri hızlı bir şekilde incelemek için özellikle uygundur. Hastalık veya yaralanmaları teşhis etmek için kullanılmasının yanı sıra uygulanacak cerrahi işlemi veya radyasyon tedavisini planlamak için de başvurulmaktadır. 

Bilgisayarlı Tomografiye Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Bilgisayarlı tomografiye dolaşım sistemi hastalıkları, kan damarı anevrizmaları ve kan pıhtıları, omurga koşulları, böbrek ve mesane taşları, ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar ya da kafa, iskelet sistemi ve iç organlardaki yaralanmalar gibi birçok sorunun teşhis ve tedavi planlaması aşamasında başvurulmaktadır. Bilgisayarlı tomografi aynı zamanda Alzheimer ya da farklı bilişsel bozukluğu olan erişkin hastalarda anormal beyin fonksiyonlarını tespit etmek veya incelemek için kullanılmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi vücudun çeşitli bölgelerindeki hastalıkları veya yaralanmaları tanımlamak için kullanılabilir. Örneğin karın içindeki olası tümörleri veya lezyonları tespit etmek için kullanışlı bir tarama aracıdır. Çeşitli kalp hastalıklarından şüphelenildiğinde kalbin bilgisayarlı tomografisi istenebilir. Bilgisayarlı tomografi yaralanmaları, tümörleri, felce yol açan pıhtıları, kanamaları ve diğer koşulları bulmak için kafa görüntülemede ya da tümörlerin, kan pıhtılarının veya zatürree gibi diğer durumların varlığını ortaya çıkarmak için akciğerler görüntülemede kullanılabilir. Bilgisayarlı tomografi özellikle karmaşık kemik kırıkları, ciddi derecede aşınmış eklemler veya kemik tümörleri görüntülenirken faydalıdır çünkü standart bir röntgenle mümkün olabileceğinden daha fazla ayrıntı sunar.

Bilgisayarlı Tomografi Sırasında Ne Olur?

Bilgisayarlı tomografi dairesel bir röntgen makinesinden ve kişinin uzanabileceği bir masadan oluşmaktadır. İşlem sırasında masa sabit kalır ve özel röntgen ışınları kişinin etrafında döner. Bilgisayarlı tomografi sırasında zaman zaman görüntü bulanıklığını önlemek için kişiden nefesini tutması istenebilir ya da pozisyonunu korumasına yardımcı olmak için yastık veya bantlardan yardım alınabilir.

Bilgisayarlı tomografi sonrası kişi günlük yaşamına geri dönebilir. İşlem sırasında kontrast madde verildiği takdirde kişinin özel talimatlar alması gerekebilir. Böbreklerin kontrast maddeyi vücuttan çıkarmasına yardımcı olmak için bol miktarda sıvı tüketmesi istenecektir. Bazı durumlarda tomografi sonrası kişinin kendini iyi hissetmesi için hastaneden ayrılmadan önce kısa bir süre beklemesi gerekecektir. 

Bilgisayarlı Tomografi Risk Taşır mı?

Bilgisayarlı tomografi kanama, kan pıhtıları veya kanser gibi yaşamı tehlike durumları teşhis edebilir ve bu durum hayat kurtarıcı olabilir. Bununla birlikte bilgisayarlı tomografi X ışınları kullanır ve tüm X ışınları radyasyon üretmektedir. Radyasyon canlı dokularda biyolojik etkilere neden olma potansiyeline sahiptir. Bu bir bireyin yaşamı boyunca verdiği pozların sayısı ile artan bir risktir. 

Bilgisayarlı tomografi sırasında kullanılan kontrast madde alerjik reaksiyonlara veya nadir durumlarda geçici böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kontrast maddeler anormal böbrek fonksiyonuna sahip hastalara uygulanmamalıdır çünkü bu bazı vakalarda böbrek fonksiyonlarının daha da azalmasına neden olabilir.  

Bilgisayarlı tomografi kesi içermeyen bir işlemdir ve herhangi bir ağrıya neden olmaz. Bununla birlikte işlem boyunca aynı pozisyonda uzanmak kişi için rahatsız edici olabilir. Bilgisayarlı tomografinin ne kadar süreceği taranan alanın boyutuna bağlıdır ancak genellikle birkaç dakika ila yarım saat arası sürmektedir. Bilgisayarlı tomografi sırasında bazı kişiler klostrofobi yaşama konusunda endişe duymaktadır. Ancak çoğu bilgisayarlı tomografi tüm vücudu değil yalnızca bazı kısımlarını çevrelemektir. 

Bilgisayarlı Tomografi ve Hamilelik

Bilgisayarlı tomografi görüntülenen vücut bölgesi karın veya pelvis değilse bebek için herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Bu bölgelerin görüntülenmesi gerektiğinde ise MRI veya ultrason gibi radyasyon kullanmayan görüntüleme testlerine öncelik verilmektedir. Bununla birlikte bu testler gerekli cevapları sağlayamadığında veya acil bir durum söz konusu ise bilgisayarlı tomografiye başvurulabilir. Kadınlar sağlık hizmeti sağlayıcılarına hamile olma ihtimalleri olup olmadığını bildirmelidir. Görüntülenmesi gereken vücut bölgesine bağlı olarak radyasyon dozu azaltılabilir veya alternatif bir görüntüleme yöntemi kullanılabilir. 

Top