Yağ hücreleri enerji deposu olmaları dışında vücutta hormon üretiminde de görev alırlar. Yetişkinlikten itibaren yağ hücrelerinin sayısı artmaz ancak mevcut hücreler şişmanlama ve zayıflama durumlarında büyür ve küçülürler.

Güzel bir vücut görünümü için mutlaka sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak gereklidir. Ancak bölgesel olarak vücudun güzelleştirilmesi işlemi yağ emme (liposakşın) ve emilen yağların hazırlanıp önceden planlanmış bölgelere enjekte edilmesi işlemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

Liposhaping işlemi, özellikle deri esnekliği iyi olan ve uygulanacak bölgelerde ki yağ fazlalığı aşırı miktarlarda olmayan hastalar için daha faydalı olup, lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir.

Ameliyattan önce yağların azaltılacağı alanlar çizilir ve ameliyat sırasında bu alanlara az sayıda ince delikler açılır ve yağ dokusunu haraplayarak azaltma işleminde kullanılacak ince borular bu deliklerden sokularak yağ dokusu mekanik yolla, ultrasonik enerjiyle veya lazer enerjisiyle haraplanıp serbestleştirilir. Ardından serbestleştirilmiş dokular vakum gücüyle borularla çekilerek vücuttan uzaklaştırılır ve yağlı bölgede yağlar azaltılarak inceltme sağlanmış olur. Unutulmamalıdır ki yağ emme (liposakşın) işleminde amaç hastayı zayıflatmak olmayıp zaten bu amaçla kullanımı gerçekçi de değildir. Ortalama alınacak yağ 3-4 litre olup asıl amaç şekil vermek ve estetik vücut hatları kazandırmaktır.

Yağ emme işlemi sonrasında alınacak yağlar başka bölgelere enjekte edilerek (yağ grefti uygulama) kontur deformitelerinin düzeltilmesi ve hatta belli alanlara (örneğin memelere) hacim kazandırılması mümkün olup bu işlem için birden fazla seans gerekebilir.

Liposhaping işleminde uygulama yapılacak alana göre ameliyat süreleri oldukça değişken olabilir. Tek ve küçük bir alan için 45 dk sürebilirken, yaygın olarak tüm vücutta uygulanacaksa 5-6 saatte sürebilir.

Ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca uygulama yapılan deliklerden sıvı sızıntısı olabilmektedir ve yapılan alanlar ödemlenmektedir. Hastalar 3-4 hafta işlem yapılan alanlara kompresyon uygulayacak korseler veya bandajlar giymelidirler. 48-72 saat sonra banyo yapabilmeleri mümkün olup ödemlerin daha hızlı çözülmesi için hafif yürüyüşlere 2-3 gün içinde başlamalıdırlar ancak 4 hafta boyunca spor yapmamaları gerekmektedir.

Yağ emme işlemi sonrasında hastaların kilolarını korumaları gereklidir çünkü yağ dokuları azaltılmış olsa da vücutlarında kalan yağ hücreleri şişmanlama durumunda büyüyeceği için vücut hatlarında bozulmalar meydana gelebilecektir. Hastaların kilolarını korumaları durumunda yağ emme işleminin sonuçları kalıcıdır.