MEME BÜYÜTME (OGMENTASYON MAMOPLASTİSİ)

Kadınlığın önemli simgelerinden birisi de göğüslerdir. Göğüslerinin küçük olduğunu ya da olmadığını  düşünen kadınlar için çözüm meme büyütme işlemleri ile mümkündür. Meme büyütme işlemi çoğunlukla silikon protezler kullanılarak memelerin hacimlerinin arttırılması amacıyla yapılmaktadır. Hafif sarkmış memelerin dikleştirilmesi ve bazı meme asimetrilerinin giderilmesi için de silikon protezler uygulanabilmektedir.

Kullanılan silikon protezlerin üretiminde son teknolojiler kullanılmakta olup insan sağlığı açısından güvenilirdirler ve sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında 290.467 hastaya uygulanmıştır.

Ayrıca silikon meme protezleri sadece estetik amaçla değil meme kanseri ameliyatları sonrası uygun hastalarda yeniden meme oluşturmak amacıyla da kullanılırlar.

Silikon protezler dışında yapay dolgu maddeleri kullanılarak veya hastanın kendi yağ dokusu kullanılarak ta meme büyütme işlemi yapılabilmektedir. Ancak yapay dolgular kalıcı değildir. Yağ dokusunun enjeksiyonu (yağ grefti) ise birden çok seans ile daha kalıcı sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

Meme büyütmek amacıyla kullanılan silikon protezler dışında içi S.F. (Serum Fizyolojik) ile şişirilebilen ve zarı silikondan imal edilen protezler de mevcut olup bu tip protezlerin kıvamı normal meme dokusuna silikon protezler kadar yakın değildir ve fazla tercih edilmezler. En çok tercih edilen ve en yaygın kullanılan protez çeşidi silikon dolgulu protezler olup damla (anatomic) ve yuvarlak (round) şekillerde üretilmektedirler.

 Ameliyat sırasında protezlerin yerleştirilebilmesi için kullanılacak 3 yol mevcuttur.

  1. Meme başı koyuluğunun alt sınırından (periareolar) “c” şeklinde bir kesi ile,
  2. Meme altı katlantısının hemen üzerinden (inframamarial)  yaklaşık 4-5 cm’lik yatay   bir kesi ile,
  3. Koltuk altı çukurluğunun ön kısmından yapılacak bir kesi ile

Protezler yerleştirilebilir. Tercih edilecek yol aynı zamanda ameliyat izinin kalacağı alanı belirleyecektir. Aslında protezin yerleştirilmesi için kullanılan 4. bir yol daha vardır; göbek deliği. Ancak bu yol ile sadece serum fizyolojik ile şişirilerek kullanılan silikon kılıflı protezler uygulanabilmekte ve rutin olarak bu yol tercih edilmemektedir. Serum fizyolojik ile şişirilerek kullanılan protezler silikon dolgulu protezlere göre daha kısa kesiler kullanılarak yerleştirilebilirler.

Tüm bunlar dışında hangi yoldan, hangi şekle sahip ve hangi özellikte protez kullanılacak olursa olsun meme büyütme ameliyatı ile ilgili bilmeniz gereken diğer önemli bir ayrıntı ise protezin yerleştirileceği boşluğunda değişiklik gösterebileceğidir. Protezler meme dokusu altına, göğüs kası zarının altına, tamamen kas altına veya kısmen göğüs kası altına yerleştirilebilirler.

Tüm bu değişkenler ile ilgili ayrıntılı muayeneniz plastik cerrahınız tarafından ameliyat öncesinde yapılacak ve hangi kombinasyonun sizin için daha uygun olacağına karar verilerek ameliyat planlamanız gerçekleştirilecektir.

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında 1-2 saat sürmektedir ve aynı gün veya 1 gün sonra taburcu olabilirsiniz. Ameliyattan sonra 2-3 gün banyo yapmamalısınız, eğer su geçirmez ürünler ile pansumanınız kapatılırsa 24 saat içerisinde banyo yapabilirsiniz. Dren kullanımı, pansumanlarınızın ilk açılma ve yenilenme süreleri cerrahtan cerraha değişkenlik gösterebilir.

Ameliyat sonrası 4-6 hafta boyunca sporcu sutyeni kullanmanız ve 7-10 gün boyunca günlük rutinleriniz dışında istirahat etmeniz gerekmektedir. 6 hafta özellikle kollarınızı kullandığınız ağır egzersizler de yasaktır.