MEME (GÖĞÜS) KÜÇÜLTME

Kadınların memeleri, adölesan ve gebelik dönemlerinde ki hormonal değişiklikler nedeniyle ve/veya alınan  fazla kilolar nedeniyle oldukça büyük boyutlara ulaşabilir.

Büyümüş ve ağırlaşmış memeler; boyun, sırt ve bel ağrılarına, memelerin alt kısımlarında pişik, kötü koku gelişimine ve ayrıca kıyafet seçiminde güçlüklere ve fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasına, sosyal fobiye neden olurlar, hatta özellikle genç hastalarda kamuflaj amaçlı bol kıyafet giyme ve kambur durma eğilimi gözlenir.

Sizin de sütyen askılarınız omuzlarınızı eziyor, kesiyorsa ayrıca yukarıda belirtilen şikayetlerin hepsine veya bazılarına sahipseniz meme küçültme prosedürlerinden fayda göreceğiniz aşikardır.

Hafif derecede büyük olan memeler yağ emme (liposakşın) yöntemiyle bir miktar küçültülebilse de şikayetleri olan hastaların çok büyük bir kısmında çözüm meme küçültme ameliyatıdır. Sıklıkla genel anestezi altında yapılan bu ameliyatın birçok farklı tekniği ve bazı tekniklerin de çok sayıda modifikasyonları mevcuttur.

Ameliyat öncesi muayenede yapılacak olan planlama ile hangi tekniğin kullanılacağına doktorunuz tarafından karar verilir.

Kullanılacak tekniğin belirlediği unsurlardan birisi kalacak izlerin lokalizasyonlarıdır. Ameliyat sonrasında oluşacak izlerin çeşitleri şunlardır:

  1. Vertikal skarlı küçültme: Meme başı koyuluğu kenarı boyunca çepeçevre bir iz ve devamında aşşağı doğru düz veya “j” şeklinde uzanan bir iz olur.
  2. Vertikal skarın bulunmadığı meme küçültme: Meme başı koyuluğu kenarı boyunca çepeçevre bir iz ve sadece meme altı kat yerinde ortadan yanlara doğru uzanan bir iz olur.
  3. Ters T skarlı meme küçültme: Meme başı koyuluğu kenarı boyunca çepeçevre bir iz ve devamında aşşağı doğru uzanan ve meme katlantısında orta hattan yanlara doğru uzanan bir iz (yanlara uzanan bu iz oldukça kısa olabileceği gibi uzun da olabilir).

İlk bir kaç ay kolay farkedilir ve kızarık olsalarda bu izlerin belirginliği 1 yıl sonunda oldukça azalmakta ve izler silikleşebilmektedir ancak asla tamamen kaybolmamaktadırlar.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 3-4 saat sürer. Hastanede yatış süresi 1-3 gün olup bu süreler değişiklik gösterebilirler.

Çoğunlukla ameliyat sonrasında gövdenin iki yanından çıkan hortumlar ve uçlarında “dren” (dışarı drenaj sağlar) denilen plastik tıbbi malzemeler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat sahasında kan ve diğer doku sıvılarının birikiminin önlenmesi amacıyla yerleştirilir ve ameliyat sonrasından genellikle 2-3. gün doktorunuz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yok çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında %80 ihtimalle bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bu ameliyat çoğunlukla emzirme yeteniğini bozmaz. Başarılı bir meme küçültme ameliyatı sonrasında meme başında his kaybı yaşanmaz.

Ameliyat sonrası 4 hafta sporcu sütyeni gece gündüz giyilmelidir. Hastalar 3-5 gün içinde rutin hayatlarına dönebilirler ancak 6 haftadan once kolların ve gövdenin zorlanacağı egzersizlerden kaçınmalıdırlar.