Özellikle orta yaş ve üzeri dönemlerde fazla miktarlarda kilo kaybına ve derinin esnekliğinin azalmasına bağlı olarak vücudun birçok bölgesinde görülen sarkmalar uyluklarda da ortaya çıkabilir.

Sarkma sonrası artmış yüzey düzensizlikleri ile birlikte belirginleşmiş kırışık deri görünümünü düzeltmek, germe ameliyatı ile mümkün olmaktadır.

Bu işlem, kasıkların iç kısımlarında kalacak yatay bir iz ile veya karşıdan bakıldığında gözükmeyecek ve uyluğun iç kısmında kalacak dikey bir iz ile gerçekleştirilebilmektedir. Doktorunuz tarafından yapılacak muayenede deri esnekliğiniz, sarkmanızın miktarı ve lokalizasyonu değerlendirilerek en uygun yöntem tercih edilecektir. Ancak şunu bilmelisiniz ki kasık çizgisinde ki yatay izin tekrar genişleme riski yerçekimine dik olduğu için daha fazladır ve eğer genişlerse vajina dış dudaklarında açılma yapabilmektedir.

Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında 1-2 saat sürmektedir. Aynı gün taburcu edilebilirsiniz, ancak doktorunuzun gerekli görmesi halinde 1 gün yatmanız istenebilir.

Hastalar ameliyat sonrası 5-7 gün içerisinde günlük rutinlerine ve işlerine dönebilirler. Ancak 6-8 hafta sonrasına kadar ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrası 4 hafta korse veya elastik bandaj kullanımı gerekir.

Pansumanın ilk açılma ve değiştirilme günleri cerrahtan cerraha farklılık gösterebilir. Genellikle ameliyat sonrası 2.-3. günler pansumanlar açılıp 2-3 gün ara ile 2 pansuman sonrası korseyi veya bandajı direk yaralar üzerine uygulayabilirsiniz. Pansumanın ilk değiştiği günden sonra banyo yapabilmeniz mümkün olup genellikle ameliyat üzerinden 2 gün geçmiş ise pansuman değişmeyecek olsa da banyo yapmanız mümkündür.

Sadece deri ve deri altı yağ dokusuna müdahale edilen bir ameliyat olması nedeniyle şiddetli ağrıya acıya neden olmaz (ancak ameliyat sonrası dönemde ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılar olabilir.)

Bu ameliyat liposuction (liposakşın-yağ emme) işlemi ile birlikte uygulandığında estetik sonuçları daha iyi olabilmektedir.

Ameliyattan sonra fazla miktarda kilo alıp-verme durumunda sarkmalarınızın tekrarlayabileceğini bilmelisiniz.