BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Kolonoskopi

Kololoskopi rektum ve kalın bağırsak üzerinde incelenme sağlayan bir uygulamadır. Tıpkı diğer endoskopik uygulamalar gibi uzun ve kıvrılabilen tüp şeklindeki bir aletin ucunda bulunan ışık sistemi ve görüntüleme kamerasından oluşmaktadır. Tanı konulması amacıyla kullanılabildiği gibi doğrudan tedavi amacıyla da kullanılabilir. Kolonoskopide ana amaç genellikle çeşitli anormalliklerin veya kanserli dokuların varlığını tespit etmek üzerinedir.

Kolonoskopiye Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Kolonoskopi uygulaması çok sayıda yakınmadan kaynaklı olarak doktor tarafından istenebilir. Aynı zamanda mevcut hastalıkların kontrolü ya da tedavisi ve acil durum gerektiren müdahaleler için de sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Dışkıda kan tespiti, demir eksikliği, kansızlık, nedensiz kilo kayıpları, ishal, kanama, kabızlık ve karın ağrısı bu yakınmalar arasında gösterilebilir. Bu yakınmalardan bazıları farklı hastalıkların belirtileri arasında da yer alabilir, dolayısıyla kişi doktoruyla bilgi alışverişini sağlamalı ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmelidir.

Kolonoskopi uygulamaları bağırsak hastalıkları, polipler, kanser, crohn, ülseratif kolit, kolon divertikülleri gibi hastalıkların kontrollerinde ve tedavilerinde de kullanılmaktadır. Tanı ve kontrol işlemi dışında anormallik bulunan dokuların dışarıya alınması ve biyopsi gibi basit cerrahi işlemler de kolonoskopi yardımıyla rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kolonoskopiye Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kolonoskopide de her işlemde olduğu gibi kişi kendi ve yaşadığı problemle alakalı tüm bilgileri doktoru ile paylaşmalıdır. Mevcut hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve varsa ilaç alerjilerinin tamamı hakkında doktor bilgi sahibi olmalıdır. Bunun sebebi kişinin mevcut hastalıklarına göre kolonoskopi işlemi için uygun ortamın oluşturulmasını sağlamak, acil durumlar için müdahale avantajına sahip olmaktır. Aynı zamanda bazı ilaçların kullanılmaması önerilebilir veya kişinin ilaç alerjisine göre medikal uygulamaların düzenlenmesi sağlanabilir.

Kolonoskopi işlemi rektum ve kalın bağırsak incelemesi sağladığı için işlem esnasında bu bölgelerin boş ve temiz olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla kolonoskopi öncesi diyet uygulamaları önerilmektedir. Böylece kolonoskopi işlemi sağlıklı sonuçlandırılabilir ve görüntüleme süreci da istenen doğrulukta gerçekleşebilir. Katı yiyeceklerin azaltılması ve bol bol su içilmesi yapılacak diyetin ana eksenini oluşturacaktır. İşlemden 6 ila 8 saat kadar önce tamamen yeme-içme aktiviteleri durdurulmalıdır. Bazı durumlarda çeşitli müshil uygulamaları ve lavman tekniği kullanılabilmektedir.

Kolonoskopi İşlemi Ne İçerir?

Kolonoskopi işlemi uygulanacak kişinin daha konforlu bir süreç geçirmesi adına anestezi altında yapılmaktadır. Kolonoskopinin rahat yapılabilmesi adına kişiye özel elbisesi giydirilir ve süreç başlar. İlk etapta kişi yan yatırılarak dizlerini karnına doğru çekmesi istenir. Bu pozisyon kolonoskopi için en faydalı pozisyondur. Nabız, tansiyon ve oksijen değerleri daima kontrol altında tutulur.

Kolonoskopun içeride daha rahat hareket edip daha sağlıklı görüntüleme sağlayabilmesi adına öncelikle içeriye gaz verilir. Daha sonra tanı koyumu için görüntü aktarımı başlar ve ihtiyaç halinde poliplerin çıkarılması, biyopsi uygulamaları gerçekleştirilir. Görüntü aktarımı monitöre sağlandığını gibi, aynı zamanda bu görüntülerin kaydı da sağlanır ve daha sonra analiz edebilmek amacıyla saklanır.

Kolonoskopi Sonrası Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolonoskopi sonrası kişinin özel bir durumu olmadığı sürece aynı gün içinde rahatlıkla taburcu işlemi gerçekleştirilir. Taburcu olmadan önce hastanede istirahat edileceğinden kişi yanında rahat kıyafetler bulundurmalıdır. 24 saat süreyle ev ortamında istirahat önerilir. Bunun ardından kiş günlük yaşamına dönebilir. Bu bir günlük süreçte kişi yorucu aktivitelerden uzak kalmalı ve tek başına büyük işlerde bulunmamalıdır.

Verilen ilaçlardan dolayı kişi yorgun ve içeriye verilen gaz sebebiyle şiş hissedebilir. Hafif kanama görülmesi de olağan komplikasyonlar arasında gösterilir ancak kanama şiddetinin yüksek olduğu veya uzun süre durmadan devam ettiği durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda makat bölgesinde inmeyen şişlikler, tuvalete çıkma konusunda düzensizlik yaşanması gibi yakınmalar varsa da bir an önce kişi doktora görünmelidir. Alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığında kolonoskopi süreci sıkıntısız bir şekilde sona ermektedir ancak bu tip komplikasyonların yaşanması mümkündür.

Kolonoskopi öncesi yapılan diyet kolonoskopi sonunda sonlandırılabilir ancak sıvı alımının sürdürülmesi önerilmektedir. Eğer cerrahi bir uygulama yapıldıysa doktor kişiden diyet uygulamasını sürdürmesini isteyebilir veya yeni bir uygulama hakkında kişiyi bilgilendirebilir.

WhatsApp
Top