BİLGİ ve RANDEVU FORMU

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Gastroskopi

Gastroskopi, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında görüntüleme ve gerekirse tedavi amaçlarıyla kullanılan bir işlemdir. Bu bölgelerde gerçekleşen hastalıkların diğer görüntüleme cihazlarıyla teşhis edilemediği durumlarda başvurulur. Yalnızca teşhis amaçlı değil, gerekirse kolaylıkla tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

Gastrokop aleti ince bir tüp şeklinde ve ucunda ışık mekanizması da bulunan kıvrılabilen bir kameradan oluşturmaktadır. Vücudun içinde dolaşan bu ince tip şeklindeki alet, görüntüleme cihazı aracılığıyla monitöre aktarılır ve yemek borusu, mide ile on iki parmak bağırsağının detaylı görüntülenmesi sağlanır. Bu şekilde ilgili bölgelerde anormallik olup olmadığı tespit edilir. Tespit etme işlevi dışında doktor ihtiyaç görürse biyopsi işlemi için parça alımı, varsa poliplerin çıkarılması ve acil müdahale edilmesi gereken kanamalara tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir. Bu nedenle gastroskopi işlemini güvenilir, uzman doktorlara yaptırılması önerilmektedir.

Gastroskopi Hangi Durumlarda ve Kimlere Uygulanmaktadır?

Gastroskopi kişinin çeşitli yakınmaları üzerinden doktor tarafından istenebilir. Karın ağrısı, midede yanma ve ekşime hissi, gaz yakınmaları, yutkunma problemleri, sebepsiz kilo kaybı, kansızlık, sindirim sistemi problemleri, kanamalar, istenmeyen cisimlerin dışarı çıkarılması, polipler gibi yakınmalar var rahatsızlıklar için gastroskopi hem teşhis hem tedavi amaçlı kullanılabilir.

Ayrıca 45 yaşının üzerinde ve mide rahatsızlığına sahip herkeste gastroskopi uygulaması yapılmaktadır. Özellikle ailesinde mide kanseri hikayesi olan hastalar için gastroskopi tetkikleri yapılması gereklidir. Mevcut mide problemleri medikal yollarla çözümlenemiyorsa da en azından teşhis amaçlı yaptırılması önerilmektedir.

Sebepsiz B12 vitamini, demir, depo demiri eksikliklerinde de kullanılan gastroskopi; mide ülseri hastalarının kontrollerinde ve siroz hastalığı için de başvurulan önemli yöntemlerden biridir.

Gastroskopi Öncesi Süreç Nasıl İşler?

Gastroskopi işlemi yemek borusundan mideye doğru devam ettiğinden dolayı, hem işlemin sağlıklı sonuçlandırılabilmesi hem de görüntülemenin daha iyi yapılabilmesi adına midenin boş olması önemlidir. Gastroskopi yapılmadan bir gün önce akşam saatlerinden itibaren vücuda yemek alımı durdurulmalıdır. İşlemin daha rahat gerçekleşmesi için çeşitli sakinleştirici, uyutucu ilaçlar ve anesteziye başvurulabilir. Dolayısıyla mutlaka kişi kendine refakatçi olacak bir yakınını bu sürece dahil etmelidir.

Elbette tetkik kararı verilmeden önce kişi doktoruyla görüştüğünde, yaşadığı yakınma ya da hastalıkla alakalı geçmiş tüm verileri paylaşmalıdır. Kendinde yaşadığı durumu tüm yönleriyle doktoruna aktarmalı ve onun yönlendirmelerini takip etmelidir. Kullanılan ilaçlar varsa bunların da bilgisi verilmelidir. Doktor uygun görürse ilaçların kullanılmasına ara verilebilir. Çünkü aspirin gibi bazı ilaçların gastroskopi sürecinde kullanılmaması önerilir. Oluşabilecek komplikasyonlar esnasında medikal uygulamalar olabileceği için, kişinin ilaç alerjisi varsa doktorunun bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Gastroskopi İşlemi Ne İçerir?

Öncelikle boğazınız lokal anestezi ile uyuşturularak içeri gönderilecek tüpe kişinin öğürme gibi tepkiler vermemesi sağlanır. Aynı zamanda genel uyuşturma protokolü kapsamında damar yoluyla da uyuşturucu, sakinleştirici ilaçlar verilir. Standart kontrollerin sağlanması amacıyla bağlı olunan aletler ile daima nabız, tansiyon gibi değerler takip altındadır. Daha sonra gastroskop ile ağız yolundan içeri girilerek görüntüleme işlemi başlatılır. Yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında yaşadığınız duruma göre incelemeler yapılır ve ihtiyaç halinde doğrudan tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Bu işlemler esnasında herhangi bir acı duyulmaz ve süreç sonlanır.

Gastroskopi Sonrası

Gastroskopi ardından damar yolu çıkarılır ve hastanın dinlenip kendine gelmesi için kendisine zaman tanınır. Bu esnada hasta rahat edebileceği bir ortamda bulunmaktadır. Hastanın kendine gelmesiyle süreç hakkında kendisine detaylı bilgi aktarımı sağlanır. Özel bir durum olmadığı takdirde hastanede yatılmasına gerek yoktur ancak 1 günlük süre zarfında kişinin kendine dikkat etmesi ve tek başına büyük işler yapmaması önerilmektedir. Eğer işlem esnasında biyopsi gibi uygulamalar yapıldıysa kişi mutlaka kontrol amaçlı olarak tekrar hastane randevusuna çağrılacaktır.

WhatsApp
Top